Európai Parlament;Belarusz;

2021-06-08 19:30:00

Büntetőbíróság elé állítanák Lukasenkót az EP-képviselők

Az Európai Parlament képviselői csütörtökön állásfoglalást fogad el a belarusz emberrablás következményeiről.

A gépeltérítéssel elfogott fehérorosz újságíró, Roman Protaszevics és barátnője, Szofija Szapega, valamint az összes politikai fogoly azonnali szabadon bocsátását követelték az Európai Parlament képviselői a belarusz helyzetről rendezett keddi plenáris vitában. Valamennyien sürgették a tagállamokat, hogy mielőbb fogadják el az állam- és kormányfők által kilátásba helyezett célzott szankciókat az “emberrablásban” részes személyek és hatóságok ellen. A vita résztvevői felszólították az uniós kormányokat a Lukasenko-rezsimet életben tartó állami és magánvállalatokkal szembeni büntetőintézkedések bevezetésére. Többen javasolták, hogy az Európai Unió rendezzen magasszintű konferenciát a kelet-európai ország jövőjéről és a civil társadalom megsegítéséről.

Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője bejelentette, hogy a május 23-iki gépeltérítés felelőseit sújtó beutazási tilalomról és vagyonbefagyasztásról már a jövő héten döntenek az EU27-ek képviselői. A külügyminiszterek várhatóan június 21-iki ülésükön fogják jóváhagyni a fontosabb iparági szankciókat.

A tavaly augusztusi elcsalt fehérorosz elnökválasztás óta eltelt 10 hónapban több mint 35 ezer embert börtönöztek be vagy sújtottak pénzbüntetéssel az Alekszander Lukasenko elnök elleni megmozdulásokon való részvétel, illetve szervezkedés miatt. Az elnyomó rendszer lelkén kínzások és gyilkosságok száradnak, a bűnlajstromról már csak a nyilvános kivégzések hiányoznak, fogalmazott egy német zöldpárti képviselő . Az európai kereszténydemokraták szerint Lukasenkót nemzetközi büntetőbíróság elé kell állítani, a belarusz nemzeti válogatottat pedig kitiltani a világ és Európa sporteseményeiről.

A lengyel szocialista Robert Biedroń állami terrorizmusnak nevezte a polgári repülőgép elfogását, amely nem csak nemzetközi szerződéseket sért, de súlyos fenyegetést jelent az európai biztonságra. Frakciótársai szerint a már bejelentett gazdasági és iparági szankciókon kívül, az Európai Uniónak fel kell függesztenie a belarusz bankoknak szóló hitelezést, és szüneteltetnie a részvételt a fehérorosz infrastrukturális projektekben mindaddig, amíg az országban megkínozzák a rendszerrel szemben állókat, és szisztematikusan megsértik az emberi jogokat.

Az EP csütörtökön állásfoglalást fogad el a belarusz emberrablás következményeiről.