Balaton;Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság;szúnyogirtás;Dunakanyar;Mukics Dániel;

2014-06-25 07:29:00

Irtják a vérszívókat

A Balatonon, a fővárosban, a Tisza-tónál és a Dunakanyarban is megkezdődött a szúnyogirtás. Az ország 13 térségében dolgoznak a szakemberek, a védekezés annál is inkább szükséges, mert az enyhe tél miatt az árvízi szúnyogfajok a szokottnál is több petét raktak le a folyók mentén és a pangó vizekben. A vérszívók irtása másfél milliárd forintba kerül.

A szúnyogirtással kapcsolatos feladatokat az önkormányzatoktól az idén az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) vette át. A védekezés első hetében 117 ezer hektárnyi területen gyérítik a vérszívókat - tájékoztatott az OKF helyettes szóvivője. Mukics Dániel elmondta, hogy Borsod-Abaúj-Zemplén megyében légi kémiai kezelésre kerül sor június 23. és 27. között, Budapesten június 26-án végeznek légi, 27-én pedig földi irtást.

Baján és Mohácson június 23. és 25. között, a Balatonnál 25. és 27. között, Csongrád megyében pedig 23. és 25. között kerül sor az irtásra. Csorna térségében június 23-tól 26-ig végeznek légi és földi kémiai kezelést, a Dunakanyarra és Dunaújvárosra pedig 23. és 26. között kerül sor.

Mosonmagyaróvár június 23-án, Győr és környéke 24-én, Kecskemét 26-án következik, Szekszárdon pedig 23. és 27. között irtanak. A Tisza-tó térségében június 23-tól 27-ig végzik a szúnyogirtást, Zala megye pedig 23. és 27. között lesz soron - ismertette a helyettes szóvivő.

Mukics Dániel korábban az közölte, hogy a katasztrófavédelem által megbízott társaságok a következő időszakban az ország 700 településén végeznek szúnyogirtást, 820 ezer hektárnyi területen. A szakértők figyelmeztetése szerint a védekezés annál is inkább szükséges, mert az enyhe tél, illetve a májusi sok csapadék következtében a vízzel borított területeken optimális tenyészhelyek jöttek létre a szúnyogoknak.

Az árvízi szúnyogfajok a szokottnál is több petét raktak le a folyók és belvízi területek mentén a pangó vizekben, ezért extrém mértékű szúnyoginvázióra lehet számítani a nyáron. További kockázatként a környező országokban megjelent az ázsiai tigrisszúnyog, és számítani kell arra, hogy ezek a rovarok felbukkannak Magyarországon is, elsősorban a déli és nyugati országrészeken.

A BM OKF Gazdasági Ellátó Központja a szegedi SZEMP Air Légiszolgáltató Kft., a békési Rovért Rovar-és Rágcsálóirtó Kft. és a budapesti Corax-Bioner Biotechnológiai Zrt. által alkotott konzorciummal kötött szúnyoggyérítésre szóló szerződést. Az idei szúnyogirtás összköltsége csaknem eléri a másfélmilliárd forintot. A cégeknek összesen 820 ezer hektáron kell gyéríteniük a vérszívókat.

Szeptember harmincadikáig 450 ezer hektáron légi kémiai, 350 ezer hektáron földi kémiai, 10 ezer hektáron légi biológiai és ugyanekkora területen földi biológiai irtásra vállalkoznak a cégek. Valamennyi helyen és módszerrel egy-hat alkalommal kell gyéríteniük.

Az ütemtervet a hivatásos katasztrófavédelem határozza meg, és minden esetben közzéteszi azt központi honlapján és Facebook-oldalán. A vállalkozók a feladathoz kizárólag az Országos Tisztifőorvosi Hivatal által szúnyoggyérítésre engedélyezett irtószereket alkalmazhatják.