Honvédkórház;koraszülött;

2019-01-22 13:42:57

Távozik a Honvédkórház koraszülött intenzív osztályának vezetője

Nem írta alá a dolgozókra kényszerített új honvédelmi alkalmazotti jogviszonyról szóló szerződést, és távozik a Honvédkórház koraszülött intenzív osztályának (más néven Perinatális Internzív Centrum, azaz PIC) vezetője – értesült a hvg.hu.

portál információi szerint Nádor Csabán kívül még egy orvos távozik, ezért hétfőn újra teljes volt a bizonytalanság a kórház országos elismertségű, III.-as progresszivitási szinten működő koraszülött centrumának működése körül: az érdeklődő anyukáknak még maguk a dolgozók sem tudták megmondani, hogy működőképes marad-e az osztály, amelyet decemberben egyszer már be kellett zárni a személyi feltételek hiánya miatt.

A részlegen hétfőn osztályértekezletet tartottak a kórház főparancsnokának részvételével, amelyen a hvg. hu szerint eldőlt, hogy néhány korábbi dolgozó részleges visszafoglalkoztatásával (általuk vállalt ügyeletekkel) csökkentett kapacitással, tíz ágyon fenn tudja tartani - egyelőre - a működőképességet a PIC. 

Csütörtökön írtunk arról, hogy a Honvédkórház hét fővárosi és öt vidéki telephelyén több ezer civil alkalmazottnak, köztük orvosoknak, ápolóknak és más szakdolgozóknak kell a napokban eldönteniük: vállalják-e a honvédelmi alkalmazotti státuszt, vagy otthagyják a kórházat.  

Karácsony előtt a törvénykezési hajrában a túlóra-törvénnyel egy időben fogadták el azt a jogszabályt is, amely január elsejétől automatikusan a honvédelmi alkalmazotti státuszba terelte a honvédségi fenntartású intézmények civil munkavállalóit. Így például a Honvédkórházban dolgozó orvosokat, ápolókat, műtőssegédeket, irodai munkásokat egyéb civil alkalmazottakat. A honvédelmi alkalmazotti státusz megteremtése során jogalkotók lényegében a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény írták át, s azt kicsit megszigorították a honvédek hasonló törvényéből vett részekkel.

Csak éppen az érdekeltek egy része szerint ezek a részek feleslegesek, túlzóan korlátozóra sikerültek. Így például a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetre hivatkozva a munkáltató előzetes értesítés nélkül is elrendelheti, hogy mint honvédelmi alkalmazott bárhol, bármikor „teljesítsen ügyeletet”. Sőt egyes passzusok a katonákra vonatkozó előírásokhoz hasonlóan korlátozzák a véleménynyilvánítási és gyülekezési szabadságot. És például a három napnál hosszabb külföldi nyaralásra is csak előzetes engedéllyel van lehetőség.

Cserébe az új jogviszony a honvédelmi egészségügyben dolgozóknak idén havi bruttó 39 200 forintos bérkiegészítést garantál. Ám közben elbukják az egészségügyi pótlékaikat. Így lesz, aki jobban jár, lesz, aki rosszabbul.

A legharcosabb hat „szószóló” orvost a honvédelmi miniszter a múlt hét végén a kórház parancsnokával együtt magához rendelte. Úgy tudjuk: a beszélgetésen a tárca vezetője ugyan elismerte, hogy az új szabályokat eredetileg valóban a laktanyák kiszolgáló személyzetére „szabták”. De jelezte az is, kétségük ne legyen, a munkaszerződéseket ha törik, ha szakad egységesen átírják. Érzékeltette: ellenkezniük, egységesen föllépniük nem nagyon érdemes. A felmondásukkal sem tudnának kritikus helyzetet teremteni, mert a helyi menedzsment majd megoldja, hogy legyen aki helyettük ellátja a betegeket. 

A hvg.hu úgy tudja, hogy továbbra is van olyan részleg a kórházban, amelynek működőképessége veszélybe kerülhet, mert többen nem hajlandók aláírni az új jogviszonyról szóló szerződéseiket. Információik szerint a Róbert Károly körúti telephelyről például a radiológiai osztály asszisztensei távozhatnak, amellyel be is dőlhet az eleve munkaerőhiánnyal küzdő részleg. A dolgozóknak január 23-ig kell aláírniuk az új szerződéseket.