Bioritmus;elhízás;cukorbetegség;népbetegség;

2014-10-14 13:51:00

Csendes gyilkos a túlsúly

Az túlsúly világszerte egyre komolyabb problémát jelent felnőttek és gyermekek körében egyaránt, ami számos krónikus betegség, például a cukorbetegség, a magas vérnyomás vagy a szívinfarktus kialakulásához vezethet - adta közzé az OÉTI.

A 2009-es Országos Táplálkozás és Tápláltsági Állapot Vizsgálat adatai szerint a felnőtt lakosság csaknem kétharmada túlsúllyal küzd, valamint számos táplálkozási kockázati tényező van jelen. Az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet 2014-ben megismétli a felmérést, hogy kiderítsék: hoztak-e pozitív változást az elmúlt évek erőfeszítései, illetve milyen további lépésekre lehet szükség.

Közismert, hogy a magyar emberek egészségi állapota rosszabb, mint Európa sok más országában. Az egészség szempontjából igen fontos szerepe van az életmódnak, kiemelten a táplálkozásnak és az egészséges testsúly megtartásának. Egészséges életmóddal például a szív- és érrendszeri betegségek közel háromnegyede, a daganatos betegségek egyharmada megelőzhető.

Jelenleg zajlik az Európai lakossági egészségfelmérés, melyet a Központi Statisztikai Hivatal koordinál. Ennek részeként végzik el 2014-ben az Országos Táplálkozás és Tápláltsági Állapot Vizsgálatot. A felmérés válaszadói közül több mint háromezer felnőttet keresnek meg az ország 122 településén.

A vizsgálat célja, hogy megismerjék a felnőtt lakosság táplálkozási szokásait, országos reprezentatív mintán, újból mérésekkel határozzák meg a túlsúly, az alultápláltság és a hasi elhízás előfordulását, valamint nyomon kövessék az időbeli változásokat. Ezek az információk – mint azt a 2009-es vizsgálat is bizonyította – hozzájárulnak a szükséges intézkedésekhez, beavatkozásokhoz, és ezáltal a lakosság egészségi állapotának javításához.

A 2009-es felmérés adatai alapozták meg ugyanis azokat az intézkedéseket, rendeleteket, programokat, melyek a lakosság egészségét szolgálják. Ilyenek például a chips-adó bevezetése és a transz-zsírsav rendelet, melyek hozzájárulnak az egészségesebb élelmiszerválasztékhoz. Ide sorolható továbbá a gyermekeink egészségét szolgáló közétkeztetési rendelet és a STOP SÓ! Nemzeti Sócsökkentő Program is.