Brexit;

2019-03-05 10:30:00

Brexit: valószínű a halasztás

Egy héttel a parlamenti voksolás előtt Theresa May több oldalról is biztató üzeneteket kapott. Ám a siker még messze nem biztos.

A Konzervatív Párt vezetője a Brexitről szóló, érdeminek nevezett szavazás legutóbbi elhalasztása alkalmával legeslegkésőbbi időpontot, március 12-t tűzte ki azt a szavazást, amelyen a brüsszeli megállapodásról döntenek. Theresa May abban reménykedett, hogy addig sikerül a képviselők többsége számára is elfogadható állapotba hozni a „dealt”. Az elmúlt napok ugyan nem hoztak áttörést, de a korábbinál sűrűbben fordult meg az Európa Unió főhadiszállásán Stephen Barclay, az immár harmadik Brexit-ügyi miniszter és Geoffrey Cox legfőbb ügyész. Az EU szerint minimális előrehaladás ellenére az Unió részéről a tárgyalásokat vezető Michel Barnier még a hétvégén a Die Welt-nek nyilatkozva késznek mutatkozott garancia- és kötelezettségvállalásra, megerősítésre és pontosításra egyaránt a „backstop” véges jellegére vonatkozóan.

A szerződés megszavazása szempontjából fontos fejlemény: a tory frakcióhoz tartozó ötvenfős euroszkeptikus csoportból héttagú jogász-különítmény alakult, amelyhez jelképes jelentőséggel Nigel Dodds, a Konzervatív Pártot hivatalosan támogató északír Demokratikus Unionista Párt (DUP) parlamenti tagozatának vezetője is csatlakozott. A csapat élén a már John Major kormányzását is megkeserítő szélsőségesen Európa-ellenes Sir William Cash áll, akire az Európai Kutatócsoport (European Research Group, ERG) vezetői, Jacob Rees-Mogg és Steve Baker is felnéznek. Brüsszel január közepe, a megállapodás 230-fővel történt elutasítása óta várja a „backstoppal” kapcsolatos konkrét javaslatokat. A tory jogászai három követelést fogalmaztak meg. Jogerővel bíró változásokat igényelnek, noha azt a kérdést szabadon hagyják, hogy azok kiegészítő záradékként, vagy más formában kerülnek be az egyezménybe. Biztosítani akarják, hogy a backstop nem tart meghatározatlan ideig. Végül tudni akarják, milyen út vezet ki a jelenlegi helyzetből, azaz Észak-Írországnak a vámunióban maradásából abban az esetben, ha a Brexitet követő kereskedelmi tárgyalások kudarcba fulladnak. A menekülés módja lehet egy időbeli korlátozás, vagy egy egyoldalú kilépési mechanizmus. E három feltétel teljesülése esetén az ERG kész támogatni Theresa May brüsszeli Brexit-dealjét. Még bíztatóbbnak tűnt Sir Graham Brady, a „mezei” konzervatív képviselőket tömörítő befolyásos 1922-es Bizottság elnökének a The Mail on Sunday-ban megjelent írása, melyben kifejtette, ha a „backstop” patthelyzet véget ér a kompromisszumoknak köszönhetően, a képviselőháznak meg kell szavaznia a megállapodást, mert a „társadalom belefáradt az ingadozásba, bizonytalanságba és késlekedésbe. A parlamentnek fel kell sorakoznia a kormányfő mögött és segítenie kell abban, hogy március 29-én megvalósuljon az Európai Unióból való kilépés”. Brit sajtóértesülések szerint a kormány arra számít, hogy a következő „érdemi” voks sem lesz sikeres, de az ezt követő már megkapja a többséget.

Ismét felborzolta a kedélyeket Tony Blair a BBC Andrew Marr politikai magazinjának adott interjújával. A munkáspárti politikus, aki az országot 1997-2007 között vezette, azt javasolta, hogy a képviselők utasítsák el May javaslatát, kérjék a kilépés elhalasztását, majd döntsék el, milyen Brexitet akarnak. Világosan kifejtette: a Kanada-típusú, „hard Brexit” gazdaságilag fájdalmas lenne, míg a vámunióban és bizonyos egységes piaci feltételek között maradást jelentő norvég megoldás, a „puha búcsú” sehová nem vezetne, az Egyesült Királyságnak követnie kellene az EU szabályait. Blair hónapok óta kampányol a referendum megismétlése mellett, és most is úgy gondolja, a parlamenti döntést meg kell szavaztatni az emberekkel.

Az egyre valószínűbb halasztással szemben emelte fel szavát a legkövetkezetesebb Brexit-pártiakhoz tartozó Liam Fox kereskedelmi miniszter. Mint mondta, a kilépés késleltetésének csak akkor szabad bekövetkeznie, ha ez az ára a „visszavonulási törvény” elfogadásának. A határidő kitolását „nem szabad arra használni, hogy a Maradók időt nyerjenek és megpróbálják meghiúsítani a Brexitet”.