Barack Obama;gyógyszer;Libéria;Ebola;Egészségügyi Világszervezet;Thomas Duncan;

2014-10-17 07:38:00

Meddig lesz Ebola-járvány Afrikában?

Az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) szerdán kiadott, az október 12-i állapotokra vonatkozó adatai szerint az Ebolába 8997 fertőzött közül 4493-an haltak bele. A szakemberek is úgy gondolják azonban, hogy legalább kétszer ennyi megbetegedésről lehet szó, hiszen sok esetet nem is tudnak regisztrálni. A kérdés: meddig lesz járvány Afrikában?

Az Egyesült Államok elnöke szerint rendkívül alacsony annak az esélye, hogy a halálos vírus továbbterjedjen Amerikában. Barack Obama lemondta csütörtöki Rhode Island-i és New York-i látogatását, hogy részt vegyen azon a tanácskozáson, amelyen az amerikai kormány az Ebola terjedésének lehetőségeit vizsgálja.

Újabb gyanús esetek Európában és Amerikában
A tegnapi nap folyamán újabb nyugtalanító esetekről adott hírt a világsajtó, Dániában és
Franciaországban egyaránt kórházba szállítottak a betegség gyanújával embereket, Madridban pedig újabb három embert ápolnak. Amerikában ezúttal a keleti parton is Ebola-fertőzésre gyanakodnak: egy Libériából hazatért kutatót különítettek el a betegség lehetséges tüneteivel. Az ohiói Akronban ideiglenesen bezártak egy iskolát, mert az egyik gyermek szülei érintkeztek a Dallasban ápolt ebolás beteggel.

A válságstábot azért hívták össze, mert szerdán újabb texasi ápolónő fertőződött meg a vírussal. Obama figyelmeztetett: az Ebola továbbterjed, ha nem történnek intézkedések a járvány megfékezésére Nyugat-Afrikában, viszont alacsony esély van a vírus terjedésére az Egyesült Államokban, de a határon átívelő kapcsolatok, folyamatos utazások megnövelik a kockázatot.

Az elnök azután beszélt erről, hogy újabb beteget szűrtek ki az USA-ban, aki korábban kapcsolatba került a Libériából érkezett, azóta elhunyt Thomas Duncannel. A The Guardian tudósítása

szerint az elnök szerdán telefonon beszélt francia, német, olasz és brit vezetőkkel, hogy növeljék a pénzügyi és az emberi segítséget a járványsújtotta afrikai országokban.

Mindeközben megérkezett Atlantába az Ebolával fertőzött másik ápoló. Az egészségügyi hatóságok egyelőre nem adtak tájékoztatást a betegről, csak azt árulták el, ő is kapcsolatba került az első amerikai beteggel, Thomas Duncannel. Így a 26 éves Nina Pham után a texasi presbiteriánus kórház még egy ápolója fertőződött meg a kórral.

A dallasi áplónő repülőgépen utazott egy nappal betegségének megállapítása előtt, a hatóságok ezért keresik a volt utastársait. A Frontier Arlines hétfői 1143-as, Clevelandből Dallasba tartó járatán a beteggel együtt 132 utas volt. A személyzet szerint a 29 éves ápolónőn, Amber Vinsonon akkor még nem mutatkoztak az ebola tünetei.

Thomas Frieden, az amerikai járványügyi hatóság (DDC) igazgatója szerdai sajtótájékoztatóján közölte, hogy a két ápolónő feltehetően szeptember 28. és 30. között kaphatta el a kórt, amikor Duncant már befektették a kórházba, de még nem állapították meg róla, hogy ebolás.

A The Washington Post és az ABC News legfrissebb közös közvélemény-kutatásának adatai szerint a korábban nyugodt amerikaiaknak immár a 65 százaléka aggódik amiatt, hogy az ebola széles körben elterjedhet az Egyesült Államokban.

Ettől sem függetlenül is mind szélesebb körű óvintézkedésekre kényszerülnek az amerikai hatóságok, több nagy repülőtéren elkezdték a Nyugat-Afrikából érkező utasok testhőmérséklet-mérését és kikérdezését, ám vannak, akiknek ez messze nem elegendő.

Az egészségügyi vészhelyzet mára jócskán politikai színezetet kapott. A Republikánus Párt honatyái a képviselőház közlekedési bizottságában jóval radikálisabb megoldást javasoltak: betiltanának mindenféle beutazást a leginkább fertőzött nyugat-afrikai területekről. Felvetésük egyelőre ideiglenes jellegű tilalomról szól.

Szakértők szerint a beutazási tilalom hatástalan lenne, hiszen más országokon, így Európán keresztül is érkezhetnek Nyugat-Afrikából az Egyesült Államokba utasok, őket viszont már képtelenség kiszűrni. A képviselőház belbiztonsági bizottsága pedig egyenesen azt vetette fel, hogy vonják meg a vízumot a libériai, guineai és sierra leone-i állampolgároktól.

Egyelőre még Afrika partjainál tart a járvány, de hogy meddig lehet ott tartani, arról a szakemberek is meglehetősen szkeptikusan nyilatkoznak. Mindenesetre a WHO újabb, úgynevezett 70-70-60 tervet fogalmazott meg azzal a céllal, hogy elejét vegye egy világjárványnak.

Ez annyit jelent, hogy az elképzelések szerint el kellene érni, hogy a betegek hetven százalékát egészségügyi intézményekben kezeljék. A másik hetven százalékos terv azt célozza, hogy a halottakat legalább ekkora mértékben megfelelő biztonsági intézkedések közepette temessék el, úgy hogy senki se fertőződjön meg a tetemektől.

A hatvan százalék pedig annyit tesz, hogy ennyi nap alatt, azaz decemberig kellene elérni ez előzőekben megfogalmazott két fontos célt. Ez pedig egyáltalán nem kis feladat, különösen, hogy a világszervezet decemberre már heti öt-tízezer megbetegedéssel számol. Ha WHO-nak sikerülne megvalósítani a céljait, akkor decembertől az új megbetegedések száma csökkenhetne, s lassan-lassan a járvány is ,,kifuthatna”.

Tegnapi hír, hogy több ezer adag kísérleti státusban lévő Ebola-gyógyszert küldött Afrikába a szert kifejlesztő kínai cég, amelynek reményei szerint a készítmény a sikeres klinikai kísérletek után megoldást hozhat a vírus kezelésében. A Sihuan gyógyszeripari csoport kínai segélymunkások számára küldte a szert, amelyből szükség esetén további készlet is rendelkezésre áll.

A JK-05 nevű gyógyszer augusztus végén került először a kínai sajtó figyelmének középpontjába, a hadigyógyászati tudományos akadémia (AMMS) által fejlesztett szer ugyanis akkor kapott gyártási engedélyt a kínai hadseregben alkalmazható speciális gyógyszerként.

A fejlesztőcsoport öt éven át dolgozott a gyógyszeren, amely genetikai úton akadályozza meg az ebolavírus terjedését - mondta Vang Hung-csüen, a kutatócsoport vezetője korábban a kínai központi televízióban.