London;nyílt levél;Theresa May;Brexit;

2017-12-13 06:34:00

May üzeni: maradjatok!

Karácsonyi jókívánságokkal egybekötött nyílt levélben fordult a brit miniszterelnök a Brexit miatt aggódó 3,2 millió európaihoz.

A brit kormány kedden hozta nyilvánosságra azt a levelet, melyben Theresa May ismét kifejezi elismerését a Nagy-Britanniában élő 3,2 millió európai állampolgár felé. A kormányfő “büszkének” nevezi magát, amiért hazájuknak választották az Egyesült Királyságot. Nagyra értékeli a gazdasághoz, a társadalomhoz, a kultúrához és általában az ország életéhez nyújtott hozzájárulásukat. Tudja, hogy “országa szegényebb lenne, ha az európaiak távoznának. Azt szeretné, hogy maradjanak”.

May a Brexit-tárgyalások kezdete óta első számú prioritásának tartja a szigetországban élő EU-állampolgárok jogainak védelmét. Megérti ugyanakkor aggodalmaikat, melyeket csak a bonyolult és gyakran technikai jellegű kérdések tisztázása után lehet eloszlatni. A múlt pénteken a brit kormány és az Európai Bizottság között aláírt Közös Jelentés minden ezzel kapcsolatos részletre kiterjed.

Ahogy erről Theresa May már egy október közepi nyílt levélben is említést tett, az Egyesült Királyság és a EU megállapodásának értelmében új, ún. letelepedett státusz rendszert vezetnek be. Erre azok tarthatnak igényt, akik a Brexit tényleges napján, 2019. március 29-én legalább öt éve tartózkodnak a szigetországban. Azok a munkavállalók is, maradhatnak az ötéves küszöb eléréséig, akik addigra rövidebb időt töltöttek Nagy-Britanniában. A letelepedett státuszt megszerzett európaiakhoz a kilépés után is csatlakozhatnak a férjek, feleségek, élettársak, támogatásra szoruló szülők és nagyszülők, illetve az Egyesült Királyságban vagy azon kívül született vagy örökbe fogadott gyermekek.

A letelepedett státuszra May ígérete szerint már 2018-ban lehet majd jelentkezni és ennek költsége 72,50 font (közel 26 ezer forint) lesz. A szigetországot hazájuknak tekintő európaiak egy további félelmét oszlatja el a kormányfő azon ígérete, mely szerint az egészségügyi, nyugdíj- és más jóléti szolgáltatásokhoz való hozzáférés is változatlan marad, az EU-ból érkezettek mind a brit, mind a más EU-tagországok társadalombiztosítási rendszerébe történt és a továbbiakban történő befizetések hasznából részesülhetnek.

A karácsonyi és újévi jókívánságokkal befejeződő nyílt levél megnyugtató eleme, hogy az EU állampolgárok jogait a brit törvényeken kívül nyolc éven át az Európai Emberi Jogi Bíróság is védi.