„Igyekeztem egy nagyon személyes istenképet létrehozni – és ezt az abszurditásban találtam meg” – mondja új, második, Hogy nekem jó legyen című, a költészet…
Kérdezd meg tőle címmel jelent meg a múlt héten Barna Imre első regénye. Az identitás kérdését és a múlt rekonstruálásának lehetetlenségét is fókuszba…
Negyven éve már pontos látlelet készült a magyar gasztronómia történetének vakfoltjairól, ám azóta sem történt meg a hiányok pótlása, láthatóan nem tartjuk az…
Valami egészen különleges keverékét nyújtja Böszörményi Márton Meixner Józsefné apoteózisa című regénye a mindennapi tapasztalatoknak és a szürreális…
A „Rézbőrű volt az alkony” – A magyar indiánozás nyomában című kiállítás látványterveiről kérdeztük Mihalkov Györgyöt, a Petőfi Irodalmi Múzeum…
Gyukics Gábor költőt, az észak-amerikai indián irodalom avatott ismerőjét és fordítóját, Az utolsó indiánkönyv című antológia egyik szerkesztőjét a jelenkori…
A legenda szerint az Old Shatterhand alakjának mintát adó Xántus János természettudós-néprajzkutató észak-amerikai útjáról magával hozott békepipája; Fehér…
„Ez egy abszolút közös tudatalatti élmény” – összegzi Az utolsó indiánkönyv című antológia művei alapján a „magyar indiánságot” a kötet egyik…
„A valóságot szabadon hajlíthatja az irodalom” – mondja Czéh Zoltán, ám mégsem félt megtörtént események köré építeni a regényét, mely Erre sárkányok…
Miért érdemes Mészöly Miklós műveit olvasni – újra és újra? Mit tudnak a szövegei a humanizmusról és a hatalomról? Hogyan válik a XXI. század elején ismét…
„Sok mai fiatal szerzőnő első kötetét olvasva, úgy érzékelem, látatlanul megy el mellettük a világ. A társadalmi valóság nem érinti meg őket, mintha valamiféle…
A kortárs magyar irodalom formakultúrája és nyelvi komplexitása sok esetben felülírja az ugyanezen magyar költők által fordított szövegekét – kockáztatja meg a…
„Attól, hogy lezárult az életünk egy része, nem szükségszerű, hogy elfelejtsük, elnyomjuk magunkban, meg kell próbálni a helyén kezelni, ha számunkra fontos volt.…
Skócia meseszép tájain elevenednek meg a skót és magyar népmesék egészen sajátos keverékéből írt történetek Halász Margit Hetvenhét vörös bárány című új…
Új illusztrációkkal, új dramaturgiával és jelentős bővítéssel jelent meg 15 év után újra Varró Dániel Diótörője. S egészen új megvilágításba került az…
Kik az igazi barátaim? – tette fel a kérdést magának Maros András, ám aztán úgy látta jónak, ha három dán fiatalember kapcsolatán keresztül mutatja be, mire…
Száműzték az unalmat az irodalmi estekről, izgalmas közös élménnyé alakultak, ahonnan mindenki gondolatokkal telve távozhat. A kultikus Hadik kávéházban egy évtizede…
„Az új kötetnél engedtem, hogy elszabaduljon a pokol” – mondja Herczeg Szonja, akit ennek a pokolnak egynémely bugyráról kérdeztünk a Képzeletbeli ház című…
Bármilyen műfajban is írok, egy világgá állnak össze” – mondja Turbuly Lilla, akinek regényei, verses- és mesekönyvei után, Az Alaszkai-öböl címmel most jelent…
„A történet kalandos volta hozta magával azt a csábítást, hogy többféle műfajt is becsempésszek a könyvbe: a majdhogynem romantikus szerelmi történetet, a bosszú-…
„Vannak olyan politikai-történelmi helyzetek, amikor az állatot próbálják kihozni belőled… Nem a keresztényi szeretet hatalom általi közvetítése a meghatározó”…
„A mai világ az ellen dolgozik, hogy rendesen átéljük, ami bennünk zajlik, nehezen sikerül mély emberi kapcsolatokat kialakítanunk” – mondja Vámos Miklós, amikor a…
Inspiráló, hogy emléket állítsak ennek a víz alá került múltnak, és mégis megmentsem a jövőnek, konkrétan a saját gyermekemnek” – mondja Szálinger Balázs,…
Mi lehet nagyszerűbb, mint szembenézni a valósággal? – bizakodik optimistán Sándor Iván. A Kossuth-díjas írót, akinek 90. születésnapján, tavasszal jelent meg…
A teremtés koronája című karanténantológia írásai a járvány elmúltával is maradandóak.
A tóhoz való érzelmi viszony a döntő: egyszerűen a szabadságot jelenti – mondja Kiss Noémi, akinek Balaton című novelláskötete hétfőn jelenik meg a Magvető Kiadó…
Fél év Svájc – és kultúrsokkot kap az olvasó, ha úti társául szegődik a Grüezi! című könyv szerzőjének, aki nem kevés hedonizmussal veti bele magát az Alpok…
Boszorkányok, ördöggel cimborálók – ha eltűnnének, vajh elítélésükkel kikkel demonstrálnák a törvénykezők önön emberi és istentől eredő hatalmukat a XVIII.…
Lementem egy üveg borért Hajnóczynak címmel jelent meg kora tavasszal Wirth Imre új verseskötete – ám A halál kilovagolt Perzsiából írója nemcsak az életbe lépő…
Balkán, barátság, szerelem, halál – kíméletlen feltárulkozás mások és önmagunk elvesztéséről. Az Európa Unió Irodalmi Díjával idén kitüntetett, Kapd el a…