XV. kerület;Hajdú László;Fidesz-többség;

2017-09-19 07:08:00

Felőrölt Fidesz-többség a XV. kerületben

Egy vízimalom és szennyvíztisztító miatt vesztette el politikai erőfölényét a kormánypárt a XV. kerületi képviselő-testületben.

A helyi vízimalom megmentése fontosabb, mint tűrni a helytartótanácsként működő rákospalotai Fidesz-vezetés utasításait, lobbizásait – így indokolta lapunknak a XV. kerületi képviselő, Merk Péter azt, hogy miért lépett ki a városrész kormánypárti frakciójából szeptember elején.

Hogy az elsőre meghökkentőnek tetsző magyarázata érthető legyen, messziről indít: lokálpatriótaként mindig is szívügye volt otthona, Rákospalota és az ófalu értékeinek védelme, különösen a Szilas-pataknál álló, még helyreállítható vízimalom. A Liva-család malma az ötvenes évekig működött, két kőhajításnyira a főváros lófürdetőjétől, ami Lotz Károlyt is megihlette. Merk már 1992-ben írt a malom megmentéséért a fővárosi és a kerület vezetésének, a műemlékvédelemnek, a még létező malomiparnak, s javasolta, a malom adjon otthont a rákospalotai múzeumnak. 1995-ben Ráday Mihály városvédő tévéműsorát is meghívta, de mire 1996 januárban megérkeztek, már csak a felégetett épület maradványainál tudtak forgatni. Illegális ingatlanfoglalók gyújtották fel értékes vasanyagéért az épületet.

A ma már független képviselő a fejébe vette: helyreállítja a malmot, a környéket, a valamikori strandot és végül ide csábíthatnák a gödöllői Szent István Egyetem halas tanszéket. Az itt elhaladó kerékpárútnak pedig egy állomása lehetne a látogatóközpont, ahol sült halat és a helyiek legendás ínyencségét, a palotai rétest is lehetne kóstolni. Merk Péter három éve a frakció vezetésének is bemutatta terveit, hogy azokból előterjesztés legyen, és végül valósággá váljanak.

Agyonhallgatták az egészet, de még csak nem is ez a legrosszabb! Nemhogy nem akarták helyreállítani a malmot, szennyvíztisztítót terveztek a helyére! – fakadt ki a politikus.

Mint elmondta, a malomtelek túloldalán lakópark épül majd, ennek a szennyvízkezelését végeznék az műemlék épületnél. A tervek arról szólnak, hogy a strand, a haltenyészet és a duzzasztótér medencéjébe ülepítenék a szennyvizet. A híg levet végül a malomban elhelyezett szűrőkön és növényzeten keresztül engednék a Szilas patakba. Ezzel a módszerrel kiválthatnák a lakópark rákötését a szennyvízhálózatra. Ez befektetőbarát megoldás: olcsóbb, mint a közműhálózatra kapcsolódni, több száz milliót is megtakaríthat a lakópark építtetője.

Már minden veszni látszott, csakhogy az, amit fideszesként három éven át nem tudott elérni, függetlenként rögtön sikerült neki. A szeptember 5-i testületi ülésen döntöttek a rákospalotai múzeum és rendezvényközpont sorsáról. Ennél a napirendi pontnál Merk már kívül volt a Fideszen, és a frissen megszerzett függetlenséget egy módosító indítvánnyal „ünnepelte”. A Fidesz által szorgalmazott projektet javasolta a Liva-malomhoz telepíteni, annak felújításával összekapcsolva. Nemcsak elsőre, még a viták miatt megismételt szavazáson is átment a javaslata. Pillanatnyilag tehát a XV. kerületi múzeum és rendezvényközpont helye a Liva-malom és területe.

Miközben Merk és a malom-kedvelői elégedettek lehetnek, a Fidesz sokat vesztett az ügyön. László Tamás a Fidesz országgyűlési képviselője háborgott is, hogy nem a kormánypárti javaslat ment át. Dühében alighanem szerepet játszott az is, hogy nem csak tervük, politikai erőfölényüket is odalett: Merk kiválása után a tíz fős Fidesz-frakció kilenc tagúra szűkült, és a kormánypárt elvesztette többségét testületben. Ennek következményeit pedig már meg is tapasztalhatták: a Fidesz nem tudott fegyelmi eljárást indítani a kerület DK-s polgármestere, Hajdu László ellen, és jogköreit se tudta elvonni.

Kirúgták az alpolgármestert
Megelégelte Hajdu László, a XV. kerület DK-s polgármestere, hogy a nyáron nem dolgozott a fideszes alpolgármestere. Pintér Gábor 14 testületi ülésen nem vett részt, és távolmaradásra ösztönözte frakciótársait is, emiatt kezdeményezte a városrész vezetője, hogy hívják vissza tisztségéből. A rendkívüli testületi ülésen még elakadt a javaslat, mert az MSZP-ből korábban kizárt Móricz Eszter a Fidesszel szavazott. Az eredménytelenül zárult testületi ülés után azonban Hajdu László az önkormányzati törvényben biztosított jogára hivatkozva visszavonta Pintér alpolgármesteri megbízatását, jogköreit.