oktatás;Bokros Lajos;Pukli István;

2016-03-20 19:58:00

Orbánnal tárgyalna Pukli - Engednek a tanároknak?

A Nemzeti Alaptanterv változtatásairól tárgyal a héten a Köznevelési Kerekasztal, Rétvári Bence szerint 2017-től akár csökkenhet is a tananyag az iskolákban. Ha az államtitkár beváltja ígéretét, teljesülhet a tiltakozó pedagógusok egyik követelése. Eközben Pukli István arról beszélt, távol akarja tartani a Tanítanék mozgalmat a politikától, mert nem akarnak a Milla sorsára jutni. Bokros Lajos kijelentette: a kormánynak érdeke, hogy gyámoltalan és buta alattvalókat neveljenek az iskolák.

Kedden tárgyal a Köznevelési Kerekasztal a Nemzeti Alaptanterv változtatásáról. Ezzel kapcsolatban Rétvári Bence az Echo Tv-nek azt mondta: az idén egy koncepciót fogadnak el, 2017-ben pedig az alaptanterv megváltoztatásával tudják a tananyagot úgy csökkenteni, hogy az egyszerre szolgálja a versenyképes tudás megszerzését, de ne jelentsen túlzott leterhelést. Az államtitkár szerint az alsó tagozaton kell jól megtalálni az alapkészség-fejlesztéseknek és a lexikális tudásnak az arányát.

Többek közt ugyanezt követelte a megmozdulások egyik vezéralakja, Pukli István is a KARD Egyesület kerekasztal-beszélgetésén. Hozzátette, az alaptanterv még a Klebelsberg Intézményfenntartó Központnál (Klik) is nagyobb baj, de a Civil Közoktatási Platform új közoktatási törvénytervezeten is dolgozik. A Teleki Blanka Gimnázium igazgatója a Tanítanék mozgalmat távol tartaná a politikától, mert az oktatási válságot csak szakmai eszközökkel lehet kezelni: "ha beleállnánk a dologba, a támogatóink jó része elillanna, és mi nem akarunk a Milla sorsára jutni". Puklit nem érdekli, hogy Orbán Viktor viccesnek tatja, ha bocsánatkérésre kötelezik, és azt akarja, hogy a kormányfő személyesen üljön le tárgyalni velük az oktatás problémáiról.

A beszélgetésen részt vett Hiller István is, aki úgy fogalmazott: itt a hatalmi berendezkedés problémájáról van szó, így a részkérdéseket önmagukban nem lehet megoldani. Az oktatási rendszer arról szól, hogy a legkisebbek azt tanulják és csak azt tanulhassák, amit a hatalom akar, pedig nincs hétéves liberális meg konzervatív, hanem gyerek van - fejtette ki a korábbi MSZP-s oktatási miniszter.

Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke a március 30-ra meghirdetett polgári engedetlenségnek minősülő és ezért büntethető munkabeszüntetéssel kapcsolatban elmondta, ugyanerre az időpontra sztrájkot fognak hirdetni, ennek a szervezése folyik. A pedagógusokat abba az irányba próbálják motiválni, hogy ebbe vegyenek részt, így nem érheti retorzió őket. Magyar György szerint ugyan jogsértést követ el, aki a polgári engedetlenséget választja, ám az arányosságot és a szükségességet kell mérlegre tenni és biztos, hogy nem lehet a munkabeszüntető ellen a legsúlyosabb szankciót alkalmazni, azaz elbocsátani - vélte az ügyvéd.

Verseny kell a közoktatásba
A neokommunista diktatúra tudatosan silányítja a közoktatást, tehát gyámoltalan és buta alattvalók kitenyésztésében érdekelt, nem kiművelt és önálló gondolkodásra képes emberfők újratermelésében - mondta Bokros Lajos. A Modern Magyarország Mozgalom (MoMa) vezetője a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) rendezvényén kijelentette: a legfontosabb feladat a tanszabadság teljes helyreállítása, az intézmények oktatási autonómiájának megteremtése, valamint a Klik azonnali felszámolása. Szerinte változásra van szükség, meg kell teremteni a közoktatásban a versenyt: működtethessenek iskolát az önkormányzatok, egyházak és alapítványok is, az állam dolga pedig csak az lehet, hogy finanszírozza a rendszert.