Európai Unió;járvány;koronavírus;

2021-03-26 09:00:00

Koronavírus elleni küzdelem: lenne hatékony uniós segítség

Minden olyan tagországban látványosan javult a járványhelyzet, amely uniós segítséget kért. Hazánk már világelső az elhalálozásban, de „Brüsszel” nélkül oldaná meg a krízist.

A koronavírus járvány első hulláma „kíméletesen bánt” a kelet-közép-európai országokkal, régiónk viszonylag kevés áldozattal vészelte át a pandémia tavaly tavaszi kezdeti szakaszát. A kritikus helyzetben lévő Olaszország és Spanyolország, majd Franciaország is az Európai Unió segélykérő rendszerén keresztül segítséget kértek, hiszen erre minden tagországnak lehetősége van a koronavírus elleni küzdelemben is. Egészségügyi csapatok érkeztek ezekbe az országokba más tagállamokból, illetve Németország a kezdettől betegeket vett át a túlterhelt szomszédos Franciaországból.

Régiónkban a második hullám elején, tavaly ősszel Csehországban kezdett drasztikusan romlani a helyzet, annak ellenére, hogy a cseh egészségügy nem az EU sereghajtói között van. Prága először ekkor kért és kapott is uniós illetve NATO segítséget is. A cseh járványkezelés kezdettől átpolitizált volt, Andrej Babis kormánya két egészségügyi minisztercserére kényszerült. A tavaly őszi viszonylagos stabilizálódás után idén újra elszabadult a járványgörbe, Csehország újra az uniós segélykérést vette igénybe március 5-én, koronavírus fertőzöttek külföldi kórházi kezelését kérve, emellett február végétől tovább szigorított, újra vesztegzárt vezetett be. Ezen a héten már érezhető a javulás, a járvány terjedését jelző reprodukciós szám is tovább csökkent, a március elején regisztrált napi fertőzések száma is 15-16 ezerről 12 ezerre csökkent csütörtökre, a halálesetek számában is érződik enyhe javulás de még mindig 200 körül mozog a Magyarországgal szinte azonos lakosságú országban.

Szlovákia február 17-én kért uniós segítséget, külföldi orvosokat, szakápolókat illetve azt, hogy szükség esetén más tagország is vegyen át szlovák koronavírus fertőzött beteget gyógyításra. Alig három héttel később, mára már tételes javulás érzékelhető, március 24-én 2807 új fertőzöttet azonosítottak Szlovákiában, a halálos áldozatok száma már „csak” 52-vel emelkedett.

Portugália január 26-án vette igénybe az uniós segítő rendszert, március 12-én pedig már csak 577 új fertőzést és 15 halálesetet regisztráltak.

Magyarország hetek óta szomorú rekordokat dönt szinte naponta, annak ellenére, hogy sem az egészségügyi infrastruktúra, sem az egészségügyi dolgozók számát illetően nem vagyunk sereghajtók. Uniós segítséget viszont nem kérünk, mert az Orbán-kormány álláspontja szerint az ország képes önerőből megoldani a helyzetet. A számok mást mondanak, az uniós segítségkérő rendszer pedig minden tagország számára adott.