Európai Unió;vakcina;Ursula von der Leyen;

2021-05-09 16:24:16

Elöntik az EU-t a vakcinák

Úgy néz ki, teljesíteni lehet a célt, hogy júliusra az uniós tagországok felnőtt lakosságának a 70 százalékát beoltsák.

Jelentősen felpörgött az oltási kampány az Európai Unió országaiban, miután a gyártók számottevően növelik a szállítmányaikat. Májusban 150 millió adag oltóanyag érkezik a közösség országaiba, júniusban 190 millió. Ezzel teljesíteni lehet a célt, hogy júliusra a felnőtt lakosság 70 százalékát beoltsák.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az uniós állam- és kormányfők nem-hivatalos portói találkozóján bejelentette, hogy megállapodtak a BioNTech/Pfizer vállalattal 1,8 milliárd adag vakcina leszállításáról 2022-2023-ra. Ez a mennyiség elég lesz ahhoz, hogy beoltsák a gyerekeket és a tizenéveseket, kezeljék a koronavírus új variánsainak a megjelenését és szükség esetén booster oltásokat biztosítsanak a védettség fenntartásához. A brüsszeli testület egyébként más gyártókkal, például az amerikai Modernával és Novavax-szal is tárgyalásokat folytat további megrendelésekről. A nagy gyógyszercégek döntöttek európai gyártókapacitásaik komoly felfuttatásáról is. 

Az uniós vezetők szerint a fejlődő államok súlyos vakcinahiányának a felszámolására a Covid19 elleni oltóanyagok előállításának, exportjának és átadásának jelentős bővítése lehet a megoldás. Az állam- és kormányfők portói tárgyalásaikon nem igen mutattak hajlandóságot a koronavírus elleni szerek szabadalmi védettségének ideiglenes feloldását szorgalmazó amerikai javaslat támogatására. Az EU27-ek inkább sürgették az Egyesült Államokat, hogy kezdje meg az oltóanyagok kivitelét a leginkább rászoruló országokba.

Angela Merkel német kancellár a csúcs után közölte: miután az amerikai lakosság nagy részét beoltották, itt az ideje, hogy Washington is hozzájáruljon a vakcinák és összetevőik nemzetközi kereskedelméhez. 

Brüsszeli vélemények szerint az oltóanyagok szellemi tulajdonának átruházására vonatkozó amerikai indítvány nem jelentene azonnali segítséget a járvány sokadik hullámával szembesülő szegény országoknak, mivel a javaslat megtárgyalása legalább két évig tartana, a vakcinákra viszont most van szükségük. A gyártók hiába mondanának le a szabadalmi védettségről, a koronavírus elleni szerek gyártása olyan bonyolult folyamat, amit nem lehet egyik napról a másikra elsajátítani. Ráadásul fennállna a veszély, hogy a döntés előnyeit nem az afrikai országok élveznék, hanem Kína, amely azonnal átvenné a főszerepet az oltóanyagok előállításában.