RTL;reklámadó;

2014-11-13 06:04:00

Nem engedik el az RTL-t

Éppen csak, hogy a gazdasági tárca elkezdett tárgyalni a reklámszövetséggel a reklámadó enyhítéséről, máris felrúgták az egyeztetéseket: a parlament törvényalkotási bizottsága előtt már egy olyan anyag van, amely az adó 40 százalékos legfelső kulcsát 50-re emelné. Ezzel az RTL Klub 300-400 milliós pluszterhet kapna a nyakába. Az RTL kitart, de a szövetség megdöbbent, hiszen kiderült: semmilyen együttműködési szándék nincs a kormány részéről.

Tegnap hajnali fél 3-kor nyújtották be a parlament törvényalkotási bizottságának, és az reggel 9-kor már tárgyalta is a jövő évi adócsomaghoz szánt módosítókat: mint kiderült, készült egy a reklámadóhoz is, ám az elmúlt hetek hírei ellenére szó sincs enyhítésről. A javaslat ugyanis a legfelső 40 százalékos adókulcsot 50-re emelné a 20 milliárd forint fölötti reklámbevételeknél. Ezzel az RTL Klub adóterheit növelik ismét, hiszen a csatorna egyedüliként számolhat a piacon 20 milliárd fölötti reklámbevétellel.

A javaslatot benyújtó Pankucsi Zoltán, a nemzetgazdasági minisztérium adózásért és számvitelért felelős helyettes államtitkára a bizottság ülésén azt mondta, felülvizsgálták a reklámadó kulcsait, és ezután döntöttek az kulcs emeléséről. Pedig egy hete még szó sem volt a sarc növeléséről, sőt: éppen Pankucsi tárgyalt a Magyar Reklámszövetséggel (MRSZ) arról, hogyan lehetne mérsékelni az adót - igaz, a szövetség kezdeményezésére. Az MRSZ szerint az egyetlen vállalható cél gazdaságilag és médiapiaci szempontból is az adó kivezetése, és bár a tárca nem cáfolta, hogy valóban tárgyalni kezdtek az enyhítésről - noha leszögezték, a különadó jövőre is marad -, a szövetség nyitottságot tapasztalt részükről.

Ehhez képest a tegnapi fejlemények megdöbbentették az MRSZ-t: mint közölték, a kommunikációs iparág minden korábbi enyhítésre, illetve az adó eltörlésére, adminisztratív terhek csökkentésére irányuló javaslatával szemben e lépés "egyértelmű jelzés a teljes iparág és valamennyi érintett szereplő számára" arról, hogy a kormányzatban "semmilyen együttműködési szándék nincs" a reklámadó ügyében, amely tovább torzítja a piacon épp az adó miatt létrejött helyzetet. Érthetetlennek tartják, a kabinet miért tesz saját gazdasági érdekeivel is ellentétes lépéseket. Az MRSZ azt kéri a parlamenttől, ne vegye figyelembe Pankucsi javaslatát.

Az RTL Klubnak a lépés- piaci számítások szerint - 300-400 milliós újabb adóterhet jelentene. "Nyilvánvalóan RTL-ellenes lépés" - nyilatkozta a hvg.hu-nak Kolosi Péter, az RTL programigazgatója, aki szerint a lépés "nyomásgyakorlásnak is tekinthető" a kormánykritikus Híradójuk miatt. De Kolosi jelezte, folytatódik minden ugyanúgy, a Híradó hangvétele is. A műsorszám egyébként úgy számolt be a fejleményekről, hogy a kormány célja, hogy kiűzze az RTL-t az országból.

Polyák Gábor médiajogász pedig lapunknak korábban azt mondta, a kormány szerinte már soha nem fogja megbocsátani, hogy az RTL-nek sikerült európai szintre vinnie újra a Magyarországgal szembeni kritikákat.

Norvégián sosincs sapka
Norvégia kikerülhet az áfavisszatérítési körből - derült ki ugyancsak az adótörvényekhez benyújtott javaslatcsomagból. A kabinet egyébként is egyre keményebb hangot üt meg Norvégiával szemben: Lázár János szerint a norvégok "rosszul viselik, hogy az a pénz és energia, amit 2010 és 2014 között a mostani kormány megbuktatására fordítottak, feleslegesnek látszik."
A Demokratának a Miniszterelnökséget vezető miniszter arra reagált így, hogy a Kehi jelentése után a norvégok - miközben 36 milliárdot továbbra is befagyasztva tartanak - saját vizsgálatot rendeltek a norvég civil alap ügyében egy független brit könyvvizsgáló cégtől. Szijjártó Péter külügyminiszter tegnap ugyancsak Norvégiának ment.
Szerinte Magyarországon "virágzó és szabad civil szféra van", minden alapot nélkülöz a civil társadalommal szembeni kormányzati nyomásgyakorlásként értelmezni hatósági eljárásokat.