bírósági eljárások;szabálysértési eljárás;Ligetvédők;megszüntetések;

2017-01-05 06:15:00

A erőszakmentes tiltakozás nem jogellenes

A bíróság sorban szünteti meg a Ligetvédőkkel szembeni engedetlenségi szabálysértési eljárásokat - közölte a Társaság a Szabadságjogokért. A Városliget beépítése ellen tiltakozó Ligetvédőkkel szemben a rendőrség tavaly nyáron többször is testi kényszert alkalmazott és pénzbírsággal sújtotta őket. Majdnem mindegyikük a bírósághoz fordult és sikerrel járt.

A Városliget beépítésének ötlete és kivitelezésének kezdete 2016 egyik legjelentősebb hazai tiltakozási hullámát váltotta ki. A Ligetvédő aktivisták folyamatos jelenléttel tiltakoznak a munkálatok ellen, és tavaly többször konfliktusba keveredtek a kivitelező és biztonsági cégekkel. Ezekben az esetekben a rendőrség rendre a Ligetvédők jogait korlátozta - írta a Ligetvédők jogi képviseletét ellátó Társaság a Szabadságjogokért (TASZ).

A rendőrök feloszlatták a békés tüntetéseket, az erőszakmentes tiltakozásra kényszerrel reagáltak, majd büntető és szabálysértési eljárások tömegét indították ellenük. Engedetlenség címén a rendőrség mintegy félszáz tüntetőre szabott ki ötven-százezer forintos pénzbírságokat.

Az eljárások nagy száma miatt a TASZ folyamatos jogsegéllyel és mintabeadvánnyal sietett a Ligetvédők segítségére: az állampolgári tiltakozás megítélése ne csak a rendőrségen múljon, hanem bíróság döntsön. Ez az év végére meg is történt, a Pesti Központi Kerületi Bíróság jogerős végzései sorra szüntetik meg a ligetvédő aktivistákkal és szimpatizánsaikkal szembeni eljárásokat. A bíróság szerint a Ligetvédők erőszakmentes tiltakozása nem a közrend és nem a rendfenntartáshoz fűződő közérdek ellen irányult, ezért önkényes döntés lenne szabálysértésnek minősíteni engedetlenségüket. Az engedetlenség a TASZ szerint sem jogsértő, nem büntethető, amíg az egy erőszakmentes, békés demonstráció során történik.

A bíróság perdöntő jelentőséget tulajdonít annak is, hogy a hatóságok nem a törvény szerint jártak el, amikor a birtokvédelmi határozatot nem közölték a jogszerűen demonstráló Ligetvédőkkel, és nem hagytak időt annak önkéntes teljesítésére. Mivel a tüntetőkkel szembeni, testi kényszert is magában foglaló birtokvédelmi intézkedésnek így nem volt meg a megfelelő jogi alapja, a szabálysértési felelősség emiatt sem állapítható meg.

„A rendőrség elég hatékonyan tudja elvenni a polgárok kedvét a tiltakozástól a tömeges engedetlenségi szabálysértési eljárásokkal és több tízezres pénzbírságokkal. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a bíróság most megálljt parancsolt a rendőrség ebbéli törekvésének" - közölte a jogvédő szervezet. Az eljárást tegnap az ellen a ligetvédő ellen is megszüntették, akit 15 napos elzárásra ítéltek volna. Jövő hét kedden a Közlekedési Múzeumnál tartott ligetvédő-tüntetés feloszlatásának perét tárgyalja a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság.

„Legyünk éberek!"
„A Városligetben újra megjelentek a rendőrök: most épp a Pecsa körüli részt akarják OSB lapokkal leválasztani, beleértve azt a részt, ahol a Ligetvédők bejelentett demonstrációja zajlik" - írta szerda délután Facebook-oldalán Szabó Rebeka, Zugló alpolgármestere, a Párbeszéd szakpolitikusa, így folytatva: "a Párbeszéd tagjai is ott vannak, továbbra is ellenezzük a rengeteg közpénzbe kerülő, hatalmas múzeumok Városligetbe építését".
Az egyik ligetvédő később azt írta: több mint egyórás egyezkedés után a rendőrök valamint az építő munkások is levonultak a területről. „Riadó nincs, de legyünk éberek" - tette hozzá.