Reflex;államfő;Majtényi László;

2016-12-19 06:01:00

Államfők - Majtényit jelölnék?

Majtényi László lehet az MSZP és az LMP közös jelöltje a köztársasági elnöki posztra - tudta meg a Népszava. Lapunk forrásai szerint az Eötvös Károly Intézet elnökét a szocialisták olyan személyiségnek tartják, akiben az ökopárttal is meg lehet egyezni, a két parlamenti képviselőcsoport így közösen jelölhetne. Majtényit ugyanakkor még nem keresték meg az ügyben.

Egy volt ombudsman köztársasági elnökké választását támogathatja a két demokratikus ellenzéki frakció - súgták lapunknak az erről szóló egyeztetésekre rálátó forrásaink. Tudomásuk szerint az MSZP Majtényi Lászlót, az Eötvös Károly Intézet elnökét javasolná Áder János utódának, a korábbi adatvédelmi biztosról ugyanis azt gondolják, nemcsak megfelelő ember a posztra, hanem olyan közéleti személyiség, akit az LMP is elfogad.

Molnár Gyula szocialista pártelnök néhány napja a Népszavának arról beszélt, olyan embert kell erre a tisztségre találni, akit az ökopárt is hajlandó támogatni, hiszen a parlamentben 40 képviselő aláírása szükséges ahhoz, hogy valaki hivatalosan is jelölt legyen. Ehhez a szocialista frakció kevés, a Jobbikkal pedig természetesen nem közösködnek. Az MSZP elnöke állította, már folynak az egyeztetések az LMP-vel Áder lehetséges ellenzéki utódjáról, amikor viszont Hadházy Ákost, az ökopárt társelnökét kérdeztük erről, az volt a válasz, tárgyalás nincs, csak tapogatózás. Az LMP-ben ugyanakkor várják az MSZP ajánlatát, ha pedig az számukra elfogadható, a jelölt mellé állnak. Úgy tudjuk, Majtényi ellen nincs kifogásuk, tisztelték adatvédelmi biztosként és szimpatikusnak tartják a Legyen köztársaság! című, évről évre megrendezett fesztiválsorozatot is, amelyen Majtényi és az EKINT szervezésében a résztvevők évek óta igyekeznek felvázolni, milyen lehet a majdani negyedik magyar köztársaság.

Mindennek ellenére a zöldpártban még nem bólintottak rá a volt ombudsman közös jelölésére, ahogy máséra sem. Egyébként Majtényit még senki nem kérte fel. Az Eötvös Károly Intézet elnöke lapunktól értesült a személyét érintő, várható egyeztetésről, nem is kívánta azt kommentálni, ugyanakkor lapunknak esélytelennek nevezte, hogy a jelenlegi szabályok között az ellenzék jelöltjét államfőnek megválassza az Országgyűlés.

Mások azonban lapunkat arra figyelmeztették, megtörténhet, hogy az LMP végül a miniszterelnök választottja mellé áll, s a Fidesszel köt egyezséget. Ha ugyanis Orbán Viktor ismét Áder Jánost jelöli a posztra, esetleg számíthat az ökopárt szavazataira az első körben kétharmados államfőválasztásnál. A jelenlegi államfő, akinek mandátuma tavasszal jár le, környezetvédelemben igyekszik ugyanis jeleskedni, így magyarázható lenne, miért támogatja az újraválasztását egy ellenzéki párt. A Fidesz vezető politikusai és a meghatározó kormánytagok újabb öt évre Áder látnák szívesen az államfői poszton. A napokban az atv.hu megszellőztette, hogy Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter költözhet májusban a Sándor palotába, ám Kósa Lajos frissiben igyekezett lehűteni a kedélyeket azzal, hogy egyelőre nem időszerű a jelölés, hiszen parlamenti szünet van, ezért február 20-ig el sem lehet kezdeni az ötpárti egyeztetést az ügyben. Áder lehetséges utódaként Lenkovics Barnabás neve is felmerült, ám az Alkotmánybíróság korábbi elnökéről lapunk úgy értesült, várhatóan nem lesz a jelenlegi köztársasági elnök vetélytársa.

