feljelentés;Orbán Viktor;Vida Ildikó;Mr. Goodfriend;amerikai ügyvivő;

2014-12-13 06:01:00

Goodfriend megírta a levelét

Megérkezett a legfőbb ügyészségre André Goodfriend amerikai ügyvivő válasza az amerikai beutazási tilalmak ügyében. Polt Péter legfőbb ügyész azonban közben már kért bűnügyi jogsegélyt Amerikától, egy folyamatban lévő büntetőügyben. Polt hamarosan a külügyminiszterhez kell forduljon, hogy a tárca kérje Goodfriend mentelmi jogának felfüggesztését az Egyesült Államoktól. Erre kevés az esély, s ezt nyilván a feljelentő, Vida Ildikó és ügyvédje is tudják, mégsem a járható utat választották.

Válaszolt az amerikai ügyvivő a legfőbb ügyész október 27-i megkeresésére, André Goodfriend "érdemi információt nem jelölt meg", megerősítette ugyanakkor, hogy vízumügyről van szó, amelynek részletei bizalmasak - tudatta a Legfőbb Ügyészség (LÜ). Egyúttal közölték azt is, hogy a választ megelőzően már bűnügyi jogsegélyt kértek egy folyamatban lévő büntetőügyben az amerikai Igazságügyi Minisztériumtól.

Amerika ideiglenes budapesti ügyvivője ugyanis ismét arról tájékoztatta a vádhatóságot, hogy "bűnügyi adatok a kölcsönös bűnügyi jogsegély egyezmény alapján konkrét büntető ügyben adhatók". Goodfriend hozzátette azt is, a két ország közötti szoros és eredményes együttműködés elmélyítésében mindkét fél elkötelezett. Éppen ezért a főügyészség hozzátette: a kölcsönös bűnügyi jogsegélyről szóló szerződés alapján egy konkrét büntetőügyben bűnügyi jogsegélykérelemmel fordult az Amerikai Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériumához, még azt megelőzően, hogy e válaszlevelet megkapta volna. A jogsegély kérelem tartalmáról - a nyomozás érdekében - részleteket nem közöltek, de megerősítették, hogy összefüggésben van a beutazási tilalommal kapcsolatban korábban elküldött jogsegélyi megkereséssel. Az amerikai igazságügyi miniszter egyelőre nem válaszolt a megkeresésre.

Eközben itthon most épp Polt Péteren a sor, hogy a külügyminisztertől kérjen állásfoglalást Vida Ildikó adóhatósági elnök Goodfriend ellen tett feljelentése ügyében. Noha az amerikai diplomata mentességet élvez, így köztudottan nem indítható ellene sem büntető-, sem polgári jogi eljárás, a magyar fél látványosan erre alapoz. A bécsi egyezmény kimondja, hogy elsődlegesen mentesség illeti meg a diplomatákat, azonban a mentességéről a küldő állam lemondhat - mondta a közrádióban tegnap Futó Barnabás. A NAV-elnök ügyvédje ez utóbbiban reménykedik, szerinte ugyanis az ilyen esetekben ki szokták kérni az adott személy véleményét, "és ha ő azt mondja, hogy áll a bíróság, az ügyészség elé, akkor ennek nem hiszem, hogy akadálya lenne".

Futó arról tájékoztatott, a feljelentésben foglaltak szerint Goodfriend nagy nyilvánosság előtt és jelentős érdeksérelmet okozva követte el a rágalmazás bűncselekményét, a keresetlevél pedig azt tartalmazza, hogy az amerikai ügyvivő megsértette Vida Ildikó jó hírnevét, amiért kérjen bocsánatot és sérelemdíjként fizessen ötmillió forintot. Az ügyvéd közölte: mindkét esetben azt kérték, hogy függesszék fel az eljárást, és kérjék be a küldő állam álláspontját, majd ezt követően szülessen döntés az eljárás folytatásáról, illetve megszüntetéséről, amennyiben a küldő állam nem mond le a mentességről.

Nagy nyilvánosság előtt, folytatólagosan elkövetett rágalmazás vétségéért akár két év letöltendő börtönbüntetést is kiróhat a bíróság. Azonban, hogy erre korábban egy másik támadás kapcsán maga Goodfriend is utalt, a Bécsi Egyezmény értelmében külföldi diplomatát a fogadó ország nem foghat perbe. Így jogilag - a vízumigénylésen kívül - Vida egyetlen lehetősége az ügyvivő kifogásolt interjúját közlő Heti Válasz beperelése lett volna, mivel a magyar törvények szerint a sajtó objektív felelősséggel tartozik minden megjelentetett információért. Amennyiben Vida a hetilapot perli, úgy az eljárás során a lapot terheli a bizonyítási kényszer, vagyis az újságíróknak kell hitelt érdemlően igazolniuk az amerikai ügyvivő állításait. Amennyiben ez nem sikerül nekik - márpedig ebben biztosak lehetünk, hisz nem a lap munkatársai találták ki az inkriminált mondatokat -, úgy Vida bírói papírt szerezhetett volna arról, hogy ártatlanul vádolták.

Ezzel kapcsolatban azonban Futó az ATV-ben azt mondta, hogy noha valóban ez volna az "egyetlen járható út" a NAV-elnök számára, "de nem így döntöttünk". Így azonban, ha az Egyesült Államok nem mond le Goodfriend mentességéről, akkor nem lesz per, ami kizárólag kommunikációs szempontból lehet hasznos Vida, illetve a kormányoldal számára, hiszen így az amerikai fél nem kapna lehetőséget az adóhatóság elnökét érintő bizonyítékai feltárására, s a NAV-elnöknek sem kellene magyarázkodni.

Egyébként Futó arról is beszélt, a NAV elnöke nem a miniszterelnök felszólalására tette meg a feljelentést, hiszen már az ominózus cikk megjelenésének másnapján nyilatkozatot adott ki, amelyben kikérte magának a sértést és ekkor kereste fel őt is. Vida Ildikó célja, hogy a becsületét megvédje - jelentette ki a jogász. Ennek ellenére tegnapi rádióinterjújában Orbán elégedetten summázta: "most megkezdődik egy jogi eljárás. Minden lehetőség adott, hogy fair eljárásban az amerikaiak bemutathassák a bizonyítékaikat. A sompolygásból átlépünk a világos beszéd világába. Aki vádol, vádoljon, aki védekezik, védekezzen!".

Cikkünk a következő oldalon folytatódik!