Brüsszel;CEU;Frans Timmermans;Michael Ignatieff;lex CEU;

2017-04-26 07:00:00

Orbán Brüsszelben magyarázhatja EU-ellenes politikáját

Hiába mosakodott volna még tegnap is a Fidesz európai parlamenti (EP-) képviselőcsoportja, az uniós döntéshozó testületek ma ismét a magyarországi antidemokratikus folyamatokról tárgyalnak. A kormány kampánya is verte a biztosítékot.

Rendkívül ritka, hogy az Európai Bizottság két héten belül kétszer is megvitassa egy tagállam politikai helyzetét. Márpedig ez történik ma, amikor a testület - április 12-iki ülését követően - ismét napirendjére tűzi a magyarországi helyzettel kapcsolatos aggodalmait. Információink szerint a biztosi kollégium ezúttal jogi lépésekről, vagyis kötelezettségszegési eljárásokról fog dönteni. Több forrásból is úgy értesültünk, hogy a bizottsági jogi szolgálat fogást talált a felsőoktatási törvény módosításán, és bizonyos rendelkezések megváltoztatására fogja felszólítani a kormányt. Michael Ignatieff, a CEU elnöke és rektora a testület első alelnökével, Frans Timmermans-szal tartott hétfői találkozója után óvatosan optimistának nevezte magát, amikor újságírók arról faggatták, hogy szerinte az EU tesz-e lépéseket az egyetem érdekében. "Várjuk meg a szerdát" - válaszolta. Ez nem liberális ügy vagy konzervatív ügy, Európának egységesen ki kell állnia a tudomány szabadsága mellett - jelentette ki Ignatieff. Megfigyelők szerint az unión kívüli országokból érkezett oktatók és kutatók munkavállalásának törvényi korlátozása ütközhet közösségi jogszabályba.

Lehetséges, hogy a bizottsági szűrőn több más magyar jogszabály is fennakad, mert az EU ellenőrző testülete több törvényt is megvizsgált. A döntésekről Frans Timmermans nem közvetlenül a testületi ülés után fog tájékoztatást adni, hanem az Európai Parlament (EP) délutáni, a magyarországi helyzetről rendezett plenáris tanácskozásán. Így Orbán Viktor miniszterelnöknek azonnal lehetősége lesz a brüsszeli kritikákra reagálni, mivel részt vesz és felszólal a brüsszeli vitában.

Az ülés résztvevői várhatóan az oktatási szabadságot csorbító és a civil szervezeteket megbélyegző törvénykezésről, valamint a nemzeti konzultációról mondják el a véleményüket. Alaposan felkészülhettek a vitára, mivel Ignatieff az elmúlt két napban több EP-képviselővel találkozott, és kedden teltházas tájékoztatót tartott a képviselő-testületben. A CEU-ról rendezett meghallgatáson megjelent Sabine Verheyen német kereszténydemokrata képviselő, aki azt mondta: nincs alku az oktatási és kutatási szabadságról. Figyelemre méltó, hogy újságíróknak nyilatkozva később megismételte a néppártiak gyakran hangoztatott érveit, miszerint a Fideszre a pártcsaládon belül erőteljesebb befolyást lehet gyakorolni.

Levélben mosakodott a Fidesz
A magyar kormánypártok szokatlan kompromisszumkészségéről árulkodik az a levél, amelyet a Fidesz európai parlamenti delegációja küldött kedden a néppárti EP-képviselőknek. A lapunk birtokába jutott e-mail hangsúlyozza a Fidesz és személyesen Orbán Viktor európai elkötelezettségét.
"Nem vagyunk tökéletesek, nem minden kísérletünk járt sikerrel, de rugalmasak vagyunk és készen állunk arra, hogy tartalmas párbeszédet kezdjünk országunk és Európa jövőjéről" - áll a levélben, amelyben a magyar kormánypártak a balliberális francia elnökjelölt, Emmanuel Macron Európa újragondolását sürgető javaslataival vállalnak közösséget.

Ugyancsak kedden találkozott Brüsszelben a parlament meghatározó politikai csoportjainak a tagjaival Kapronczay Stefánia, a Társaság a Szabadságjogokért ügyvezető igazgatója, és Pardavi Márta, a Magyar Helsinki Bizottság társelnöke is. Úgy tudjuk, hogy a két jogvédőt a nap folyamán hivatalában fogadta egy magas rangú néppárti tisztségviselő. A találkozók témája a civileket célba vevő törvénytervezet volt.

