Városliget;Ligetvédők;

2016-08-01 13:55:00

Folytatódik a Liget-háború - Vágják a fákat a volt vidámparknál (Videó)

A Ligetvédők közleményben hívták fel a figyelmet arra, hogy hiába Baán László és Sághi Attila ígérete, újra elkezdték vágni a fákat a Városliget területén, most a volt vidámparkban. Ennyit a szavahihetőségről, a faátültetésről - jegyezték meg a tiltakozók, akik bizonyítékként egy videót is közöltek az újabb fairtásról. 

"Miközben Baán László a gyerekszínházzal próbálja altatni a Ligetért aggódó állampolgárokat, már el is kezdték 7 fának a kivágását a Liget Projekt keretében a vidámpark területén. 

Baán László és Sághi Attila is többször megígérte, hogy "Egyetlen egészséges fát sem vágnak ki a jövőben a Liget Budapest projekt építkezései miatt a Városliget területén, az érintett fákat át fogják ültetni." 

A mai tevékenység valószínűleg egy nyugaton már jól ismert új technológia bevezetését jelzi, amikor is korongokra vágják az élő fákat, aprítógépbe rakják, majd a forgácsot egy speciális revitalizáló ragasztó segítségével új helyszínen összeillesztik, hogy a fák tovább élhessenek. 

FOTÓ: Vajda József/Népszava

FOTÓ: Vajda József/Népszava

Látva a történteket felmerül bennünk a kérdés, hogy kulturált, tisztességes, becsületes ember így tartja meg az ígéretét? Keressük, hogy mi az, amit még el lehet hinni a Liget Budapest projektről, ki az aki még szavahihető módon tudna nyilatkozni a hazugságok kis magyar tengerében?   

Ennyit a szavahihetőségről, a faátültetésről. Íme, a bizonyíték: a Liget Projekt nem szól másról, mint a betonozásról és a közpénzek értelmetlen elherdálásáról. 

A többi ígéret: nőni fog a zöld felület, csak azokat a területeket építik be, amelyeken már eleve beton volt, a csillivilli látványtervek – ugyanígy hazugság.  

Eddig sem hittük el, amit mondanak – nem véletlenül táboroznak és járőröznek hőségben, fagyban, viharban a Ligetvédők a Városligetben.   

Feltette már valaki a kérdést, hogyan maradnak meg a fák, ha a gyökerük helyén 8000 m2-es mélygarázs és 9000 m2-es kiállítóterem nyílik a föld alatt, miközben a jelenlegi tervekre még hidrogeológiai vizsgálat sem készült, ami feltárhatná, hogy a Liget vízháztartása milyen mértékben sérül, illetve mennyire veszélyes az építkezés a környező házakra?

FOTÓ: Vajda József/Népszava

FOTÓ: Vajda József/Népszava

Hogyan maradnak meg a fák, ha a Pecsa helyén dupla akkora alapterületű és közel ötször olyan magas betonszarkofágot emelnek? 

Hogyan marad a Liget a családoké, ha még egy épületet szabályosan lebontani sem tudnak, száll a por és senkit sem érdekel az azbeszt, miközben az őrző cégekről kiderül, hogy bejelentett alkalmazottak nélkül működnek és valószínűleg még engedélyük sincsen tevékenységük végzésére? 

A Ligetvédők azt követelik: maradjon a Liget közpark és semmilyen épületet ne emeljenek a Városligetbe! A múzeumokat, ha tényleg el kell őket költöztetni, akkor rozsdaövezetben találjanak méltó helyet nekik, ahol költséghatékonyabban képesek működni és nem teszik tönkre a város tüdejét! - írták a Ligetvédők közleményükben. 

Az újrakezdett fakivágásokról egy videó is készült, amin épp a volt fővárosi vidámpark területén vágják ki a fákat.

Korábban a Kettős Mérce vetette fel, hogy a Magyar Nemzeti Múzeum kertjében is fakivágások kezdődhetnek, miután a múlt heti kormányhatározat értelmében teljes felújítást hajthatnak végre a területen, ráadásul a múzeum új igazgatója a Népszabadságnak korábban úgy nyilatkozott: “Az ötletpályázat elbírálása a nyáron megtörténik, majd el kell készíteni a kiviteli terveket. A múzeum és a kertje a XIX. században Budapest és az ország szimbiózisát fejezte ki. A múzeumépület úgy emelkedett ki a kertből, mint Budapest az országból. Ma a nagy fák eltakarják. Szeretnénk visszaállítani a kertnek a történetihez közelítő állapotát”.

Időközben az intézmény cáfolta a hírt, a  felvetés azonban nem véletlen, a Liget Projekt a kormány politikájában előforduló furcsaságra irányította már a figyelmet, miszerint a felújításokat lényegében mindenütt fakivágásokkal akarják megoldani. A városligeti tiltakozások például olyannyira lekötötték a nyilvánosság, így az aktivisták figyelmét is, hogy eddig kevés szó esett az Állatkertbe tervezett kéthektáros ökoszisztéma-plázáról, pedig a beruházás ugyancsak fairtással jár. Garay Klára szerint a mintegy két hektáron elterülő, majdnem 40 méter magas, 80 méter átmérőjű, átlátszó buborékokból álló gigantikus csarnok, a Biodóm terve ugyanúgy félrerúgja a főváros hosszú távú településfejlesztési terveit. Tönkreteszi a vidámparki terület teljes vegetációját, fákkal, bokrokkal, mégis kevesen tiltakoznak ellene - hívta fel a figyelmet Garay. A Városliget barátai szerint Biodóm a liget beépítési tervének „legsátánibb eleme”. Nem kevésbé kártékony, mintha egy irodaházat vagy plázát építenének, csak jobb a marketingje.

A Városliget barátai blog arra is felhívta a figyelmet, hogy Liget-projekten a trükközés és a blöffök sora érhető tetten. A zöldfelületek arányainak növekedését ugyanis úgy érték el a tervben, hogy egy tollvonással kikerült a Műcsarnok, a Hősök tere és a Szépművészeti Múzeum területe a Városligetből. Mivel ezek beépített vagy teljesen burkolt területek, a „maradék” ligetnek máris tetemes a zöldfelületi aránynövekedése. Ha még az Állatkertet és az egykori Vidámparkot is kivonják a képletből, máris 7 százalékkal „nőtt” a zöldfelület, és csökken 3 százalékkal a beépítettség - amit aztán majd be lehet népesíteni az új létesítményekkel.

Közben a Vidámpark épületeit letarolták, rakáson a sok rom és a jövendő térkő is felsorakozott a régi parkoló helyén. A talajmunkákkal elindul a fák pusztítása, már le is vették a platánfákról a védettséget jelző csillagokat. A végkifejlet nem kétséges - ezt Garay Klára mondta a blognak. A Városliget barátai Facebook-oldal szerkesztője szintén felhívta a figyelmet Baán László ígéretére, miszerint nem fognak kivágni a Városliget területén platánfákat.