per;rendkívüli állapot;Donald Trump;

2019-02-19 09:54:43

Rendkívüli állapot - 16 tagállam pert indított a Trump-kormányzat ellen

Kalifornia és 15 másik amerikai tagállam hétfő este pert indított a Trump-kormányzat ellen a rendkívüli állapot kihirdetése miatt.Jogi eljárást kezdeményeztek a Fehér Ház ellen, mert Donald Trump mellőzni akarja azt az alkotmányos szabályt, hogy a büdzséről a törvényhozás dönt.

Kalifornia és az Egyesült Államok 15 további tagállama indított pert a szövetségi kormányzat ellen az elnök azon döntése miatt, hogy rendkívüli állapot kihirdetésével kívánja finanszírozni a mexikói határ mentén az illegális bevándorlás és kábítószer-kereskedelem megfékezésére hivatott védőfal megépítését.

Xavier Becerra, Kalifornia állam igazságügyi minisztere közleményben hangoztatta: Trump áthágja a jogállamiságot, hiszen jól tudja, hogy valójában nincs válsághelyzet. A keresetet benyújtó mind a 16 szövetségi államban ellenzéki, demokrata párti az állam igazságügyi tárcájának a vezetője.

Az amerikai elnök pénteken aláírta a szövetségi kormány finanszírozásáról szóló törvényt, amely azonban nem tartalmazza a déli határon építendő falra kért 5,7 milliárd dollárt, csak egy 1,375 milliárdos összeget irányoz elő a határbiztonság erősítésére. Emiatt Trump rendkívüli állapotot hirdetett ki a határtérségben annak érdekében, hogy a kongresszus megkerülésével előteremthesse fal megépítéséhez szükséges pénzt.

A Fehér Ház részben a kábítószer-kereskedelem elleni harcra félretett pénzből, illetve a drogdílerektől elkobozott javakból, részben pedig a Pentagon építkezési keretéből akar elvonni forrásokat. Patrick Shanahan, a védelmi tárca ideiglenes vezetője újságíróknak azt mondta, egyelőre nem döntött arról, vajon a fal katonailag szükséges-e, és erre a Pentagon mennyi pénzt költene. Egy neve elhallgatását kérő minisztériumi tisztségviselő azonban úgy vélekedett: Shanahan valószínűleg megadja a tárcától elvonni tervezett 3,6 milliárd dollárt.

Az elnök kész lesz megvétózni a kongresszus határozatát, ha a szövetségi törvényhozók elutasítják a rendkívüli állapotot – hangoztatta Stephen Miller, az elnök tanácsadója a Fox televíziónak adott interjújában. A főtanácsadó szerint az elnöknek joga van rendkívüli állapot kihirdetésére, és idézte a kongresszus által 1976-ban erről elfogadott törvényt. Szerinte az illegális bevándorlás problémája eleve megkívánja, hogy az elnök lépjen.

Védelmébe vette az elnöki döntést Lindsay Graham dél-karolinai republikánus szenátor is. Graham a CBS televíziónak adott interjújában leszögezte: „amerikaiakat életét követelő kábítószerek, emberkereskedők özönlenek be, veszélyes a helyzet a határok mentén”.

Ugyanakkor Alan Dershowitz ügyvéd, akit jó ideje Donald Trump informális tanácsadójaként is számon tartanak, egy rádiós műsorban téves döntésnek minősítette a rendkívüli állapot kihirdetését. Úgy fogalmazott: rendkívüli állapotot hirtelen bekövetkező, rendkívüli helyzetekben szoktak kihirdetni. Álláspontja szerint döntésével Donald Trump megkerülte az alkotmányt, hiszen az alkotmány értelmében minden kiadást a képviselőháznak kell megszavaznia.

Dershowitz szerint a Fehér Háznak hosszadalmas bírósági perekkel kell majd szembenéznie, de a végén az alkotmánybíróság szerepét ellátó szövetségi legfelsőbb bíróság hozza meg a döntést.

Az első keresetet még péntek este a Közpolgár nevű liberális szervezet be is nyújtotta három dél-texasi birtokos és egy civilszervezet nevében. Mindannyian azért perelnek, mert a tervezett határfal az ő birtokukon haladna keresztül, de ők nem járulnának hozzá ehhez. Ezt a keresetet követte a 16 tagállam által indított per.