MNB;takarékszövetkezetek;SZHISZ;

2017-05-31 07:24:00

Fúzióhullám a takarékszövetkezeteknél

Új korszak kezdődik a takarékszövetkezetek életében azt követően, hogy az integrációs törvény kedden elfogadott módosítása szerint jelentős mértékben megerősítették a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete (SZHISZ) felügyeleti jogköreit. A hatáskör erősödését mutatja, hogy még a Magyar Nemzeti Bank ellenőrzési jogosítványai is átkerültek az SZHISZ-hez, ami egyedülálló a hazai pénzintézeti szektorban. Mindez azt követően vált egyértelművé hogy, az integrációs szervezet tegnap tartotta meg éves közgyűlését, ahol az 59 tag, vagyis a szövetkezeti hitelintézetek, a Takarékbank Zrt. és az Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Zrt. megállapította: 2,7 milliárd forintos nyereséggel zárták a 2016-os esztendőt. Érdekesség, hogy miközben az SZHISZ saját tőkéje csaknem 3 milliárd forinttal 166,3 milliárd forintra nőtt tavaly, aközben az állam által a takarék szektornak még 2013-ban juttatott 136 milliárd forint maradéktalanul rendelkezésre áll, mivel nem használták fel arra a célra, hogy védelmet nyújtsanak a bajba jutott takarékszövetkezeteknek. A 2014 óta tartó átszervezés kezdetén bedőlt szövetkezeti hitelintézetek helyett rendre az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) állt helyt a követelések kifizetésekor.

Idén az év végéig egyébként jelentős fúziók várhatók a szövetkezeti hitelintézeti szektorban: a tervek szerint 51 takarékszövetkezet egyesül, végül összesen 12 regionális központú pénzintézet jön létre. Az integráción belül az üzleti funkciókért a Takarékbank felel majd, a szakszerű működéssel kapcsolatos és felügyeleti kérdések pedig az SZHISZ-hez tartoznak. A kereskedelmi banki funkciók átkerülnek az FHB Kereskedelmi Bankhoz, amely - az FHB Jelzálogbankon keresztül - kiegészül a jelzálogbanki funkcióval is.

Eközben a Takarékbank Zrt. a törvényi minimumnak megfelelő 533 forintos ajánlatot tett a tőzsdén kereskedett „A” sorozatú FHB részvényekre, és egészen addig vásárolják majd fel a kisrészvényesek papírjait, amíg tulajdonosi részaránya a 90 százalékot el nem éri. Ennek következtében az FHB Nyrt. rövidesen távozhat a Budapesti Értéktőzsdéről.

Egyébként a Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester és Szíjj László Duna Aszfalt tulajdonos érdekköre is érintett a takarékok körüli változásokban. A Heti Válasz számolt be arról, hogy a B3 Takarék nemrég nyitott fiókot a felcsúti polgármester herceghalmi irodaházában, a Talentis Business Parkban. Majd az Opimus Group Nyrt. május 2-i közgyűlésén Mészáros a B3 Takarék cégjogászát, Gödör Évát is beválasztotta a cég igazgatóságba, a lányai mellé. A hitelbiztosítéki nyilvántartás alapján az is egyértelmű, hogy ugyanez a B3 Takarék finanszírozta – mintegy 890 millió forint erejéig – Mészáros Lőrinc egyik nagy ingatlanügyletét: a Nap Tv korábbi bázisának megszerzését Gyárfás Tamástól az Echo Tv számára.