Orbán Viktor;Országgyűlés;Interpol;Ghaith Pharaon;

2016-10-24 21:30:00

Kémjátszma a Pharaon-ügy?

Orbán Viktornak semmi köze Ghaith Pharaonhoz, bár az arab milliárdossal találkozott a jordán követségen. Kérdésre válaszolva a miniszterelnök hétfőn a Házban megismételte, az amúgy terrorizmus finanszírozásával kapcsolatba hozott úr nem jelent nemzetbiztonsági kockázatot, amerikai titkosszolgálati játszma állhat a lejáratása mögött. Kósa Lajos örömmel üdvözölte, hogy a Népszabadság már nem tudósíthatott a nemzeti ünnepről.

Amerikai titkosszolgálati játszma állhat Ghaith Pharaon lejáratása mögött. Ha ugyanis valakit valóban 24 éve keres az FBI, az miért utazgathat szabadon Európában? Orbán Viktor így védte meg hétfőn a parlamentben a kétes arab befektetőt, amikor az MSZP-s Harangozó Tamás azt kérdezte tőle, találkozott-e személyesen a nemzetközi körözés alatt álló szaúdi üzletemberrel és lát-e nemzetbiztonsági kockázatot abban, hogy egy terrorizmus finanszírozásával kapcsolatba hozott személy cége, a hírek szerint a családjával üzletel. Ráadásul Pharaonnal a külügyminisztériumnak közös cége van és már a miniszterelnök Cinege utcai házának szomszédjában található ingatlant is megvette. Orbán először röviden csak úgy reagált, hogy "a szóban forgó úr" letelepedésének nemzetbiztonsági kockázatát megvizsgálta a magyar hatóság, és nem talált ilyet. Elismerte, hogy a jordán követség egyik díszvacsoráján mind a ketten vendégek voltak. Amikor Harangozó emlékeztette, a belügyminiszter levélben ismerte el, hogy ez a Pharaon az, akit az FBI és az Interpol köröz, a miniszterelnök a szocialista politikust arra figyelmeztette, "vigyázzon, nehogy ön is része legyen egy titkosszolgálati játszmának".

A jobbikosok egész nap a letelepedési kötvényről beszéltek. Négyen interpellálni is akarták az ügyben a kormányfőt, ám Orbán csak az azonnali kérdések és válaszok órájában jelent meg az ülésteremben. Akkor Mirkóczki Ádám szembesítette azzal, hogy a Jobbik szerint a népszavazáson az emberek a letelepedési bizniszre is nemet mondtak. Orbán megismételte, a kötvény nem jelent kockázatot, hiszen bármikor visszavonhatják az állampolgárságot, ha olyan információt tud meg a titkosszolgálat vagy a terrorelhárítás. 2012-ben azért volt erre a kötvényre szükség, mert "szorult helyzetben" finanszírozni kellett az országot, és ezt a nemzetközileg bevett gyakorlatot választották. Mivel azonban felminősítették az országot, az összes állampapír-konstrukciót felülvizsgálja a kormány. A jobbikosoknak azt üzente: "a döntést mi fogjuk meghozni, semmilyen politikai zsarolásnak nem fogunk engedni".

Tényleg kézivezérli a KEHI-t - kérdezte a miniszterelnöktől Kunhalmi Ágnes. Az MSZP-s képviselő emlékeztetett, hogy a TASZ által kiperelt iratokból ez derült ki. Kunhalmi azt is kérdezte Orbántól, "emlékszik, hogy a Kádár-rendszerben hogyan zaklatták a demokratikus ellenzéket"? Orbán válaszában összefoglalta a jogszabályi kereteket, azaz hogy a kormányzati ellenőrzési szervnél miniszterek és kormánytagok mellett neki, a miniszterelnöknek is van lehetősége soron kívüli ellenőrzés lefolytatására, és ezt ne vitassa el tőle senki.

