Fidesz;Lázár János;

2014-06-06 07:00:00

Lázár mindent vinne

Belharcok dúlhatnak a Fideszben az "erős emberek" között, de információink szerint inkább a szokásjog miatt kell lemondania Lázár Jánosnak a pártban alig egy éve betöltött alelnöki tisztségéről. Orbán óriási hatalmat adott a miniszterré "előléptetett" Lázár kezébe, aki értesülésünk szerint akár kormányfő-helyettessé is válhat, ezért a miniszterelnök igyekszik egyensúlyt teremteni a feltörekvő kormánypárti politikusok között.

A Fidesz alelnöki pozíciójáról való lemondást várják el Lázár Jánostól a pártban érvényes szokásjog miatt, amelyet a 2010-es kormányváltás előtt éppen Orbán Viktor pártelnök-miniszterelnök alakított ki - értesült a Népszava. A Miniszterelnökséget vezető államtitkárt a kormánypárt tavaly júniusi kongresszusán választották alelnökké Varga Mihály helyére, utóbbi nem indult újra a tisztségért. A 2005-ben alelnökké választott Vargát ugyanis 2013 márciusában nevezték ki nemzetgazdasági miniszterré, a politikus pedig nyilvánosan elismerte a Hír TV-ben annak az "iratlan szabálynak" a létét, amely kizárja, hogy egyszerre miniszter és Fidesz-alelnök lehessen. Ezzel a szokásjoggal Orbán azt akarja megakadályozni, hogy túl nagy hatalom és befolyás koncentrálódjon a párt "erős embereinek" kezében, és így potenciális kihívóivá váljanak a Fideszben.

A tavalyi Fidesz-kongresszuson Lázárt - sorban Kósa Lajos, Pelczné Gál Ildikó és Pokorni Zoltán után - a legkevesebb szavazattal választották meg alelnökké, 1243 küldöttből 1005-en szavaztak rá, a többi jelölttel ellentétben pedig még beszédet sem mondott. Vagyis az államtitkár pártbéli támogatása nem egyértelmű, és valószínűleg Orbán sem fogja engedni neki az alelnöki poszt megtartását. Főleg azután, hogy az új kormány megalakulásával Lázár miniszteri rangot kap, és még nagyobb hatalom összpontosul a kezében. Szerdai bizottsági meghallgatásán Lázár elismerte: a Miniszterelnökség vezetőjének közvetlen irányítása alá kerül egyebek közt a közigazgatás, az európai uniós pénzek felhasználása, a vidékfejlesztés, a kormányzati kommunikáció, a nemzetpolitika és a "magyar bankrendszer átalakítása".

Ráadásul Lázár májusi parlamenti felszólalása - amely a formálódó kormánystruktúrát mutatta be - is azt bizonyítja: a szakminisztériumok önállósága teljesen megszűnik, a Miniszterelnökség "kormány lesz a kormányban". Meg nem erősített információink szerint még az is Orbán forgatókönyvei között szerepel, hogy Navracsics Tibort - akinek a külügyminiszteri posztot szánja a miniszterelnök - Lázár János váltja majd a kormányfő-helyettesi poszton (a másik helyettes Semjén Zsolt KDNP-elnök marad). Nem mellékes körülmény, hogy 2012 óta a külföldi hírszerzéssel foglalkozó Információs Hivatalt is közvetve Lázár irányítja.

Ilyen "karrier" mellett nem véletlen, hogy az utóbbi hetekben az államtitkár a sajtó célkeresztjébe került. Kétségtelen ugyan, hogy az Átlátszó és az Origo robbantotta ki a Lázárt érintő két botrányt - előbbi a 23 millió forintért megrendelt csehországi vadászatról, utóbbi a kétmilliós külföldi szállodaszámláról számolt be -, azonban a tippeket közvetve, több személyen "átszivárogtatva" a Fideszből vagy holdudvarából is kaphatták az újságírók.

