sztrájk;paksi atomerőmű;szakszervezetek;biztonsági szolgálat;

2019-02-28 17:48:56

Figyelmeztető sztrájk lesz a Paksi Atomerőműben

Kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak szombaton a Paksi Atomerőmű fegyveres biztonsági őrei.

"A sztrájkban a munkára képes állomány minden munkavállalója egységesen részt vesz" - közölte a Műszakos Dolgozók Érdekvédelmi Szervezete (MÉSZ) és a Paksi Atomerőmű Dolgozóinak Szakszervezete (PADOSZ). Egyben arra is figyelmeztetnek, hogyha a munkaügyi konfliktusban a figyelmeztető sztrájk után sem születik megállapodás, "az érintett munkavállalók készek a sztrájkot folytatni, készek a szakszervezetek további tüntetéseket is szervezni az ügyben bármilyen módon érintett hivatalok, intézmények előtt".  

Az atomerőműben a konfliktust a fegyveres biztonsági őrség kiszervezése okozza. A két szakszervezet a múlt héten közölte, azt szeretnék elérni, hogy a munkáltató a fegyveres biztonsági őrség tevékenységét ne szervezze ki, illetve a tevékenység kiszervezése esetén méltányos feltételeket biztosítson a munkavállalóknak. "A szakszervezetek követelése, hogy a kiszervezésben érintett munkavállalóknak méltányos feltételeket biztosítson a munkáltató, valamint az érintett munkavállalókat érő hátrányokat teljes körűen vegye számba és azok enyhítésére a tisztességes bánásmód érzetét adó elszámolást nyújtson. Ilyen elszámolásnak tekinthető a szakszervezetek szerint, ha az érintett munkavállalók jelenlegi munkafeltételei a kiszervezés után is változatlanok maradnak, nem szenvednek el azonnali jövedelem csökkenést, hanem az csak fokozatosan és több év múlva jelenik meg. Ezzel szemben a munkáltató abból a jogalkotói szándékból indul ki, miszerint egyes munkavállalók esetében, akik munkáltatójának személyében változás következik be, a változatlan munkafeltételeket egy évig fenn kell tartani. Ezt a szakszervezetek nem tartják elfogadhatónak" - írták.

A MÉSZ és a PADOSZ szerint a fegyveres biztonsági őrség tevékenysége egy atomerőműben nem az a munkakör, amely bármely kérdésben a jogszabályi minimum nyújtására adna alapot. A fegyveres biztonsági tevékenységet ellátó munkavállalók (amely nem egyenlő a fegyveres vagyonőrrel) többek között ezért nem foglalkoztathatók minimálbéren.

Az őrség tagjai a héten Bártfai-Mager Andrea, a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter hivatala előtt tiltakoztak.