Publicisztika;Dél-Afrika;Nelson MAndela;politikai örökség;

2014-01-10 06:36:00

Trónkövetelők a Mandela-klánban

Elmérgesedett hatalmi harc folyik Nelson Mandela családjában a 95 éves korában elhunyt volt dél-afrikai elnök örökségéért. Gyermekei és unokái várják a Nobel-békedíjas politikus végrendeletének kihirdetését, de nem csak az anyagiakon huzakodnak, a vita arról is szól, ki lesz a családfő, Mandela politikai örökségének folytatója.

Nelson Mandela kiterjedt családjában többen is maguknak követelik a vezető szerepet, de legelszántabban ketten hadakoznak: Mandela első házasságából született leánya, az 59 éves Makaziwe "Maki" Mandela, illetve legidősebb unokája, második fiának gyermeke, a 39 éves Mandla.

Mandelának első feleségétől, Evelyn Nkoto Mase-től négy gyermeke született, két lány, és két fiú, de közülük már csak Makaziwe van életben. Mandela két fiát is eltemette, az első autóbalesetben, a második, Makgatho Mandela ügyvéd aids-ben halt meg, az utóbbinak a fia Mandla, a fő "trónkövetelő". A hatalmi játszmából nem akar kimaradni a volt elnök második felesége, egykori politikai harcostársa, Winnie Madikizela Mandela sem, ő azon ügyeskedik, hogy két lánya, Zenani és Zindzi is megőrizze befolyását a Mandela-famíliában. Winnie kegyvesztett lett Mandelánál, a temetési koreográfiából azonban látszott, hogy befolyását megerősítette. Az elvált feleség - lányai érdekében - összefogott Makaziwével, s közzétette, hogy őt ismeri el a család fejének, az unoka, Mandla ellenében.

S persze ott van még Mandela utolsó társa, Graca Machel, akivel már idős korban kötötték össze életüket. Graca Machel a világon az egyetlen nő, aki két államfőnek is a felesége volt, s saját jogon is rendkívül befolyásos. Ennek ellenére megpróbálták kipenderíteni az özvegyet férje johannesburgi házából. Amikor azonban nyilvánosságra került, hogy Mandela harmadik feleségét kiköltözésre szólították fel, Makaziwe cáfolta, hogy ez megtörtént volna.

Sokáig úgy látszott, Mandla lesz Mandela politikai örököse. A népes família tagjai közül ő volt az egyetlen, aki politikai karriert kezdett, 2009 óta az Afrikai Nemzeti Kongresszus parlamenti képviselője. Mandla egyetemi diplomát szerzett, 2007-ben, 32 éves korában nagyapja támogatásával lett a mvezo törzs főnöke, s ezért sokan úgy tekintettek rá, mint utódjelöltjére. Csakhogy Mandla nem élt a nagyapjához méltó életet, s eljátszotta a család bizalmát.

Tavaly nyáron, amikor Mandelát valószínűleg már csak gépek tartották életben, Mandla megpróbálkozott azzal, hogy Mvezót, a törzsi székhelyet tegye meg a Mandela-örökség fő letéteményesévé. Mandela három elhunyt gyermekének tetemét exhumáltatta, s Kunuból Mvezóba vitette. Ennek azért volt jelentősége, mert a volt elnök 1996-ban kézzel írt végakaratában úgy rendelkezett, hogy a kunui birtokon akar nyugodni, gyermekei sírja mellett. Az önkényes áttemetést megvétózta a család, pert indítottak, s bírói végzéssel kötelezték Mandlát a korábbi helyzet visszaállítására.

Mandela temetése előtt Makaziwe ráadásul a kunui házon zárat cseréltetett, s fizikailag is kizárta onnan az unokát. A dél-afrikai sajtó jelentései szerint kötelezte Mandlát, hogy a birtokról szállíttassa el háziállatait (teheneket, disznókat, kutyákat tartott ott). Mandla és anyja nem játszhatott központi szerepet a temetésen, a szűk körű búcsúztatásra sem kaptak bebocsátást. A volt elnököt végakarata értelmében Kunuban temették el, így ez a település, s nem Mvezo válhat nemzetközi zarándokhellyé.

Mandla azonban nem adja fel. Nelson Mandela a Thembu királyi család sarja volt, s a Thembu "vének tanácsa" komolyan veszi a nagyapa akaratát, szerintük Mandela az unokáját tette meg a család fejének. A xhosza törzs öregei közleményben szólították fel a családtagokat a marakodás befejezésére, Madiba - ez volt Mandela törzsi neve - "méltó" meggyászolására. Mandla mindazonáltal nyilvános támadást intézett Makaziwe ellen, mondván, Mandela legidősebb lányának a férje mellett a helye, annak a családjába tartozik, s nem lehet ő a klán vezetője.

Dél-Afrikában sokan attól tartanak, a család némely tagját csak a kapzsiság vezeti, nem a tekintélyes vezető politikai tanításának továbbvitelén fáradoznak, hanem pénzt akarnak csinálni a Mandela névből. A volt elnök két leányunokája például valóságshow-t indított, "Mandelának lenni" címmel. Más rokonok "Mandela-ház" címkével új bormárka bevezetésébe fogtak. A Forbes magazin emlékeztetett, Mandela gyerekei az Egyesült Államokban is pereskedtek, megpróbálták eltávolítani azokat, akik a volt elnök által létrehozott különféle alapítványokat vezetik, köztük Mandela egykori ügyvédjét, George Bizost. A Reuters úgy értesült, hogy csak Afrikában tucatnyi cég viseli Mandela nevét, s legalább 140 vállalkozás alakult a néhai politikus beceneve - Madiba - felhasználásával.

A brit Daily Telegraphnak a család egyik barátja úgy nyilatkozott, Mandela soha nem kötötte ki, hogy csupán egyetlen ember képviselheti az örökségét. Makaziwe, a törzsfőnök Mandla és Graca Machel közösen kell, hogy megállapodjanak a Mandela-hagyaték kezeléséről. A hadakozás a végakarat ismertetése után is folytatódhat, már voltak családtagok, akik megkérdőjelezték, hogy Mandela szellemi képességei teljes birtokában volt-e, amikor végrendelkezett.