Megbízható parlamenti forrásaink szerint a parlamenti ülés kezdetén a négy balliberális frakció - a szocialisták, a liberálisok, a zöldek és a szélsőbaloldal - a magyarországi demokrácia és jogállamiság helyzetét értékelő parlamenti határozattervezet kidolgozására fog javaslatot tenni. Az indítvány sikere attól függ, hogy a néppártiaknak legalább egy része megszavazza-e. Ha igen, akkor az állásfoglalást az EP májusi plenárisán fogadhatják el.

Mindezt az Orbán-kormány nem önkritikával, hanem vádaskodással, s Brüsszel "támadásával", pontosabban a menekültügyi politikai összeütközéssel indokolják az egyre-másra érkező, sokszor szakpolitikai, egyre gyakrabban pedig az Orbán Viktor illiberális hatalomépítését érintő kritikákat.

Civilek tiltakoztak a bizottságban
"Nem a civilek megbélyegzésére!" feliratú táblákkal jelentek meg aktivisták a parlament igazságügyi bizottságának az ülésén, ahol a Fidesz civiltörvény-javaslata volt napirenden. Rubovszky György kereszténydemokrata bizottsági elnök előbb az országházi őrséggel akarta elvitetni a képviselők feje fölé táblát tartó aktivistákat, ám a kormánytöbbség végül úgy döntött, nem kell még nagyobb botrány, így a civilek a teremben maradhattak. Az ülésen az ellenzék rendkívül hevesen támadta a javaslatot, ám a kormánytöbbség minden módosítójukat leszavazta. - B.Z.


Áder új megoldással állt elő a CEU-nak

Áder János köztársasági elnök válaszolt a diákok kérdéseire a Trefort Ágoston Gyakorló Gimnáziumban tartott előadása után. Azt mondta: kollégáival alaposan megvizsgálták a a CEU-t is érintő törvénymódosítást, ám azt nem találták alkotmányba ütközőnek. A törvény hatályba lépése után szerinte ugyanúgy működhet a budapesti Közép-európai Egyetem, mint eddig, a módosítás nem sérti sem a tanulás, sem az oktatás, sem a kutatás szabadságát. Az államfő kijelentette: a népszerűség és az elvszerűség között kellett döntenie.

MTI Fotó: Kovács Tamás

MTI Fotó: Kovács Tamás

Biztos népszerűbb lett volna, ha visszaküldi a törvényt az Országgyűlésnek, de ő az elvszerűséget választotta, amit a törvények, az alaptörvény és államfői hivatala jelöl ki számára. Áder egy új megoldási javaslattal is előállt "a CEU jogászai helyett". Mint mondta: a New York államban működő CEU nonprofit alapítványnak nem is kellene létrehoznia az USA-ban egy egyetemet. Elég lenne, ha megállapodna egy New York államban működő egyetemmel, hogy az végezze ottani képzéseit.

Balázs Péter: Orbán elvesztette szavahihetőségét
- Miért kellene megállítani Brüsszelt?
- Felsorolni is nehéz, mi mindent veszítenénk, ha Orbán Viktor valóban meg akarná, s meg tudná állítani. Még ha Brüsszel alatt magát az EU-t érti a kormány, annak mozgását sem lehet értelmezhető módon megállítani, ennek a hangulatkeltő jelszónak egyszerűen sem nyelvtanilag, sem gondolatilag nincs értelme. Sőt, nagyon-nagyon káros, hiszen sokak figyelmét felkeltette ez a kampány, sokan próbálják értelmezni a kormányfő szándékait, kezdve az uniós hatáskörök esetleges csökkentésétől egészen Magyarország kilépéséig a közösségből. Bármi is a valós szándék, mindenképpen nagyon rossz vége lesz a kampánynak: sokan átlátnak a szitán.
- De ez következményeket is jelent?
- Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnök emlékeztetett nemrég, hogy épp az az Orbán indította ezt a hadjáratot, aki maga szignálta a Római Szerződés aláírásának 60. évfordulóján a közös nyilatkozatot. Egy ilyen mondat a diplomáciában azt jelenti, hogy Orbán elvesztette szavahihetőségét, s miközben itthon hazudozik, a világpolitika és a nemzetközi közélet tökéletesen tisztában van azzal, hogy Magyarország ma a létezés határán tengődne az EU támogatása nélkül. Márpedig az orbáni külpolitikának - az európai kapcsolatok leépítésének - sajnálatosan meg lesz az eredménye: Az ország biztosan nem lesz nyertese a következő uniós költségvetésnek, holott eddig tagadhatatlanul az egyik legnagyobb volt.