Brexit;

2017-03-29 08:05:00

Horror-Brexit

Egy éve még horrorfilmbe illő forgatókönyvvel ért fel, hogy a 2016. júniusi népszavazáson a britek az EU-ból való kilépésre szavaznak majd. Bár a közvélemény-kutatások nem feltétlenül adtak okot derűlátásra, az EU polgárainak nagy többsége úgy vélte, győz a józan ész, s a britek nem intenek búcsút a közös Európának. Nem így történt, az uniós integráció hívei csúfos vereséget szenvedtek a referendumon, s ebben nagy szerepük volt a Brexit „fake news”-okra, azaz álhírekre építő híveinek. Például azzal áltatták honfitársaikat, hogy az EU-ból való kilépés után sokkal több pénz jut az egészségügyre, mert a közös kasszába fizetett összeg ezután a londoni kincstárban marad. Azzal riogatták a szavazókat, hogy az uniós bevándorlók elveszik a munkát a britektől, és így tovább.

Itt, kis hazánkban is napról napra megtapasztaljuk, hogy ma már nem a negatív kampány a leghatékonyabb fegyver, hanem az álhírek, féligazságok terjesztése, a félelem gerjesztése, „az emberek” szellemi kalitkában tartása. Bár a Brexit-hívek ezen állításairól sorban kiderült, semmi sem igaz belőlük, ekkor már késő volt, a verdikt megszületett: a britek távoznak.

Felmérések szerint azonban ma sem bánták meg a döntést. A megkérdezettek több mint a fele elégedett azzal, ahogy Theresa May a Brexit kérdését kezeli. Tetszik a briteknek, hogy miniszterelnökük kemény álláspontot képvisel Brüsszellel szemben, s a külföldi munkavállalók ellehetetlenítését előidéző hard Brexitet akar. May - honfitársai szerint legalábbis - jól politizál. Csakhogy a Brexit elsősorban gazdasági, illetve jogi kérdés. Gyanítjuk, a brit választók nem mélyültek el abban a mintegy 19 ezer törvényben, amely a kilépést érinti majd, illetve sokaknak arról sincs fogalma, hogy London számára több tízmilliárd euróba kerülhet a kiválás. May is mintha úgy vélné, jobb szellemi sötétségben tartani a lakosságot, mert a felismerés nagyon fájdalmas is lehet.

Ma eldördül a Brexit startpisztolya, May aktiválja a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyét. A folyamat papíron két évig tart, a realitás azonban több év. S mi történik akkor, ha nem lesz kompromisszum London és Brüsszel között? Akkor várhat ránk az igazi horror...