lapszemle;Sargentini-jelentés;

2018-09-12 16:10:31

Sargentini-jelentés: Magyarország az európai tudósítások élén

Szerda délután megszavazták a Magyarországgal szembeni 7-es cikkelyes eljárás megindítását kezdeményező jelentést az Európai Parlamentben. A külföldi sajtó kiemelt helyen foglalkozott a döntéssel.

A legnagyobb osztrák portálok tényszerűen számoltak be a történésekről. A közszolgálati televízió, az ORF azt emelte ki, hogy az Osztrák Néppárt képviselői is megszavazták a 7-es cikkelyes eljárás megindítását az Európai Parlamentben. Ugyanakkor a kormánykoalíció megosztott a kérdésben.

Miközben ugyanis Sebastian Kurz kancellár hétfőn egyértelműen elhatárolódott Orbán Viktortól, a jobboldali radikális Osztrák Szabadságpárt elnöke, Heinz-Christian Strache alkancellár közös frakció létrehozására tett javaslatot a magyar kormányfővel, az FPÖ európai parlamenti delegációját vezető Harald Vilimsky pedig egyenesen „Európa hősének” nevezte Orbánt.

A Der Standard a jelentéstevő képviselő, Judith Sargentini Twitter-üzenetét emelte ki, amelyben kifejtette, büszke arra, hogy megszerezte az EP támogatását, hozzátette azonban, itt elsősorban a magyar állampolgárok jogairól van szó.

A konzervatív Die Presse közölte, Lengyelország után Magyarországgal szemben is eljárást indított az EU. A portál emlékeztet arra, hogy Varsóval szemben 2017 decemberében az Európai Bizottság indított eljárást, ezúttal azonban az EP vált aktívvá.

A német portálokon szintén vezető helyen szerepelt az eljárás megindítása. A Spiegel kiemeli, hogy Magyarország szavazati jogáról a Tanácsnak kell meghoznia a végső döntést. A hamburgi lap portálja megjegyzi, hogy Judith Sargentini számos forrást használt fel jelentésének megtételéhez.

A Die Welt szerint Orbán Viktor Európa konzervatívjait zsarolta, ezért lebegtette meg a szövetséget Matteo Salvinivel, az olasz jobboldali radikális Liga elnökével. A zsarolással azonban nem ért el eredményt, mert az Európai Néppárt konzervatív pártcsaládjából is sok képviselő a 7-es cikkely szerinti eljárás megindítására szavazott.

A máskor Magyarországgal kapcsolatban visszafogott francia sajtó is sokat foglalkozott a strasbourgi szavazással. A konzervatív Figaro az AFP hivatalos hírügynökség tudósítását idézte szó szerint. A lap megjegyezte, inkább jelképes döntésről van szó, mert hosszas procedúra következik, kétes kimenetellel.

A liberális Le Monde portálján vezető hírként számolt be az eljárás megindításának megszavazásáról. A honlap szerint az Európai Néppárt kezében volt a döntés kulcsa. A Le Monde ezzel kapcsolatban megjegyezte: Manfred Weber, az Európai Néppárt frakcióvezetője ugyan nem adott választási ajánlást a voksolás előtt, de jelezte, ő maga igennel szavaz. A Le Monde szerint a nagy kérdés most az, kizárják-e a Fideszt a konzervatív pártcsaládból, amely jelenleg nagyon megosztottnak tűnik a kérdésben. Kedden este a párt rendkívüli tanácskozásán egyik képviselő sem követelte a Fidesz távozását. A lap emlékeztet arra, hogy Emmanuel Macron francia elnök élesen bírálta a magyar kormányfőt egyebek mellett ultranacionalista nézeteiért.

A szlovák liberális Sme napilap is vezető hírként számolt be az EP döntéséről kiemelve, hogy az uniós képviselők élesítették a nukleáris opciót a magyar kormánnyal szemben. A lap szerint európai szinten meggyengülhet Magyarország, valamint az eljárás által szintén érintett Lengyelország. A baloldali Pravda azt közölte, Magyarország ellen szankciókat vezethetnek be.

A cseh portálokat kevésbé rázta meg a hír, a jobboldali Lidové Noviny tényszerűen számolt be a történésekről megjegyezve, akár el is vehetik Magyarország szavazati jogát.