Európai Unió;Európai Parlament;Európai Bizottság;Európai Tanács;

2021-10-18 06:22:40

Ígéret

Az Európai Parlamentnek november 2-ig kell eldöntenie, hogy az uniós bíróság elé citálja-e az Európai Bizottságot a jogállami rendelet be nem tartása miatt. Ezt javasolja ugyanis az EP jogi bizottsága, amelynek elege lett abból, hogy a biztosi testület január óta képtelen volt elszámoltatni az unió pénzügyi érdekeit és jogállami normáit egyaránt megsértő tagállamokat.

Szívem szerint annak szurkolok, hogy az EP szavazza meg a javaslatot, történjék már valami, ami kimozdítja az EU-t a jelenlegi tehetetlenségből. Egy pozitív bírósági döntés talán véget vethetne annak az abszurditásnak, hogy egyes tagállamok szabadon uszíthatnak az uniós intézmények ellen, fittyet hányhatnak törvényekre, értékekre és saját, csatlakozáskor vállalt kötelezettségeikre, vezetőik uniós pénzből tömhetik saját, családtagjaik, barátaik és kiszolgálóik bankszámláit.

Az eszem viszont azt kérdezi: tényleg a bíróság a megfelelő eszköz? Egy konkrét esetben kimondott döntés megváltoztathatja-e az EU működését? Gondoljunk csak bele: az Európai Bizottság a világ legfurább „kormánya”. Nem a „miniszterelnök” választja meg saját „minisztereit”, hanem minden tagállam kormányától kap egy biztost. De még ha tökéletesen működne is ez a felállás, akkor sem tehetne csodát, hiszen a döntéseket az Európai Tanács hozza, azaz a kormány- és államfők, köztük a renitens tagállamok vezetői, akiknek a legtöbb kérdésben vétójoguk van. A jogállami rendeletet is azért nem alkalmazza a Bizottság, mert tavaly decemberben szavát adta az állam- és kormányfőknek, hogy megvárja vele az EU Bíróságának a rendelet jogszerűségéről szóló ítéletét. Választása nemigen volt - a hétéves büdzsét és a helyreállítási alapot készültek megvétózni a renitensek.

Az EP többsége lázad. Jogosan. Ursula van der Leyen pedig zsákolja a pofonokat minden irányból. Az egyetlen tényleges megoldásra, az alapszerződések módosítására pedig mindenki csak legyint, hogy az csak álom. 1957-ben, a Római Szerződés aláírásakor még maga az EU is tulajdonképpen csak egy álom volt. De sokan akarták és kitartóan, így megvalósult.