MVM;

2017-05-25 07:20:00

Feji leányait az MVM

Tavaly kissé nőtt az MVM Paksi Atomerőmű nyeresége, az áramrendszert irányító Maviré viszont hasonló mértékben csökkent. 

Közös anyavállalatuk, az állami MVM Magyar Villamos Művek a teljes nyereséget kivonta mindkettőből - derül ki a két árampiaci társaság minap leadott mérlegeiből. Az atomerőmű 6,9 milliárdos adózott eredménye tavaly 8,6 milliárdra nőtt (miközben az ennek többszörösét kitevő adózás előtti nyereség húszmilliárdról 18 milliárdra mérséklődött). Az áramtermelő eredménye a 2013-as kiugró, 23 milliárdos nyereség óta lényegében stagnál. A tulajdonos MVM ezúttal is a teljes nyereséget felveszi (bár ez a vonatkozó szabályok összekuszálása nyomán csak jövőre jelenik meg a mérlegben). A céghez közel álló forrásaink úgy fogalmaztak, a paksi atomerőmű a kivont osztalék mértékétől függetlenül – például kölcsönként - mindig meg fogja kapni a fejlesztéseihez szükséges többletforrásokat. Az árbevétel 174 milliárdra rúgott, ami szintén alig változott, miközben négy éve még 186 milliárdot teljesítettek.

A jelenleg 367 milliárdra rúgó, a blokkok későbbi végleges leszerelésére gyűjtött központi nukleáris pénzügyi alapba változatlanul 21 milliárdot fizettek. (Ez az az alap, aminek elvonását Lázár János kancelláriaminiszter fontolgatta, ám a terv végül lekerült a napirendről). Az atomcég tetemes, 7,4 milliárdnyi Robin Hood-adót fizetett. A tavalyi évről szóló februári sajtótájékoztatójukon termelési és kihasználtsági csúcsokról is beszámoltak. Lapunknak az árbevétel és a termelt mennyiség alapján végzett számításai szerint az erőmű kilowattóránként mintegy 10,7 forintért termelheti az áramot. Ez igen olcsónak számít, bár az adat semmiben nem utal a tervezett Paks 2-es blokkok leendő termelési árára.

A központi áramrendszert üzemeltető Mavir nyeresége 15,8 milliárdról 14,2 milliárdra mérséklődött. Ezt az MVM szintén teljes egészében kivonja a – többek között áram- és gáztőzsdét üzemeltető – cégből. A szereléssel foglalkozó MVM Ovit mindössze 35 milliós nyereséggel zárt.

Zöldek támadják Paks 2 engedélyét
A Greenpeace Magyarország és az Energiaklub bíróságon támadták meg Paks 2 környezetvédelmi engedélyét – közölte tegnap a két zöldszervezet. A 2017 márciusában jogerőre emelkedett döntés kapcsán úgy vélik: az atomerőmű a lakosságot és a környezetet is veszélyeztetheti. Meglátásuk szerint a dokumentum több kérdést nem tisztáz megfelelően. Ilyen például a sugárzó hulladékok kezelésének sorsa – idézi közös közleményüket az MTI. A szervezetek szerint az engedély nem tisztázza, lesz-e elegendő hely Bátaapátiban a kis és közepes aktivitású hulladékok végleges elhelyezésére. Megoldatlannak látják a kiégett fűtőelemek átmeneti tárolását és végleges elhelyezését is. Úgyszintén nem tartják kielégítőnek a tervezett blokkok építésének és üzemeltetésének környezeti hatásvizsgálatát. Eközben Aradszki András, az illetékes Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energiaügyi államtitkára a prágai Európai Nukleáris Energia Fórumon újfent kiállt az atomenergia-hasznosítás mellett.