MTA;atomreaktor;Palkovics László;

2019-02-05 15:14:45

Nem csak a bölcsészeken csattan a kormányzati ostor: az MTA-kutatóreaktor támogatását is elvágta Palkovics

A "projekt alapú működéssel" a Budapesti Kutatóreaktor üzemidejének meghosszabbítása is komoly kihívássá vált.

Nem csak a kormány által nem versenyképesnek bélyegzett és ezért megvetett bölcsészeket és társadalomtudósokat bünteti a Palkovics László vezette Innovációs és Technológiai Minisztérium a Magyar Tudományos Akadémiáért folytatott küzdelmében: a Budapesti Kutatóreaktor üzemeltető kutatóközpont sem kapta meg idén az alaptámogatását, derül ki a 168 Óra cikkéből.

Csillebércen működik a Budapesti Kutatóreaktor (BKR), amelyet az MTA Energiatudományi Kutatóközpontja (MTA EK) üzemeltet. A BKR látja el Magyarországot radioaktív izotópokkal például orvosi és ipari felhasználásra, de a Paksi Atomerőművel is együttműködik - és

A kutatóközpont alaptámogatása tavaly másfél milliárd forint volt, idén már erre az összegre is pályázniuk kell – mondta a 168 Órának Horváth Ákos, az MTA EK főigazgatója. A komolyabb felújításokra sincs pénzük, részletezte a főigazgató: "a KFKI-ban sok a rossz állapotú, drágán fenntartható épület, a 27 hektáros telephely komoly infrastruktúrával, közműhálózattal rendelkezik. Ennek éves karbantartása, felújítása igen jelentős költséggel jár". Elmondása szerint a 2023-ban lejáró üzemidő meghosszabbíttatására sincs jelenleg elég forrás.

Palkovics László miniszter január közepén arról tájékoztatta a kutatóközpontok vezetőit, hogy az MTA kutatóintézetei már áprilistól projektalapú működésre állnak át. Eszerint nem alapfinanszírozást kapnak az intézetek, hanem témakiírásokra kell jelentkezniük. Az elnyert összeg 60 százaléka fordítható majd kutatásra és a kutatók bérére,a fennmaradó 40 százalék marad általános költségekre, rezsire, és a kétezer nem kutatói besorolású dolgozó bérére.