civilek;Soros György;TASZ;sorosozás;

2017-04-04 07:05:00

TASZ: a kormánynak már az alapállása is hazugság

"A külföldről támogatott szervezetekről szóló törvény kiszivárgott tervezetével is az a kormány célja, hogy egyes civil szervezeteket nemzetellenes érdekeket szolgáló ügynökökként bélyegezzen meg. Nincs mindebben semmi új: a kormány számára csak az fontos, hogy elfojtsa a kritikus hangokat. A kormánynak már az alapállása is hazugság: a TASZ és más hasonló szervezetek nem külföldi, hanem nemzeti érdekeket szolgálnak. Emberek jogait védjük a kormánnyal szemben. A kormány pedig nem azonos a magyar nemzettel, a magyar nemzet mi, magyar polgárok vagyunk" - így reagált a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) a civil szervezetek megregulázására írt, a 444.hu által nyilvánosságra hozott törvény tervezetére.

A TASZ-hoz hasonlóan keményen fogalmazott az ügyben a Magyar Helsinki Bizottság is: "A külföldről támogatott szervezetek finanszírozásáról a polgár nem fog semmivel sem többet tudni, mint eddig is tudhatott. Ezek az adatok eddig is nyilvánosak voltak, például a mi honlapunkon is hosszú évek óta elérhetők. Az államnak pedig minden évben be kellett nyújtanunk őket. Az egész hókuszpókusz semmi mást nem szolgál, mint a közvélemény megtévesztését, a kormánytól független, alternatív vélemények hiteltelenné tételét, végső esetben eltüntetését."

A 444.hu vasárnap késő este tette közzé a törvénytervezet szövegét. Ez azokról a civil szervezetekről szól, amelyeket külföldről, vagy külföldről is támogatnak. A tervezet - mutatott rá a portál - nagyban hasonlít az oroszországi szabályozásra, illetve összegszerűen szinte lemásolja a hasonló izraeli törvényt. A dokumentum szerint azok a magyar civil szervezetek, amelyek - az európai uniós forrásokat nem számítva - évente több mint 7,2 millió forint támogatást kapnak más országból, külföldről támogatott szervezetnek minősülnek. Az érintett egyesületeknek, alapítványoknak kötelességük lenne bejelenteni - tranzakciónként részletezve - a külföldi támogatásokat. A nyilvántartó bíróság minden hónap 15. napjáig megküldi a külföldről támogatott szervezetek adatait a Civil Információs Portál vezetéséért felelős miniszternek, így kikerülnek a nyilvános adatbázisba az információk. A tervezet szerint a külföldről támogatott civileknek közzé kell tenniük honlapjukon, sajtótermékeiken, kiadványaikon, hogy külföldről támogatott szervezetnek minősülnek. Ha ezeket az előírásokat nem tartja be egy szervezet, először felszólítást, majd bírságot kap, végül pedig törölhetik.

A nagy vitát kiváltó törvénytervezet indoklásban úgy foglalták össze a kormány álláspontját: az utóbbi időkben reális veszély, "hogy a civil társadalom szerveződéseit külföldi érdekcsoportok felhasználni törekszenek", olykor anyagi támogatással. "Az ilyen juttatások célja, hogy az abban részesülő civil szervezetek társadalmi befolyásán keresztül a támogató érdekcsoportok saját érdekeiket érvényesítsék Magyarország politikai és társadalmi életében. Ez a befolyás irányulhat valamely konkrét politikai, gazdasági döntés meghozatalára, egyes szakpolitikák irányainak meghatározására, vagy legtágabb értelemben akár a demokratikus állami intézményrendszer működésére is."