Németország;

2021-04-19 06:13:00

Testvérharc

Sejthettük, hogy Angela Merkel távozásával nemcsak Európában, hanem pártjában is nagy űr keletkezik, de hogy az ekkora lesz, arra nem számíthattunk. Armin Laschet, a CDU és Markus Söder, a CSU elnöke csatározik egymással a kancellárjelölti tisztségért. Az eredmény pedig nyilvánvaló: az uniópártok saját helyzetüket nehezítik meg a szeptemberi választás közeledtével.

Egyesek magát a kancellárt hibáztatják a testvérharcért, mondván, nem gondoskodott az utódlásról. De egy demokratikus pártban aligha a pártelnöknek kell kijelölnie követőjét. Ráadásul egykor Helmut Kohlnak sem Merkel volt a kiszemeltje: bár tisztelte tehetségéért, szóba nem jött volna számára, hogy épp egy nő legyen a CDU elnöke. Merkel egy 1999 végén megjelent újságcikknek köszönhette, hogy 2000-ben a CDU elnöke lett. Ebben ugyanis váratlanul leszámolt Kohllal az akkori pártfinanszírozási botrány miatt. A botrány Wolfgang Schäublét, a Kohl által kijelölt utódot is magával sodorta, aki mindössze 16 hónapig állt a CDU élén.

A CDU-nál dühösek Söderre, aki nem volt hajlandó belenyugodni abba, hogy Armin Laschetnek a CDU elnökeként előjoga van a kancellárjelölti tisztségre. A kereszténydemokraták nagy tekintélye, Schäuble hangot is adott elégedetlenségének. Ám Söder fellépése is érthető. A közvélemény, a CDU tagsága, sőt az uniópárti frakció is mögötte áll, de még a CDU tartományi miniszterelnökeinek egy része is kezd átállni az ő oldalára.

Ha Laschet nagyobb támogatottságot élvezne a közvélemény részéről, akkor nem is lenne vita - de erről szó sincs. Egy felmérés szerint az uniópártok szavazóinak 77 százaléka tartja Södert, s mindössze 17 százalék Laschetet alkalmasabbnak a kancellári tisztségre. Sokan értenek egyet Söder focis hasonlatával, miszerint úgy még a Bayern München sem tud bajnokságot nyerni, ha gólvágóját, Robert Lewandowskit a kispadra ültetik.