Fidesz;Ausztria;Heinz-Christian Strache;

2019-05-21 06:00:00

Mégsem csak osztrák belügy: Orbán mást mond, mint amit csinál

Míg a miniszterelnök viccel a botrányról, pártja politikusai nyilvános szerepléseket mondanak le a kampányhajrában.

„Önnek egy új üzenete van. Orbán Viktor sem hülye, ő is tudja, hogy ami Bécsben történt, az neki is szól” – így fogalmazott egy fideszes forrásunk arról az Ibizán, titokban készült videóról, amely az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnöke, Heinz-Christian Strache alkancellár bukásához és a kormánykoalíció felbomlásához vezetett. Vasárnap a miniszterelnök sajtófőnöke Havasi Bertalan még azt közölte lapunkkal: osztrák belügynek tartják a történteket. „A régi európai elit megmutatta, hogy milyen sokra képes azért, hogy megőrizze a pozícióját az új, populistának nevezett bevándorláspárti erőkkel szemben” – utalt forrásunk arra, hogy Strache főszereplője lett volna annak a „bevándorlásellenes koalíciónak”, amelyen Orbán is dolgozott Matteo Salvinivel, az olasz Liga populista vezetőjével.

Ebbe a fideszes narratívába viszont nehezen illeszthető és még nehezebben magyarázható az: videó és ügy sem lenne, ha Orbán szövetségese, Strache elutasítja az őt tőrbe csalók korrupt ajánlatát, ha nem ajánl rögtön állami megrendelést az orosz kampánytámogatásért, ha nem akarja politikai okokból felvásároltatni a Kronen Zeitungot. Ráadásul Orbán maga is szerepel a videóban. Strache – a magyar központosított kormánymédiára utalva – irigylésre méltónak nevezete Orbán sajtóját, és beszélt arról is: a kormányfőnek vásárolt fel sajtótermékeket a Népszabadságot bezáró osztrák Heinrich Pecina.

Orbán Viktor tegnap tréfálkozva azzal próbálta elütni az ügyet Zalaegerszegen: „Osztrák barátaink most nincsenek itt, mert soron kívüli vadászidényt hirdettek meg”. Meglehet, derűje látszólagos, mert közben a kabinet és a Fidesz látványosan behúzta a kommunikációs kéziféket. A kormánysajtó még hétfőn is Orbán szerepét elhallgatva számolt be a botrányról, mindemellett tudunk olyan fideszes politikusról, aki már lemondta a hétre tervezett szerepléseit, és várhatóan többen is így tesznek majd, hogy a kínos kérdések elől megmeneküljenek.

Míg a fideszesek kerülnék a kérdéseket, az ellenzék egyre kíváncsibb, mire is gondolt Strache, amikor azt mondta a videóban: Heinrich Pecina egy „befektető, aki minden magyar médiát felvásárolt Orbánnak az utóbbi 15 évben és előkészítette neki azokat.”

– Az MSZP és a Párbeszéd az osztrák hatóságokhoz fordul a Strache-ügy magyar vonatkozásai miatt, hogy kiderüljenek Heinrich Pecina és Orbán Viktor közös bűnös üzelmei – jelentette be Ujhelyi István szocialista politikus tegnap. Ujhelyi a Népszabadság egykori, Bécsi úti székháza előtt tartotta sajtótájékoztatóján kiemelte: a magyar nyilvánosságnak joga van tudni, hogy az osztrák üzletembernek és Orbán Viktornak milyen kapcsolata volt, Pecina milyen megegyezéseknek és "bűnös alkuknak" köszönhetően záratta be a Népszabadságot, vásárolta fel, készítette elő a kormányfőnek a sajtópiac jó részét. Az MSZP EP-képviselője közölte: nem bíznak a magyar hatóságokban, tisztában vannak azzal, hogy a magyar Országgyűlés kétharmados "fideszes gépezete" és Polt Péter legfőbb ügyész sem lesz hajlandó vizsgálódni.

Annyi biztos: a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) nem indít vizsgálatot amiatt, hogy Heinz-Christian Strache volt osztrák alkancellár szerint Heinrich Pecina Orbán Viktor kérésére vásárolt fel magyar médiumokat, amelyeket később átjátszott kormányközeli vállalkozóknak. Lapunk megkeresésére ugyanis a hatóságnál azt közölték, hogy az NMHH, valamint annak Médiatanácsa nem foglalkozik „híresztelésekkel” a tulajdonosi szerkezetet és a médiapiaci folyamatokat illetően.

Mivel Strache a videóban arról, is beszélt, hogy „egy Orbán Viktoréhoz hasonló médiabirodalmat” akar, a médiahatóságtól megkérdeztük: biztosított-e Magyarországon a médiaegyensúly? Azt felelték, hogy ma Magyarországon 6699 bejegyzett nyomtatott sajtótermék, 3662 bejelentés alapján működő online újság, valamint 816 médiaszolgáltatás működik. „A médiaszolgáltatások számossága biztosítja a médiaegyensúlyt Magyarországon” – írták.

Lapunk az ügyben megkereste a Gazdasági és Versenyhivatalt is, amely azt közölte: "Jelenleg nincs folyamatban versenyfelügyeleti eljárás.