oktatás;EU;szegregáció;

2017-04-27 07:04:00

Szegregációügyben sem enyhül a feszültség

Miközben a CEU-ügy és a nemzeti konzultáció botránya van a reflektorfényben, a roma gyerekek oktatási szegregációja miatt indult kötelezettségszegési eljárás sem zárult le. "Egyértelmű ígéretet szeretnék kapni öntől a meglévő elkülönítés problémájának a megszüntetésére" - áll ugyanis abban a levélben, amelyet még március elején küldött Vera Jourová, az Európai Bizottság jogérvényesülésért felelős tagja Trócsányi László igazságügyi miniszternek. A lapunk birtokába jutott dokumentum annak az írásbeli egyeztetésnek a része, amely lassan egy éve tart Brüsszel és Budapest között a roma gyerekek iskolai szegregációjának megszüntetése érdekében. Jourová elsősorban az anti-diszkriminációs törvények nem megfelelő végrehajtása miatt fejezte ki aggodalmát Trócsányinak. Leszögezte: nincs olyan magyar jogszabály, amely lehetővé tenné a roma származású tanulók aránytalan mértékű elhelyezését a fogyatékkal élő gyermekek számára fenntartott iskolákban, az mégis létező gyakorlati probléma.

Az uniós testület 2016. május 27-ikén hivatalos felszólító levél kiküldésével indított kötelezettségszegési eljárást Magyarország ellen az egyenlő bánásmódról szóló EU irányelv nem megfelelő alkalmazása miatt. Ebben szóvá tette a romák iskolai elkülönítését és aránytalanul nagyszámú elhelyezését a fogyatékossággal élők számára fenntartott osztályokban, iskolákban. Kifogásolta, hogy a kormány rendeletben szabályozhatja, mely esetekben lehet eltekinteni a szegregáció törvénybe foglalt tilalmától. A Bizottság szerint az egyenlő bánásmódról szóló törvény javasolt módosítása továbbra is kibúvót enged a jogellenes elkülönítés tilalma alól. Jourová levelében jelzi, elvárja, hogy a magyar kormány tegyen intézkedéseket a meglévő elkülönítés megszüntetésére, hajtsa végre az ezt elrendelő bírósági határozatokat, ellenőrizze a felekezeti iskolákat, továbbá korszerűsítse az oktatás minőségének ellenőrzésére szolgáló adatgyűjtést.

Az eltelt egy évben a magyar kormány igyekezett a brüsszeli igényeknek megfelelni, és olyan jogszabályi, valamint adminisztratív változtatásokra tett ígéretet, amelyek megerősítik az etnikai alapú megkülönböztetés tilalmát. Forrásaink szerint a Bizottság konstruktívnak ítéli párbeszédet, és üdvözli Budapest készségét az együttműködésre. Úgy tudjuk, hogy a szóbeli konzultációk következő fordulója június második felében esedékes Brüsszelben.