Orbán Viktor;Vida Ildikó;NAV;

2015-07-24 11:38:00

Adópolitika: Orbánnak fegyveresek kellenek?

Egyelőre talány, mit is akar kezdeni a kormány az adóhivatallal, még maguk a szakértők sem tudják, lesz-e valóban irányváltás. Szakmailag - mondják a Népszava forrásai - semmi nem indokolja a beharangozott strukturális váltást; adóügyekben feltehetően nem is erről van szó. 

Az Orbán-kormánynak eddig is megvolt minden lehetősége arra, hogy belenyúljon olyan dolgokba, amelyek különösen „érdeklik”. Vida Ildikó ennek nem lehetett akadálya, mondják a helyzetet ismerő forrásaink, mivel az elnök asszony eddig is lojális volt a miniszterelnökhöz, s bár tudta, hogy a Simicska-Orbán háborúnak az ő szempontjából csak egy vége lehet, mégsem tett egyetlen olyan lépést sem, amely árthatott volna a kormány fejének.

Az adópolitika változatlanságára utal az is – lehet ugyan, hogy csak átmenetileg -, hogy a vezetői szerepet Varga Árpádra bízták, aki régi motoros, már a rendszerváltás előtt is adóhivatali dolgozó volt, és akit szintén megbízható, jó szakembernek tartanak azok, akik teljes mértékben átlátják a hivatalt és az adópolitika teljes rendszerét.

Ami a napokban hírré vált elvándorlást illeti, informátorunk szerint nem a Vida utáni helyzetre való készülődés eredménye, sokkal inkább az alacsony fizetések miatt következett be. A Népszava is beszámolt róla, hogy a fizetések lassan hét éve változatlanok és a beígért életpálya modell sem készült el.

De tényleg: mit akarhat a kabinet a NAV-val? Miről beszélt Varga Mihály, vagy Lázár János? A gombhoz keresik a kabátot, azaz a Simicska-barát Vida eltávolításához a látszólagos elvi hátteret, vagy van egy megfontolás is?

Lapunk több oldalról is igyekezett információkat szerezni, de többnyire csak bizonytalan válaszokat kapott. Amiből persze az is következik – állítják a hozzáértők -, hogy megfontolt, kidolgozott új koncepció nem nagyon lehet, hiszen arról a szakmabeliek biztosan értesültek volna; olyan filozófiai és adópolitikai „rendszerváltás” elképzelhetetlen, amelyből épp a főszereplők tudását hagynák ki. A Népszavát több forrásból ugyanakkor arról tájékoztatták, hogy a kormány egyáltalán nem bánná, ha direkt módon a kezébe kerülne a vám-és pénzügyőri részleg; vagyis újra külön szervezetként működne ez a fegyveres testület. Így összevontan ugyanis felesleges áttételen keresztül juthatnak el olyan utasítások, amelyek akkor hatékonyak, ha minél kevesebb ember értesül róluk. Orbán, állítják, szívesen látná, ha a kabinet közelébe kerülne ez a titkosszolgálati jogosítványokkal is felruházott szervezet. Hogy pontosan mire is használná, vagy használhatná a kormány az újra függetlenedő vámosokat, pénzügyőröket, vagyis a fegyveres testületet, milyen feladatot kapnának a hatékonyabb adórendszer kialakításában, nos, ennek megválaszolását forrásaink a fantáziánkra bízták.