Bioritmus;cukorbetegség;sportolás;

2018-07-05 14:14:00

Nem ellentmondás: cukorbetegség és mozgás

A cukorbetegségről, a világ leggyakoribb anyagcsere-betegségéről már mindenki hallott, de rengeteg a tévhit is övezi. Ilyen például, hogy nem lehet sportolni, pedig ennek éppen az ellenkezője igaz.

Nemhogy tilos, kell a sport

Sokan azt hiszik, cukorbetegség esetén nem szabad sportolni, mert rosszul lehetnek, ha „leesik a vércukor”. Ennek azonban éppen az ellenkezője igaz: a rendszeres mozgás segíti az egyenletes cukorfelhasználást, sőt serkenti a lebontó hormonok termelődését is. Az egészségeseknek ajánlott heti ötször félórás testedzés azonban 40-50 percesre módosul, mert a szövetszintű cukoranyagcsere serkentéséhez picit hosszabb időre van szükség. Természetesen nem kell megterhelő feladatsorokat végrehajtani, a könnyebb, nagy ízületeket érintő torna tökéletesen megfelel. Vannak diabétesz-klubok, ahol gyógytornász vezényletével kifejezetten ilyen órákat tartanak, amelyek a mozgáson túl közösségi élményt is jelentenek – mondta Hulényi-Gróf Orsolya manuálterapeuta, gyógytornász a Népszavának

A rendszeres tréning a cukorbetegség előszobájának is nevezett inzulinrezisztenciára is jótékonyan hat. 1-es típusú cukorbetegeknek akár 30 százalékkal kevesebb inzulinra lehet szükségük, ha sportolnak. 

„Karbantartás”

De természetesen fontos az alapos orvosi kivizsgálás és felügyelet, a vércukorszint rendszeres ellenőrzése és a testmozgás fázisainak – bemelegítés, optimális terhelési szinten és megfelelő időtartamban végzett edzés, majd a levezetés és nyújtás – betartása. Lényeges, hogy ne legyenek nagy vércukorszint-ingadozások, mert egyrészt a hirtelen csökkenés nagyon igénybe veszi az agysejteket, másrészt a folyamatosan magas szöveti vércukorszint károsítja a kis ereket, a végtagokban és a szemben lévő idegeket is, aminek nagyon csúnya, általában visszafordíthatatlan következményei lehetnek. Az egyik ilyen az úgynevezett neuropátia, ami a legalább tíz éve fennálló cukorbetegség talaján alakul ki. A kis erek károsodása miatt romlik a keringés és sérülnek a végtagban lévő idegek. Ezt először éjszaka megjelenő égő fájdalom jelzi, ami aztán nappal is jelentkezhet. Furcsa, „kipárnázott” érzést is okozhat, de zsibbadással, izomgyengeséggel is járhat. Egy idő után a kialakuló idegbántalom miatt lóghat a lábfej, elsorvadhat a combizom is. 

Ha lehet, el kell kerülni a sérüléseket, mert a cukorbeteg ember kevésbé érzi a fájdalmat, a egy kisebb seb is könnyen elfertőződhet, és akár a végtag elvesztésével is járhat – tette hozzá a manuálteraputa.