Napirend előtt Kósa Lajos megrótta azokat, akik október 23-án füttyszóval tiltakoztak az Orbán-kormány ellen a Kossuth téren. A Fidesz frakcióvezetője közölte, az 1956-os hősökre emlékezve fejet hajtani illik, és "végképp bárdolatlanság fütyürészni". Ez a viselkedés ugyanis nemcsak a miniszterelnököt, hanem az '56-os hősöket is sértette. "Aki ilyenkor fütyürészik vagy tiltakozik, nem egészen világos, hogy mit csinál. Vajon azt fejezi ki, hogy ő az ÁVH-val ért egyet? Vagy pont a Kossuth téren a fütyüléssel azt fejezi ki - mert ott a hősöket ünnepeljük -, hogy nekik inkább az emberekbe lövetőkkel van eszmei rokonságunk, és azokkal értenek inkább egyet, mint az áldozatokkal és a hősökkel?" - kérdezte. Ha valakinek nem tetszik valami, szervezzen arra külön eseményt, ne a megemlékezésen tiltakozzon, ez a demokráciában így szokás - tanácsolta, majd azt állította, tíz évvel ezelőtt éppúgy a tömegbe lövettek, mint 1956-ban. A Népszabadság felfüggesztésére utalva örömmel üdvözölte, hogy a mostani ünnepi megemlékezésről már "nem tudott tudósítani az a napilap, amelyik a forradalom vérbe fojtásával született, és végig gátlástalanul kiszolgálta a megtorlást, a terrort és utána a kommunista egypárti diktatúrát". A kormány nevében a felszólalásra válaszoló Dömötör Csaba erre még rátett egy lapáttal. Az államtitkár arra figyelmeztetett, a baloldal komoly lehetőséget hagyott ki, hogy tisztázza viszonyát 1956-hoz, és jóvátehette volna a 2006-os rendőrattakot. Ehelyett "pár tucat sípra futotta" tőlük.

Demokratikus politika nem szemezgethet a hősök között. Erről az MSZP-s Hiller István beszélt szintén napirend előtt. A parlament ellenzéki alelnöke szerint helyes, ha a közvélemény megismeri a pesti srácokat, de nem véletlen, hogy Nagy Imre és társai neve el sem hangzott a forradalom évfordulóján. A szocialisták szégyenteljesnek tartják a történelem tudatos átfestését. Biztos abban, hogy akik 1956-ban sajtószabadságot követeltek, nem értenének egyet azzal, ami a Népszabadsággal történt. Ez ugyanis a sajtószabadság, tehát a magyar szabadság csorbítása.

A gazdag migránsok pénze a fontosabb vagy az ország valódi megvédése? - tette fel a kérdést Vona Gábor. A Jobbik elnöke megerősítette, csak akkor támogatják az újabb alkotmánymódosítást, ha a kormány a betelepítés minden formáját kizárja, vagyis megszünteti a letelepedési kötvényt. Tuzson Bence államtitkárt idézte, aki szerint a Jobbik kufárkodik. Pedig nem ők árulják a kötvényt - közölte Vona. "A miniszterelnökkel tárgyalva nem kértem részesedést, osztalékot, nem helikopterre kértem pénzt, azt kértem, szüntessük meg" - fogalmazott. Ezután Németh Szilárdhoz fordult, akit kedvencének nevezett. A rezsibiztosnak, aki kijelentette, hogy az áprilisi Vonával ért egyet, az októberivel nem azt üzente, ha "különféle hangok vannak a fejében", tisztába teszi, áprilisban sem vele értett egyet. Különben támogatta volna a Jobbik alkotmánymódosítását. "Én áprilisban ugyanazt mondtam, mint most, de lehet, hogy csak most esett le neki, amit áprilisban mondtam. Ebben az esetben lehet, hogy amit mondok most, azt február környékére megérti". Arról beszélt, ha van a Fideszben bátorság, legyen előrehozott választás, és "váltsuk le az orbánizmust". Felszólalása elején azért piszkálta a hatalmat, mert állítása szerint provokátorokat küldtek pártja október 23-i megemlékezésére. Sőt a kormánypárti médiában arról írtak, hogy őt kifütyülték, ami nem igaz. Válaszában Dömötör Csaba azzal vádolta, hogy "pénzért és hatalomért mindenre képes", ráadásul egy interjúban már Kádár János mondását használta - "aki nincs ellenem, velem van".