Úgy tudjuk, jelenleg ismét Áderen múlik, hogy újrázik-e, vagy sem, Orbán Viktor ugyanis hajlandó lenne újrajelölni. "Magyarország még nem tart ott, hogy valakinek a kedveltségi mutatója döntse el, lehet-e köztársasági elnök". Ezt a múlt heti uniós csúcstalálkozót követő sajtótájékoztatóján mondta Orbán Viktor, amikor az ATV arról kérdezte, kit kedvel jobban, Ádert vagy Balog Zoltánt. A kormányfő válaszul azzal állt elő:"nagyon sok más embert is kedvelek, mégsem lesz belőlük köztársasági elnök vagy elnökjelölt. Ha másért nem, hát a helyek korlátozott száma miatt". Bevallotta ugyanakkor, "a helyzet úgy fest, van itt egy döntési folyamat, ebben nekem van szerepem, de ezt nem személyes természetű dolognak tartom, hanem kötelezettségnek, mert egy demokráciát valamilyen rendszerben működtetni kell". A folyamat, amely szerinte a hatályos alaptörvény szabályai szerint zajlik majd, azzal kezdődik, hogy még decemberben a Fidesz elnökségi ülésen meghallgatja majd a javaslatokat, ezeket később megvitatják a Fidesz-frakcióval, valamint más, parlamenti képviselőcsoporttal rendelkező pártokkal, s végül "e vitát követően" nevezi majd meg a jelöltet. Orbán ugyanakkor kellő pátosszal azt is elmagyarázta,"nincs senki, aki a köztársasági elnököt kijelölhetné, őt a nép akarata fogja a megbízással ellátni, a nép akaratát pedig a parlament képviseli. A köztársasági elnök az ország első polgára, a miniszterelnök az ország első szolgája" - fejtegette. Amikor pedig az újságíró felidézte Rubovszky György májusi kijelentését, miszerint Orbán nem engedi Áder újrajelölését, arra a miniszterelnök úgy reagált: "arra kérem önt, hogy bárki bármit mondana az én szándékaimról, nehogy megjelentesse az újságjában vagy a médiában, mert nagy valószínűséggel nem felel meg a valóságnak". Ezután pedig arról beszélt, hogy Ádert nagyra értékeli, és a komoly lehetőségek között van, hogy ő folytassa a munkáját. Állította: az első döntést magának a köztársasági elnöknek kell meghoznia, hogy vállalkozik-e a következő években ilyen munkára.

Az első polgártól az újságíróig

Nemcsak "az ország első polgáráról", azaz az államfőválasztásról esett szó "az ország első szolgájának" múlt heti sajtóértekezletén. Orbán Viktor és sajtófőnöke, Havasi Bertalan brüsszeli szereplése más miatt volt hangos, hiszen az államtitkári rangban tevékenykedő közszolga kizavarta a teremből Halmai Katalint, a volt Népszabadság újságíróját. A bezárt napilap tudósítóját később Orbán "magánaudiencián" fogadta, ám még a sajtótájékoztatón egy Soros Györgyre vonatkozó kérdésre adott válaszban a miniszterelnök azt mondta, nem szeret azokról beszélni, akik nincsenek jelen, különösen akkor, ha az őket képviselő újságíró sincs jelen. Csak ezt követően merült fel a miniszterelnökben, hogy mégis beszélnie kellene Halmaival. Hogy mindez miként történt, azt a Hír Televízió felvételéből tudhatta meg a nyilvánosság, aszerint Orbán humorizálva vetette fel annak lehetőségét, hogy hívják vissza az újságírót, akinek ad egy "röpinterjút". Erre Havasi közbevetette, hogy Népszabadság már nincs, mire a kormányfő közölte, hogy akkor állampolgárként, "lakossági fórum" keretei között fog beszélgetni vele. Az esetről Halmai annyit mondott, hogy udvarias hangvételű magánbeszélgetést folytattak, és szóba került a Népszabadság, valamint a magyar sajtó helyzete is. A tiltakozásokra reagálva Havasi Bertalan később közleményben tudatta, hogy sajtótájékoztatókat újságíróknak szerveznek, Halmai pedig állampolgárként járhat lakossági fórumokra. Még akkor is, ha Halmainak februárig érvényes uniós sajtóakkreditációja van.