korrupció;Kína;dokumentumfilmek;

2014-12-16 10:18:00

Dokumentumfilmekkel a korrupció ellen

A dokumentumfilmeket is felvette a korrupció-ellenes harc eszközei közé a Kínai Kommunista Párt (KKP). A párt illetékesei a központi televízióval közösen részletesen bemutatják, hogyan élik életüket a helyi hatalmasságok, hogyan szerzik a vagyonukat és költik a pénzüket - adta közre a filmeket "beharangozva" kedden a kínai állami média.

A KKP központi fegyelmi ellenőrző bizottsága és az állami tévé négyrészes dokumentumfilmben fogja bemutatni a vesztegetések több oldalát, és azt az életvitelt, amely e "rossz úton járó" vezetőket jellemzi. Az érintettekkel készített, mintegy száz interjú felhasználásával forgatott sorozat részeit négy egymást követő napon sugározzák majd, de az internetről is letölthetők lesznek.

A megszólalók között szórakozóhelyek, klubok alkalmazottai, leleplezők, újságírók, nyomozók és egyszerű kínai emberek is vannak. Szerepelni fog például Anhuj tartomány napokban bíróság elé állított kormányzó-helyettesének ügye is, amelyben főszerepet játszott a kínai művészetben fontos helyet betöltő jáde féldrágakő, ennek ugyanis megszállott gyűjtője volt a férfi. Illegálisan szerzett vagyonának csaknem 80 százaléka értékes, megmunkált antik jáde darabokból áll, köztük egy 3,5 millió jüant (140 millió forint) érő példánnyal.

A beharangozó szerint megmutatják azt a Hejlungcsiang tartományi helyszínt is, ahová egy egykor tartományi szintű vezető járt szórakozni, s ahol egy ilyen alkalommal a társaságában lévők egyike belehalt az ivásba. A nézők láthatják majd Kanton volt pártitkárának kedvenc luxusbárjait is. Kínában a média napi rendszerességgel önti a korrupt hivatalnokok, pártkáderek eseteiről szóló beszámolókat, újabb és újabb internetes oldalak nyílnak, ahol a lakosság bejelentéseket tehet, és rendszeresek médiában az "emlékeztető" figyelmeztetések.

A közelmúltban két volt magas beosztású tábornok bukott le, a központi katonai bizottság volt alelnöke és a hadsereg logisztikai főcsoportfőnökségének helyettes parancsnoka. Hszi Csin-ping államelnök-pártfőtitkár az országot járva külön is figyelmeztette a katonákat, hogy tanuljanak a leckéből. A hadsereg lapja úgy fogalmazott, egyes magas rangú katonák ahelyett, hogy a hadviselés stratégiáit tanulmányoznák, a háborús fenyegetésről megfeledkezve régiségeket, festményeket, jádét gyűjtenek. A legutóbbi jelentések arról is beszámoltak, hogy a párt ellenőrző szervei több mint 3200 olyan vezetőt "találtak", akiknek családtagjai külföldre költöztek. Közülük az elmúlt egy évben körülbelül ezer olyat büntettek meg, akik nem akarják, hogy legközelebbi rokonaik visszatérjenek Kínába.

A jelenleg hatalmon lévő pártvezetés már több intézkedést hozott a vezetők munkastílusának, munkakörülményeinek, életvitelének szabályok közé szorítása céljából, de a kommunista párt illetékesei már többször elismerték, hogy a korrupció ellen határidő nélkül meghirdetett "kampányuk" végeláthatatlan.

A múlt hétvégén nyilvánosságot kapott dél-kínai rendelkezés szerint például a pártvezetőknek tilos munkaidőben golfozni járni. Az új golfpályák építésére vonatkozó tilalom ellenére állítólag Kínában van a világon a legtöbb belőlük, csaknem száz a déli Kuangtung tartományban. Egyes lapok emlékeztetnek rá, már Mao Ce-tung néhai kínai államelnök is a "nyugati dekadenciát jellemző elitista" szimbólumnak tartotta a golfot, s azt be is tiltotta.