tüntetés;rendőri túlkapás;

2018-12-20 06:45:00

Hét nap, hatvankét előállított tüntető

Egy ember van őrizetben a múlt szerdán kezdődött tüntetések miatt, sokan keresték a jogvédőket panaszaikkal.

Összesen 62 tüntetőt állítottak elő a múlt hét szerdán kezdődött fővárosi demonstrációsorozaton történtek miatt, közülük 19 embert vettek őrizetbe – közölte érdeklődésünkre a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK). A rendőrség végül 42 fővel szemben indított a rendőrség nyomozást, a többi előállítottal szemben az ügyészség folytatja le az eljárást. A rendőrség garázdaság, lopás, egyesülési és gyülekezési szabadság megsértése és rongálás miatt nyomoz. Az előállítottak túlnyomó része már szabadlábon védekezhet, jelenleg egyetlen egy férfi, a Parlament előtti országzászló rúdját feketére festő fiatalember van csak őrizetben. A BRFK közölte: a rendőri eljárásban őrizetbe vett 19 személy közül 11 fő élt panasszal, egy személy pedig még nem nyilatkozott erről. A tüntetések során 15 rendőr sérült meg, mindannyian könnyebben, a Belügyminisztérium (BM) szerint a rendőrség eszközeiben pedig közel kétmillió forintos kár keletkezett.

Szabó Attila, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogi munkatársa szerint december 12-e óta eddig 120 hívás érkezett be telefonos forródrótjukra. Ezek között voltak tüntetéssel kapcsolatos általános információkérések – például az, milyen jogai lehetnek egy tüntetőnek –, és akadt több telefonáló, akit eljárás alá vontak a rendőrök. A TASZ eddig 10 demonstráló jogvédelmét vállalta el. Az ügyek túlnyomó részében az érintett tüntetőket garázdasággal gyanúsította meg a rendőrség. De a TASZ-nak van egy személyiségi ügye is: a kormányközeli bulvárlap, a Ripost leközölte több demonstráló fényképét és hamis állításokat közölt arról, hogy a rendőrség körözi őket. A meggyanúsítottak – köztük a hivatalos személy elleni erőszakkal gyanúsított CEU-s belga-kanadai diák – ügye kapcsán Szabó Attila elmondta: úgy tudják, nincs bizonyíték a rendőrség kezében, és a demonstrálók tagadják, hogy elkövették azt, amivel meggyanúsították őket. Mint megtudtuk, több, az MTVA-székházban jogsérelmet elszenvedett országgyűlési képviselő is megkereste a TASZ-t. Ugyanakkor politikai szereplőknek nem jár automatikusan a TASZ segítsége, ilyenkor ügyvivői testületi döntés kell ahhoz, hogy megítéljék, az adott ügyet vállalják-e. 

Bár panaszok érkeztek a Független Rendőrségi Panasztestülethez is, a testület elnöke, Lukács Tamás lapunknak elmondta: szerinte még korai lenne a hozzájuk forduló panaszosok számáról nyilatkozni. A tüntetések egy hete kezdődtek, a vélt jogsérelmet elszenvedetteknek 20 napja van arra, hogy a testülethez forduljanak és szerinte a panaszosok jellemzően a határidő lejáratához közel szoktak jogorvoslatot kérni a testülettől.