Fidesz;kizárás;Helsinki;EPP;

2018-11-07 16:48:33

Kezdeményezték a Fidesz kizárását az Európai Néppártból - és kiirtották a liberális demokráciát

Helsinkiben ültek össze az EPP vezetői, a házigazda finn kereszténydemokraták pedig jelezték: szívesen látnák házon kívül Orbán Viktort és pártját.

Ritka, amikor egy összejövetel annyira eldurvul, hogy maga a házigazda dobja ki a neveletlen vendéget: az Európai Néppárt Helsinkiben tartott kongresszusán most valami hasonló történt.

A kongresszus elején Petteri Orpo, a házigazdának számító finn párt, a Kokoomus elnöke, és egyben Finnország jelenlegi pénzügyminisztere ugyanis  bejelentette, hogy ők benne lennének egy Fidesz kizárását kezdeményező koalícióban – írja a 444.hu.

A lap emlékeztet rá, hogy a kongresszus napirendjén eleve szerepelt egy vita a Fideszről: a frakció képviselőinek nagy része megszavazta szeptemberben a Sargentini-jelentést, vagyis  

Ezzel együtt a fideszes képviselők továbbra is tagjai a frakciónak, és eddig nem volt szó arról, hogy a párt kizárásáról is szavazzanak. 

Joseph Daul, a párt elnöke a kongresszusra készülve azt mondta, hogy szembesítik majd Orbán Viktort a problémákkal. Ugyanakkor arra is emlékeztetett, hogy egy párt kizárásához legalább öt országból hét párt közös kezdeményezése szükséges, hogy a folyamat egyáltalán elindulhasson. Szerda délig még egyetlen párt sem jelezte, hogy el akar indítani egy ilyen kezdeményezést.

A kongresszuson döntenek arról is, hogy ki legyen a néppárt jelöltje az Európai Bizottság elnöki székére. Két jelölt van, és az egyikük éppen a Kokoomus politikusa, Alexander Stubb, aki az egyik legélesebb kritikusa Orbán Viktor politikájának a néppárton belül.

A másik jelölt Manfred Weber, a CSU politikusa, az EPP jelenlegi frakcióvezetője, aki szintén megszavazta a Sargentini-jelentést, de sokáig kifejezetten jó kapcsolatokat ápolt Orbánnal, és a Fidesz kizárása helyett a párbeszéd fontosságát szokta hangsúlyozni. A kongresszusra készülve azt mondta, hogy nyomást kell gyakorolni Orbánra, hogy tartsa be az EU alapértékeit, de a Fidesz kizárása szerinte most nem időszerű – írja a portál. 

A többségi álláspont az, hogy egy határozati javaslat elfogadtatásával kell pacifikálni a belső ellenzéknek számító Fideszt. Az állásfoglalást kezdeményező EPP Elnökség ebben egyebek mellett hitet tesz a liberális demokrácia értékei mellett, méltatja a civil szervezetek demokráciában betöltött szerepét, elfogadhatatlannak ítéli a többség diktatúrájára épülő igazságszolgáltatást és bírálja az európai uniós intézményeket támadó tagállami kormányokat.

A Fidesz kérésére törölték a „liberális demokrácia” kifejezést

Miközben a házigazda a Fidesz kizárásáért lobbizik, a magyar kormánypárt némi sikert is elkönyvelhet ugyanis az említett nyilatkozatból a párt kérésére épp a „liberális demokrácia”  kitétel került ki, és helyette a "kereszténydemokrácia értékei" szófordulat szerepel majd. Mindezt Deutsch Tamás mondta el a Pesti Srácok Helsinkibe küldött tudósítójának.

Az ATV eközben honlapján felidézi, hogy nézett volna ki a nyilatkozat eredeti szövege: „A kereszténydemokraták a második világháború után élen jártak az európai liberális demokrácia létrehozásában, mely a zsidó-keresztény értékeken és kereszténydemokrata eszméken alapult. A liberális demokrácia a jogállamiságot, a többpártrendszert, a független médiával megtámogatott erős civil társadalmat, vallásszabadságot, szólás- és gyülekezési szabadságot hirdette. Manapság ezeket az alapértékeket és elveket példátlan kihívások érik”. Ebből a szakaszból törölték  ki a liberális demokráciát.

A dokumentum a másik oldalról ugyanakkor elítéli a populizmust, a nacionalista szélsőségeket, a félreinformálást, a diszkriminációt és a jogállamiságot érő fenyegetéseket. A vasfüggöny leomlása óta ez a legnagyobb kockázat az európai szabadság és demokrácia számára. A populizmus és a nacionalizmus nem békíthető ki az alapértékekkel – deklarálják. A javaslat név szerint nem említ egyetlen pártot, a Fideszt sem, de bekezdések szólnak a civil szervezetekről, a humanitárius ügyekről, a korrupcióról, mely súlyos fenyegetés a jogállamiságra. A független igazságszolgáltatás melletti kiállással összefüggésben pedig azt írják: „Az igazságosságot nem lehet összekeverni a többség diktatúrájával”.

„Attól viszont tartózkodniuk kell egyes tagállami kormányoknak, hogy hogy összeesküvés-elméleteket gyártsanak az EU-val szemben, és támadják az Európai Bizottságot, az Európai Parlamentet vagy az európai együttműködést” – tartalmazza a nyilatkozattervezet, de semmilyen szankcióról nincs benne szó.