Orbán Viktor;Néppárt;Matteo Salvini;

2019-04-04 06:00:00

Salvinire néz, de a CDU-ra figyel Orbán

Forrásaink szerint Orbán Viktor nem lesz ott a szélsőséges pártok milánói randevúján, de távolmaradása nem távolságtartást jelent.

Népek és Nemzetek Szövetsége néven alakít hétfőn Milánóban új európai politikai formációt a szélsőjobboldali olasz Liga, és az eseményre Matteo Salvini olasz belügyminiszter, a párt elnöke Orbán Viktort is meghívta – írta az osztrák Die Presse, amelynek cikkét a Klubrádió szemlézte először. Csakhogy a Népszavának két egymástól független fideszes forrás is azt mondta, Orbán Viktor nem utazik Milánóba, nem fogadja el a meghívást. Ez egyébként a Fidesz jelenlegi helyzetében logikusnak látszik: a Fidesz ugyan kritikus helyzetben van az Európai Néppárton belül, tagságát felfüggesztették, Orbán Viktor és Manfred Weber a Néppárt frakcióvezetője pedig egyaránt azt mondta, az EP-választás után dől el, szakítanak-e.

Információink szerint ugyanakkor a Fideszben még úgy látják: amíg a Néppárt fő politikai erejével, a német Kereszténydemokrata Unióval (CDU) működő kapcsolatot lehet fenntartani, addig nem érdemes kiprovokálni a szakítást. - Orbán Viktor tisztában van vele, a magyar-német kapcsolatok alapvető fontosságúak, és mivel ezeket a Fidesz-CDU viszony is nagyban meghatározza, továbbra is azt tartja a legfontosabbnak, hogy a német konzervatívokkal fennmaradjon valamilyen működő kapcsolat – mondta egy fideszes forrásunk.

Szerinte a Néppárt politikai gyűlésén, ahol végül a Fidesz „önfelfüggesztése” lett a kompromisszumos megoldás, sikerült javítani a kapcsolatot az új CDU-elnökkel, Annegret Kramp-Karranbeuerrel. Ráadásul – mint egy Fideszes forrásunk fogalmazott – a pártban abban bíznak, hogy Annegret Kramp-Karranbeuerrel határozottan konzervatív irányba fordul Angela Merkel időszakához képest a német kormánypárt, így a jövőben javulhat a viszony a Fidesz és a CDU között. Az Indexen szerdán egyébként éppen erről jelent meg egy elemzés, ebben szintén azt írják: az új elnök határozottan konzervatívabb álláspontot képvisel egy sor ügyben, mint Angela Merkel, az Európai Unió jövőjét tekintve pedig Orbán Viktorhoz hasonlóan az erős nemzetállamok közösségének szükségességét hangsúlyozza. – Orbán Viktor nyilván nem fog változtatni az álláspontján, nekünk most arra kell figyelnünk, hogy megtaláljuk a megfelelő ütemet abban, hogy mi nem puhulunk, a Néppártból nem tesznek ki minket, miközben a CDU konzervatívabbá válik – mondta el lapunknak a Fidesz „varázs algoritmusát” a jövőre nézve egy Fidesz-képviselő.

A Die Presse szerint egyébként Milánóban olyan kifejezetten szélsőjobboldali politikai alakulatok lesznek jelen, mint a német AfD, Marine Le Pen pártja, a Nemzeti Gyűlés, a holland Geert Wilders pártja, vagy éppen az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ). Kapcsolata ezek közül a Fidesznek csak az Osztrák Néppárttal (ÖVP) koalícióban kormányzó Szabadságpárttal van. Mivel a Népek és Nemzetek Szövetsége nyilvánvalóan a Néppárt riválisa lesz, Orbán jelenléte az EP-kampányban egyértelmű szakítást jelentene. Nem ez az első eset egyébként, hogy – akár személyes politikai szimpátiája ellenére is – politikai racionalitásból lemond egy hasonló találkozót a magyar kormányfő. 2015-ben például kifejezetten szeretett volna Bécsben tett látogatása alkalmával az FPÖ elnökével, Heinz-Christian Strachével találkozni, mert őt tekintette a „jövő politikusának” Ausztriában, de mivel éppen választási időszak volt az országban, az ÖVP-ből megüzenték a magyar miniszterelnöknek: választhat: vagy Reinhold Mitterlehner ÖVP-s alkancellárral találkozik, vagy Strachével, a kettő együtt nem megy. Orbán végül fogcsikorgatva bár, de lemondta a megbeszélését az FPÖ elnökével. Más kérdés, hogy a két akkori rivális azóta már koalícióban kormányozza Ausztriát és Strache sportminiszterként alkancellári rangot is kapott.