Jemen;

2018-08-05 19:58:18

Szíria árnyékában fel sem tűnik a jemeni katasztrófa

Szeptemberben megkezdődhetnek a 2015 óta dúló jemeni polgárháborút lezáró béketárgyalások, már ha van kinek a tárgyalóasztalhoz ülni. A Szaúd-Arábia és Irán közt dúló, kihelyezett konfliktus korunk legnagyobb humanitárius katasztrófáját okozta.

A polgárháború sújtotta ország nemzetközileg elismert kormánya részt fog venni az ENSZ által kezdeményezett genfi béketárgyaláson, közölte a kormányzat egyik képviselője. A bejelentést azonban egyelőre bizonytalanná teszi az, hogy a jemeni illetékes csupán neve elhallgatása mellett nyilatkozott. Elmondása szerint az Abed Rabbó Manszúr Hádi elnök kormányzata nem optimista a béketárgyalások kimenetelét illetően, mert nagy ellentétek feszülnek a kormány és a húszi lázadók között. A két fél, az Irán által támogatott lázadók, valamint a kormányoldal, amely mellett a Szaúd-Arábia vezette arab koalíció szállt harcba, utoljára 2016 nyarán ült tárgyalóasztalhoz Kuvaitban.

Martin Griffiths, az ENSZ jemeni különmegbízottja több ideiglenes fegyverszünetet kezdeményezett, de a harcok minden esetben újra kezdődtek. Júniusban a 600 ezer lakosú, a lázadók kezén lévő Hodeida tengeri kikötőben újult ki a fegyveres konfliktus, amelyet a szaúdiak által irányított koalíció próbál visszaszerezni. Ezzel kritikus helyzet állt elő, hiszen Hodeida kikötőjén keresztül érkezik a háború sújtotta országba az élelmiszersegélyek 70 százaléka, a humanitárius és olajszállítmányok legnagyobb része. 

A szíriai háború árnyékában a nemzetközi közvélemény nem figyel kiemelten Jemenre, ahol viszont korunk legnagyobb humanitárius katasztrófája zajlik. Lise Grande, az ENSZ Jemenért felelős humanitárius koordinátora a hodeidai harcok kitörésekor arra figyelmeztetett: legalább 250 ezer civil veszítené el mindenét, akár az életét is, ha elhúzódna az ostrom.

A 2015 tavasza óta zajló háború harctéri erőviszonyai azt bizonyítják, aligha van fegyveres megoldása a konfliktusnak, A genfi béketárgyalást kezdeményező Martin Griffiths viszont most azt nyilatkozta, lehetségesnek tűnik egy politikai megoldás.

A jemeni háborúban eddig legalább tízezren vesztették életüket és több millió embert fenyeget az éhhalál, és az országban már meghaladta az egymilliót a kolerás vagy koleragyanús megbetegedések száma. Az ENSZ értékelése szerint Jemen napjaink legsúlyosabb humanitárius válságának színhelye lett.

Amennyiben a felek elfogadják az ENSZ kezdeményezést, a genfi béketárgyalások szeptember 6-án kezdődnek.