mentelmi jog;Nikola Gruevszki;

2018-11-27 20:24:10

Felfüggesztették Gruevszki mentelmi jogát

A magyar kormány ettől még nem nem fogja visszaküldeni az elítélt, körözött macedón politikust, de ha mégis hazatér, képviselői előjoga sem menti meg a börtöntől.

A macedón parlament kedden felfüggesztette Nikola Gruevszki volt miniszterelnök, parlamenti képviselő mentelmi jogát.  A 120 tagú törvényhozás 62 képviselője szavazta meg Gruevszki mentességének visszavonását. A hónap elején a parlament  ugyanakkor még nem szavazta meg a politikus parlamenti képviselői mandátumának felfüggesztését - emlékeztet az MTI.

A macedón törvények szerint amennyiben valakit öt vagy annál több évig terjedő börtönbüntetésre ítélnek, akkor automatikusan megszűnik a megbízatása, minden más esetben a törvényhozásnak kell szavaznia a politikus státusáról. Gruevszkit két évre ítélték hivatali visszaélés miatt.  Kedd délelőtt a parlament illetékes bizottsága egyhangúlag fogadta el az erről szóló javaslatot, mivel a legnagyobb ellenzéki párt, a jobboldali Belső Macedón Forradalmi Szervezet - Macedón Nemzeti Egység Demokratikus Pártjának (VMRO-DPMNE) politikusai nem vettek részt az ülésen.

Nikola Gruevszki ellen november 13-án adtak ki nemzetközi elfogatóparancsot, mert nem kezdte meg kétéves börtönbüntetése letöltését, amelyet hivatali visszaélés miatt szabtak ki rá. A politikus az elfogatóparancs kiadása előtt néhány órával a Facebook-oldalán közölte, hogy Budapesten van, és politikai menedékjogot kért a magyar hatóságoktól, egy héttel később pedig szintén a közösségi médiában jelentette be, hogy megkapta a menekültstátuszt – a magyar kormány eközben hallgatott, kitérő vagy ellentmondásos válaszokat adott ideérkezésének körülményeiről, de az már biztos, hogy  magyar diplomaták is segédkeztek  az Albániát, Montenegrót és Szerbiát is érintő menekítő akcióban. Mindezzel pedig felrúgták az átlagos menekültekre érvényes szabályokat is, hiszen Szerbia migrációs szempontból biztonságos harmadik országnak számít a magyar törvénykezés szempontjából.

A macedón kormány november 20-án elküldte Gruevszki kiadatási kérelmét Magyarországnak, ez egyelőre válasz nélkül maradt.