korrupció;menekült;Macedónia;Nikola Gruevszki;

2018-11-19 15:30:00

A kormány az állatkertben érzi magát Gruevszki miatt

Természetesen téma volt a Parlamentben a Magyarországra szökött volt macedón miniszterelnök ügye. Harangozó Tamás nem mondhatta el Orbán Viktornak címzett kérdését, mert megvonták tőle a szót.

A statisztikák szerint az ország leglátogatottabb intézménye a Fővárosi Állatkert, örömmel látom, hogy hamarosan akár a most második helyen álló Országgyűlés is felzárkózhat hozzá – ez a kijelentés Nikola Gruevszki Magyarországra szökött volt macedón miniszterelnök kapcsán hangzott el Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter részéről.

A minisztert Varju László, a DK képviselője kérdezte a hazájában korrupció miatt két év letöltendő börtönbüntetésre ítélt politikussal kapcsolatban. Varju László szerint a kormány a letelepedési kötvényekkel „soha be nem fektető befektetőket” engedett be nagy számban az országba, a Gruevszki megszöktetésében játszott magyar szerep, a különleges bánásmód pedig diktatúrákat, banánköztársaságokat idéz.

Gulyás Gergely a válaszában a fentieken túl még azt mondta, hogy a Gruevszkit érintő menekültügyi eljárásról már „így is sokkal több információt közölt a kormány, mint azt számos nyugat-európai országban tennék”, az ügy pedig tisztán jogi megítélésű.

Szabó Tímea, a Párbeszéd képviselője kérdésében az uniós alapszerződés 83. cikkelyét idézte, miszerint egyes súlyos bűncselekmények esetében (ilyen a korrupció is), az EU jogi minimumokat állapít meg, az egyik ilyen, hogy a korrupcióért jogerősen elítéltek nem kaphatnak menekültstátuszt – feltéve, hogy az Orbán-kormány az ilyen eseteket nem „szabadságjognak” tekintik, aminek üldözése miatt az illető védelmet érdemel. A képviselő azt is kérdezte, milyen alapon kapott Gruevszki különleges elbírálást a Magyarországra lépése esetében, mivel a magyar törvények ilyet csak terhes nőknek, kisgyermekes anyáknak, kísérő nélküli kiskorúaknak, háborús traumákon átesetteknek biztosítja.

Gulyás Gergely válaszában megismételte, hogy menekültügyi eljárás zajlik az ügyben, „mindezek a szempontok ennek keretében értelmezendők”, a bevándorlási hivatal önállóan dönt, ezért meg kell várni a határozatát. Egyébként pedig „a korrupció súlyos bűncselekmény, ezért ez a kormány szigorította is a büntetését”. Szabó Tímea szerint az egész ügyben „kínosabbnál kínosabb válaszokat ad a kormány”.

Harangozó Tamás nem mondhatta el az Orbán Viktor miniszterelnöknek címzett kérdését, mert az elnöklő Jakab István megvonta tőle a szót. Az MSZP képviselője Pintér Sándor belügyminisztert is kérdezte volna, de nem fogadta el a válaszadónak kijelölt belügyi államtitkárt, ezek után szerette volna a Gruevszkire vonatkozó kérdését feltenni az Orbán Viktort helyettesítő Gulyás Gergelynek, de Jakab István erre már nem hagyott időt. Harangozó Tamás a Népszavának azt mondta, miután a sajtó gyakorlatilag teljes mértékben rekonstruálta Gruevszki menekülését, és azt, hogy ebben milyen formában vettek részt magyar diplomaták, azt akarta megkérdezni, hogy erre ki és milyen alapon adott nekik utasítást, illetve azt is elmondta volna, hogy az a különleges bánásmód, amire a kormány hivatkozik Gruevszkivel kapcsolatban, a törvények szerint tömeges migráció okozta válsághelyzetben nem alkalmazható, így a kormány mindenképpen megszegte saját törvényeit.