bevallás;szja;pálinkafőzés;adóhatóság;adókedvezmények;

2019-05-18 10:00:00

Már csak három nap maradt az SZJA bevallási határidőig

Több, mint öt és félmillió szja-bevallás-tervezetet készített a NAV. Ezek többségét meg sem nézik, vagy változatlan tartalommal véglegesítik az adózók.

Már csak három nap van hátra május 20-ig, ameddig a 2018-as évről szóló személyi jövedelemadó (szja) bevallásnak "be kell érkeznie" a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz (NAV). A tavalyihoz képest 500 ezerrel többen, mintegy 5,6 milliónyian kapták meg az adóhatóság által elkészített tervezetet. A NAV egy hete nem közöl friss adatot arról, hogy mennyien véglegesítették, vagy tekintették meg a tervezetet. A hét elejéig egymilliónyian küldték vissza a javított, vagy csak jóváhagyott bevallást. Úgy tetszik a tavalyi három millió adózónál is többen lehetnek majd, akik rá sem tekintve elfogadják az adóhatóság által készített bevallást.

Sokan az utolsó pillanatban, a hétvégén még korrigálhatnak. A kedvezmények többségét az adóhatóság már figyelembe vette, ezekhez igazolásokat nem kell beküldeni, hiszen az más adatszolgáltatóktól a NAV rendelkezésére áll. Azoknak viszont, akik tavaly olyan jövedelmet szereztek  - például ingatlan-bérbeadásból  -, amiről az adóhatóságnak nincs tudomása, vagy jogosultak olyan kedvezményre, mint az első házasoké, vagy a családot érintők, amit év közben nem érvényesítettek, és a bevallásban egy összegben igényelnék vissza, a bevallástervezetet maguknak kell módosítaniuk a rendelkezésükre álló igazolásaik alapján, vagy önállóan kell a bevallást elkészíteniük. 

Az eddigieken túl más jogcímen is igénybe lehet venni adókedvezményt. Ilyen például a jogszabályokban nevesített egészségügyi problémára vonatkozó adókedvezmény is, amely évente meghaladhatja a 80 ezer forintot is. Ezt a lehetőséget évek óta biztosítja az szja-törvény, ám a tapasztalatok alapján ugyanakkor sokan még mindig nem élnek ezzel a jogukkal. Oka, hogy az érintettek nem rendelkeznek a szükséges orvosi igazolással, mivel nem ismerik az adókedvezmény igénybevételére vonatkozó szabályokat és a jogszabály megfogalmazása is félrevezető lehet, mert az súlyos fogyatékosságot említ. Pedig a kedvezményre jogosító egészségügyi gondok között számos olyan is megtalálható, amelyek komoly nehézségeket okozhatnak, de a mindennapos szóhasználatban nem feltétlenül tekintjük azokat fogyatékosságnak, ilyen például a laktózintolerancia, de a túlsúlyosság, vagy daganatos betegségek is ide tartoznak. A lista nagyon hosszú. A kedvezményre való jogosultságot alátámasztó orvosi igazolást nem kell beküldeni a NAV-hoz, azt az adózónak kell megőriznie az elévülési idő végéig.

A tervezetek egyébként nem csak a magánszemélyeknek, de az egyéni vállalkozóknak, őstermelőknek, áfás magánszemélyeknek is támpontként szolgálnak a bevallás beadásához - közölte a Népszavával Kis Péter András, a NAV szóvivője. Tapasztalataik szerint a lakosság egyre nagyobb mértékben használja az ügyfélkaput, idén már több százezerrel nőtt azok száma, akik az interneten nézték meg a NAV tervezetét és kétharmaduk el is fogadta a tervezetet. (Az Európai Unióban csak néhány országban van lehetőség a magánszemélyeknek az e-bevallásra, de a többi adóhatóság elég széles körben elvárja, hogy az adóalany további számításokat végezzen.) 

Most kell rendelkezni az szja-felajánlásokról is. Tavaly összesen 32 milliárd forintot lehetett volna felajánlani, de végül is csak 14,5 milliárd forintról rendelkeztek az adózók. Tavaly 1,8 millió nyilatkozat rendelkezett a civil egy százalékokról, 8,3 milliárd forint értékben. A 31 egyház számára egymillióan küldtek támogatást, összesen 4,8 milliárd forintot felajánlva. Külön kiemeltként a Nemzeti tehetségprogramnak is jutott közel háromszázezer adózótól 1,4 milliárd forint. Az egy százalékokról szóló rendelkezést az interneten és hagyományos módon - papíralapon - is el lehet küldeni az adóhatósághoz.