Szijjártó Péter;interjú;jogállamiság;

2021-04-24 07:07:06

Szijjártó: a kormánynak egyelőre nem fontos az új frakció az EP-ben

A kabinet jelenleg a járványra és a gazdasági kilábalásra összpontosít - közölte a tárcavezető.

Szijjártó Péter szerint ideológiai megfontolások rejlenek a Magyarországgal szembeni jogállami kifogások mögött. A Neue Zürcher Zeitungnak adott nyilatkozatban a külügyminiszter kijelentette: az uniós alapszerződések betűje is szelleme is tiltja, hogy pénzügyi kérdéseket politikai célokkal kössenek össze. Mert az igaz, hogy a magyar kormányt más irányt követ, mint az EU-tagok többsége, de azért még nem szabad demokráciaellenesnek nyilvánítani valamit, csak azért, mert az nem felel meg a nyugaton honos balliberális nézetrendszernek. Ez nem kedvez a földrész egységének, az Orbán-kormány ezért fordult az Európai Bírósághoz.

Azt pedig kifejezetten sértőnek nevezte, ha úgy tüntetik fel, hogy a brüsszeli támogatások a nyugati szövetségesek nagyvonalúságának köszönhetőek. Hiszen Magyarország a belépésért cserében vállalta, hogy megnyitja piacát az európai cégek előtt, így azok azóta is hatalmas hasznot visznek haza.

Ugyanakkor azt állította, hogy a bírálók nem tudnak konkrétumokkal szolgálni, amikor az állítólagos jogsértéseket emlegetik. A támadások oka azonban valójában az, hogy a magyar politika messze esik a liberális fő áramlattól. Arra a megjegyzésre, hogy azért a Bizottság múlt őszi jogállami jelentése tartalmazott egy s mást, a válasz az volt, hogy magyar részről készek megvitatni minden vádat, amint azokat átlátható módon leteszik az asztalra. A miniszter ugyanakkor utalt arra, hogy Magyarország idáig mindig végrehajtotta az Európai Bíróság határozatait.

Mint mondta, szóba sem jön, hogy az ország kilépjen az unióból, csak amikor külön álláspontot hangoztat valamilyen kérdésben, rögtön EU-ellenesnek bélyegzik meg, és azzal gyanúsítják, hogy távozni kíván. Azzal viszont nem ért egyet, hogy mélyíteni kell az integrációt. Sőt, nem szabad további hatásköröket átadni Brüsszelnek, mert a föderatív szemlélet káros. A migráció ügyében pedig Magyarország nem tud engedményt tenni.

A politikus azt közölte, hogy az Orbán-kormány jelenleg a járványra és a gazdasági kilábalásra összpontosít, ezért egyelőre nem fontos, hogy mielőbb új frakciót segítsen életre hívni az EP-ben. Az Oroszországhoz fűződő viszony kapcsán azt fejtegette, hogy a németeknek és a franciáknak sokkal szorosabbak a gazdasági kapcsolataik Moszkvával, mint a magyar kormánynak. Utóbbi idáig mindig is támogatta a Kreml elleni szankciókat, ám az más kérdés – tette hozzá -, hogy van-e értelmük ezeknek az intézkedéseknek.