Oroszország;NATO;Ukrajna;

2021-12-03 20:00:00

Ukrajna nem adja fel NATO-álmait

Az ukrán külügyminiszter sürgette az Egyesült Államokat és európai szövetségeseit, hogy utasítsák el Moszkva követeléseit az orosz-ukrán határon fennálló feszültség enyhítésére.

Nem mond le NATO-csatlakozási terveiről és az Oroszország által követelt egyéb  "biztonsági garanciákról" Ukrajna – szögezte le Dmitrij Kuleba külügyminiszter pénteken az AFP hírügynökségnek adott nyilatkozatában. Kuleba határozottan elutasította azt az orosz felvetést, hogy Ukrajnának bármit is garantálnia kellene Oroszország felé. Mint fogalmazott, „Oroszországnak kell garantálnia azt, hogy nem folytat agressziót egyetlen ország ellen sem".

Ilyen Moszkva által követelt „garancia” lenne Ukrajna kötelezettségvállalása NATO csatlakozási terveinek feladására. A kijevi diplomácia vezetője szerint azonban ez „nem opció” hazája számára. Az Észak-atlanti Szövetség 2008-ban tett erre ígéretet, és bár mindmáig nem valósult meg, Ukrajna – mind a NATO-, mind az EU-tagságot, mint elérendő célt alkotmányba foglalta. Különben is „teljes mértékben elfogadhatatlan, hogy Oroszország bármilyen módon befolyásolja egy másik szuverén ország, ez esetben Ukrajna és egy nemzetközi szervezet, a NATO döntéseit" - mondta az ukrán miniszter az AFP hírügynökségnek.   

Kuleba ugyanakkor sürgette az Egyesült Államokat és európai szövetségeseit, hogy utasítsák el Moszkva követeléseit az orosz-ukrán határon fennálló feszültség enyhítésére. Felszólította a Nyugatot, ne kössenek ilyen megállapodást Oroszországgal, és jelezte, ha mégis megtörténik, Ukrajna soha nem fogja elismerni azt.

Az ukrán külügyminiszter arra reagált, hogy Szergej Lavrov, az orosz diplomácia vezetője az EBESZ stockholmi tanácskozása margóján tartott külön megbeszélésén csütörtökön "biztonsági garanciákat" kért amerikai kollégájától, Antony Blinkentől Oroszország határain, mindenekelőtt a NATO keleti előrenyomulásának befagyasztását.

Maria Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője pénteken újra felvetette Moszkva ezirányú követelését. „Európa siralmas biztonsági helyzetét csak úgy lehet megoldani, ha Moszkva és a NATO hosszú távú megállapodásokat köt”, amelyek megakadályozzák a szövetség keleti terjeszkedését és az Oroszországot „fenyegető fegyverrendszerek telepítését Oroszország határainak közvetlen közelében”. Úgy értékelt, hogy a jelenlegi „siralmas” biztonsági helyzet annak köszönhető, hogy a NATO megszegte korábbi ígéreteit, hogy nem terjeszkedik kelet felé, az orosz határok mentén.

A garanciák kérdését maga Vlagyimir Putyin vetette fel december elsején.