Brexit;

2019-03-13 19:21:14

Brexit: kezd betelni a pohár

Alig két héttel a távozás céldátuma előtt az Egyesült Királyságban egyre fokozódik a kétségbeesés. A kormányfő széke inog.

Nem lehet nem jelképes jelentőséget tulajdonítani annak, ahogy egyszerre tombol az Egyesült Királyságban a Gareth névre hallgató legújabb szélvihar és Theresa May újra elvesztette a hangját, híres „érdemi szavazását”, egyben a kormány és a parlament feletti kontrollját. Az apokaliptikus viszonyok közepette a fő kérdés természetesen az, hogyan tovább alig két héttel a brexit március 29-i életbe lépése előtt?

A brit kormányok történetének negyedik legsúlyosabb parlamenti veresége után szerda reggel már 8 órakor találkoztak Theresa May széthúzó miniszterei. Miután a korrigált brüsszeli megegyezést elsősorban a legfőbb ügyész, Geoffrey Cox megsemmisítő jogi szakvéleménye alapján 149 fős többséggel utasította el az alsóház, a suttogó Theresa May megengedte, hogy a tory képviselők szabadon, lelkiismeretüket követve voksoljanak a „no-deal” lehetőségéről szóló esti előterjesztésről.

A kormányfő már előre tudatta, hogy maga a megállapodás szükségességét fogja támogatni. Ez a döntése ellentmond gyakorta ismételgetett szlogenjének, mely szerint „jobb egy no-deal, mint egy rossz deal”. A The Daily Telegraph értesülése szerint a kormányülésen szenvedélyes vita alakult ki és Brexit-párti miniszterek lemondással fenyegetőztek, amikor Theresa May megpróbálta megakadályozni őket egy B-terv támogatásában. Ennek az ötletgazdáról, Kit Malthouse tory képviselőről elnevezett beterjesztésnek a lényege az lenne, hogy egy kéthónapos, május 22-ig tartó határidő-meghosszabbítás után a szigetország és az Európai Unió között 2021. decemberéig valamiféle leállás, „kölcsönös üzemszünet” jönne létre. Ez alatt az idő alatt megmaradna a status quo, az Egyesült Királyság fizetné a válás költségeit és dűlőre lehetne jutni a későbbi kereskedelmi kapcsolatokról.

Maguk a britek, nemhogy a nemzetközi közvélemény sem értik, hogyan lehetett a mindeddig hatékonynak vélt Egyesült Királyság az 50. cikkely útra indítása óta eltelt két év alatt ilyen eredménytelen a brexit előkészítésében? A fokozódó válság láttán az üzleti élet befolyásos vezetői a parlamenti „cirkusz” befejezését követelték. Carolyn Fairbairn, a Brit Iparkamara (CBI) vezérigazgatója kijelentette: „Ami sok, az sok. Minden párt részéről új megközelítésre van szükség, hiszen munkahelyek és megélhetések függnek a kilépés módjától”. Adam Marshall, a Brit Kereskedelmi Kamara vezérigazgatója emlékeztetett arra, hogy az Egyesült Királyság „nincs felkészülve az Európai Unióból való zűrzavaros, rendezetlen távozásra. A parlamentnek láthatóvá kell tennie a nyilvánosság számára, hogy méltányolja az ismételt figyelmeztetéseket”. Ami egyébként a gazdaságot illeti, a kormány nyilvánosságra hozta, hogy a a megegyezés nélküli forgatókönyv érvényesülése esetén március 29-e után a beérkező import 87 százalékára nem kell vámot fizetni. A fennmaradó 13 százalékba olyan érzékeny árucikkek tartoznak, mint hús- és tejtermékek, vagy gépkocsik.

A politikai spektrum két különböző oldalán elhelyezkedő The Times és a The Independent zanzásított nyomtatott változata, az „i” egyetért abban, hogy két kiütéses parlamenti veresége után lejárt Theresa May ideje. A Brexittel kapcsolatos sorozatos rossz döntései, lényeges információk tisztességtelen visszatartása következtében mind az egykori kilépők, maradók, a képviselők, mind az Európai Unió és a brit társadalom bizalmát elvesztette. Ahogy a Times vezércikke fogalmaz: „Lehetséges, hogy a Konzervatív Párt most úgy dönt, hogy csak egy új vezető tudja megtalálni az utat a megfelelő Brexithez”.