Mivel sajtóhírek szerint Lázár legfőbb párton belüli riválisa Rogán Antal - aki frakcióvezetőként éppen Lázárt váltotta, és posztjából adódóan a Fidesz elnökségének is tagja -, akár az ő "revansa" is lehetett a szivárogtatás az országgyűlési választások előtt kirobbant ingatlanbotrányért. Rogán akkor azért kényszerült magyarázkodásra, mert állítása szerint hibásan töltötte ki képviselői vagyonnyilatkozatát, vagyis kisebb ingatlanvagyont vallott be a ténylegesnél. Nem tudni, hogy ambíciói ellenére végül ezért nem lett miniszter Rogánból vagy más okból, de a hvg.hu forrásai szerint pár héttel ezelőttig Orbán úgy tervezte, hogy a miniszterelnöki kabinet vezetőjévé teszi a frakcióvezetőt.

Ebben a tisztségében pedig a kormányfő legfőbb bizalmasává lépett volna elő, kvázi lefokozva Lázárt, ezzel teremtve versenyhelyzetet a politikusok között. A Fidesz sokfrontos belharcaira utalhat az a tény is, hogy a párt gazdasági holdudvarához tartozó, jobboldali médiabirodalom is nyíltan szembeszállt a reklámadó tervével, amelyet viszont Lázár teljes mellszélességgel támogat.

Gátlások nélkül
A karrierje során miniszterré "érett" politikus sosem volt a finom megoldások és szavak híve, talán éppen a kíméletlen, de hűséges akarnokot kedvelte meg benne Orbán. A most 39 éves, jogászi végzettségű Lázár 1997-től a fideszes Rapcsák András, Hódmezővásárhely polgármesterének és országgyűlési képviselőjének személyi titkára és kampányfőnöke volt.
A Fideszbe 2000-ben lépett be, 2002-től - Rapcsák halála után - bekerült a parlamentbe, majd polgármesterré választották. 2008-ban hangzott el a hódmezővásárhelyi közgyűlésben az a 2011-ben nyilvánosságra került beszéde, amelyben a politikusi emelkedésével párhuzamosan vagyonosodó, "dzsentrisedő" Lázár kijelentette: "Akinek nincs semmije, aki nem vitte semmire az életben, az annyit is ér". 2011-ben, már a Fidesz parlamenti frakcióvezetőjeként azzal okozott botrányt, hogy kiderült: szolgálati luxusautójának bérlése havonta mintegy 600 ezer forintba kerül, ezt fele részben a Fidesz, fele részben pedig a hódmezővásárhelyi önkormányzat állja.
Később az is kiderült, hogy Lázár tudtával szereltek fel az autóra egy lézerblokkolót. Az ügyek kirobbanása után Lázár mindannyiszor meghátrált - beszéde miatt bocsánatot kért, az autóról lemondott -, ahogy a napokban azt is bejelentette, szállodaszámla-ügye miatt az utazási költségtérítéséről is lemond és kétmilliót fizet az államkasszába. (a DK épp tegnap jelezte, bírósághoz fordul annak érdekében, hogy Lázár János köteles legyen beszámolni londoni utazásának részleteiről).
A luxusért rajongó államtitkár azonban az őt bírálókkal és ellenfeleivel már nem volt ilyen elegáns. A 2008-as beszédét kiszivárogtató helyi újságírókat - hivatalosan a hódmezővásárhelyi Fidesz-szervezet által fizetett - egészoldalas hirdetésben állították pellengérre, fényképük, címük és telefonszámuk közzététele mellett. 2013-ban feljelentette a delmagyar.hu egyik kommentelőjét, aki szerint az államtitkár megérdemelte volna, hogy a 2012-ben, Lázár autójával karambolozó, életét vesztő nő helyett a politikus "maradjon ott".
Tavaly pedig az ország "legnagyobb uzsorásának" nevezte Csányi Sándor OTP-vezért. Csányi válaszul Lázár "tehetségesen intézett trafikügyével" ironizált. A dohánykereskedelem gátlástalan újrafelosztását ugyanis az államtitkár által beterjesztett trafiktörvény indította el, amelynek tervezetét Sánta János, a Continental Dohányipari Zrt. vezetőjének számítógépén írták, aki Lázár régi "ismerőse". A Sánta-családhoz és a Continentalhoz kapcsolódó személyek közül később nagyon sokan kaptak trafikkoncessziót, miközben rengeteg trafikos vállalkozó megélhetését vették el az államosítással.