Fidesz;kizárás;Néppárt;Manfred Weber;

2019-03-02 15:05:08

Manfred Weber a Fideszről: ez egy bonyolult kapcsolat

A Néppárt frakcióvezetője szerint nem könnyű együttműködni a magyar kormánypárttal, de vannak alapelvek, amiket Orbánéktól is egyértelműen elvárnak.

Nagyon bonyolultnak minősítette az Európai Néppárt (EPP) és a Fidesz jelenlegi viszonyát Manfred Weber, az EPP európai parlamenti (EP-) frakcióvezetője és EP-választási csúcsjelöltje a Lidové Noviny című cseh konzervatív napilapnak adott, szombaton közölt interjúban – írja az MTI.

„Bonyolult velük együttműködni, ha azt nézzük, hogyan viselkednek és hogy viselkedik a magyar kormány” - válaszolta Weber arra a kérdésre, hogy az EPP a májusi európai parlamenti választások után is úgy számol-e a Fidesszel, mint a pártcsalád tagjával.

 - szögezte le a kereszténydemokrata politikus. „Az Európai Bizottság elnökeként szigorúan tartanám magam ahhoz, hogy ezeket az elveket az unióban senkinek sem engedjük megsérteni” - hangsúlyozta Weber. Hozzátette: a jövőben mérlegelni kell olyan szankciók létrehozását, amelyeket az EU alapelveit megsértő tagállamok ellen lehetne bevezetni.

Manfred Weber ismételten úgy fogalmazott, hogy az Európai Néppárt számára a Fidesz nehéz partner, amellyel „nagyon bonyolult” vita folyik azokról a jogszabályokról, amelyeket "Orbán vezetett be Magyarországon az egyetemekkel és a civil szervezetekkel összefüggésben". Azt mondta, hogy az EPP európai parlamenti képviselői éppen ezért szavazták meg az uniós szerződés 7. cikkelye szerinti eljárás megindítását Magyarország ellen.

Ez a legerősebb eszköz, amely ma a rendelkezésünkre áll. Feladatunk, hogy fellépjünk az ellen az állam ellen, amely nem tartja be az alapelveket. Senkivel sem lehet ilyen szempontból kivételt tenni. Így van ez a korrupció esetében Romániában vagy Jan Kuciak újságíró meggyilkolása esetében Szlovákiában. Európának meg kell követelnie a jog betartását. Ebben, mint a (Európai) Bizottság elnöke, nem ismernék kompromisszumot” - fejtette ki Manfred Weber a Lidové Novinyben megjelent interjúban. 

Ebből kizárás lehet

Mindez néppárti győzelem esetén sem jósol sok jót a Fidesznek - ráadásul ellenük fordult a pártszövetség tagságának ötöde is:  péntek estig már hét uniós tagállam kilenc pártszövetségi tagja javasolta, hogy zárják ki Orbán pártját a szövetségből. Mindez azt jelenti, hogy hivatalosan is megindulhat a Fidesz kizárási folyamata - ugyanis legalább hét párt kell kérje valamelyik résztvevő kitaszítását.

A Fidesznek jelenleg 13 helye van az Európai Parlamentben, ami nagy előnyt jelentene a Néppárt számára, és persze komoly veszélyforrást, ha a magyar kormánypárt más pártcsaládhoz csatlakozna kizárása után.

Manfred Webert a jelek szerint azonban már ez a kockázat sem érdekli: február 21-én úgy fogalmazott a német ZDF közszolgálati csatorna másorában, hogy nem ezeken a szavazatokon fog múlni Európa jövője, az EP-ben pedig összesen 750 képviselő ül.