Roma Parlament;Zsigó Jenő;Günter Grass Alapítvány;

2014-06-14 20:33:00

Német elismerés a Roma Parlament elnökének

A lübecki városháza audiencia-termében június 22-én ötödik alkalommal kerül sor az Otto Pankok-díjak átadására. Az 1997-ben Günter és Ute Grass által a roma nép javára létrehozott Alapítvány díjaival ebben az évben magyarokat tüntetnek ki. A 15 000 eurós Otto Pankok-díjat Zsigó Jenő kapja. A magyar emberjogi aktivista, a Romano Kher alapító igazgatója és a Magyarországi Roma Parlament egyik alapítója, 1995-től elnöke. A laudációt Moritz Pankok, Otto Pankok unokaöccse, a berlini Kai Dikhas Roma Művészeti Galéria vezetője mondja.

A roma zenészcsaládban született Zsigó Jenő szociológus és tanár, a nyolcvanas évektől kezdődően a magyarországi romák politikai és kulturális ügyeinek autonóm és elkötelezett szószólója. A Romano Kher (jogutódja a Fővárosi Roma Oktatási és Kulturális Központ) igazgatójaként 1987 és 2010 között évente szervezett nyári táborokat roma gyerekek, alkotótáborokat és kiállításokat roma művészek, kurzusokat roma zenészek és ösztöndíjas programokat fiatal romák számára.

Számos roma szak- és szépirodalmi, valamint művészeti kiadvány felelős kiadója. Vezetésével a Romano Kher létrehozta a legnagyobb európai roma képzőművészeti gyűjteményt; ez utóbbit dokumentálja a Zsigó Jenő szerkesztésében, 2009-ben megjelent Cigány Festészet, Magyarország 1969-2009 című album. Zsigó Jenő 1990-ben részt vett a Magyarországi Roma Parlament megalakításában, 1995-ben indította a Roma Akadémia képzéssorozatot, amelynek egyik tanár is volt.

A Roma Parlament független szervezet, amely idővel a roma társadalom központjává vált, számos roma értelmiséginek és közösségnek biztosított teret, infrastruktúrát, é 1991-ben megalapította az Amaro Drom című roma lapot.

A Roma Parlament tevékenysége és létezése - különösen 2010 óta - részben politikai részben pedig financiális okok miatt - számos ízben került veszélybe. Zsigó Jenő alapítója és zenei vezetője az Ando Drom cigányzenei együttesnek.