hulladék;Afganisztán;USA;Donald Trump;

2017-08-23 07:35:00

Trump hátraarca

Donald Trump engedett a tábornokainak, teljes csapatkivonás helyett minimális csapaterősítést terveznek Afganisztánban.

Felülvizsgálta afganisztáni terveit az amerikai elnök. Donald Trump évek óta bírálta elődjét, Barack Obamát és sürgette valamennyi amerikai katonai hazahívását Afganisztánból, most mégis úgy döntött, egyelőre nem zárják le a George W. Bush által 2001-ben, az Egyesült Államok elleni 9/11-es terrortámadások nyomán indított katonai missziót.

„Az ösztönöm azt súgta, hogy ki kell vonulnunk, és történelmileg szeretek hallgatni az ösztöneimre. De egész más, ha az embernek az Ovális Irodában kell döntéseket hoznia” – mondta kedd este (közép-európai idő szerint szerdára virradóra), a virginiai For Myer katonai bázisról közvetített tévébeszédében Trump. A 45. elnök februári kongresszusi beszéde óta első alkalommal szólt az amerikaiakhoz, feledtetni akarván az előző másfél hét botrányait, a Charlottesville-i neonáci támadásra adott ellentmondásos válaszait.

Trump óvakodott attól, hogy elkötelezze magát konkrét számok és tervek mellett, csak általánosságban ismerte el, hogy a terrorizmus elleni harc állása, a tálibok, az Iszlám Állam afganisztáni erősödése nem teszi lehetővé a teljes csapatkivonást. A kormányzat úgy tájékoztatta a kongresszust, hogy további 3900 amerikai katona kiküldésére adott felhatalmazást az elnök a jelenleg ott szolgáló 8500 fős kontingens megerősítésére. A küldetés csúcspontján több mint 100 ezer amerikai harcolt az ázsiai országban a nemzetközi stabilizációs erő keretében. Trump nem jelölt meg semmiféle kivonási határidőt.

Ahogy Barack Obama, úgy Donald Trump is kénytelen volt szembenézni a realitásokkal. 2013-ban a milliárdos még azt írta: „Rengeteg vért áldozunk, rengeteg anyagi forrást pazaroltunk el Afganisztánban. A kormányuk ezt nem értékeli. Vonuljunk ki!” Kampányában bírálta a kormányzat és a tábornokok tehetetlenségét, s hivatalba lépésekor elrendelte a teljes felülvizsgálatot. John Nicholson, az Afganisztánban állomásozó amerikai erők parancsnoka régóta sürgette a kongresszust és a Pentagont, hogy csak új erők bevonásával lehet végetvetni a patthelyzetnek.

Beszédében Trump ezúttal is elutasította a „nemzetépítést”, nem az afganisztáni demokratizálás erősítése a cél, hanem – a győzelem. „Mostantól világosan definiáljuk a célt: támadni ellenségeinket, megsemmisíteni az IS-t, összeroppantani az al-Kaidát, megakadályozni, hogy a tálibok vegyék át az ország irányítását, megakadályozni az Egyesült Államok elleni tömeges terrortámadásokat” – húzta alá. „Amerika együttműködik az afgán kormánnyal, mindaddig, amíg elkötelezettséget és haladást látunk” – mondta a beszédben, hangsúlyozva: Washington nem ad kitöltetlen csekket Kabulnak.

Az elnök keményen odaszólt Pakisztánnak, közölve: az Egyesült Államok nem tolerálja, ha továbbra is menedéket adnak a tálib szélsőségeseknek. Washington együtt fog működni Indiával is, helyezte kilátásba. Egy pakisztáni katonai szóvivő visszautasította Trump szavait, mondván, Pakisztán fellép a szélsőségesekkel szemben.

Megjárták Afganisztánt
Az elnök három kulcsposztot elfoglaló tábornoka is jó ismerője az afgán helyzetnek, H.R. McMaster nemzetbiztonsági tanácsadó az afganisztáni amerikai erők parancsnoka volt, James Mattis egy tengerészgyalogos expedíciós dandárt vezetett Afganisztánban, John Kelly, Trump kabinetfőnöke, fiát veszítette el, aki tengerészgyalogosként aknára lépett az afgán hadszíntéren 2010-ben. A tábornokokkal együtt Mike Pence alelnök is híve volt az amerikai csapaterősítésnek.
Rex Tillerson külügyminiszter telefonon tárgyalt az afgán, a pakisztáni és az indiai vezetéssel. Az amerikai diplomácia vezetője üdvözölte, hogy Trump nem szabott meg „mesterséges határidőt” a csapatkivonásra. Jens Stoltenberg üdvözölte az Egyesült Államok új Afganisztán-stratégiáját. A NATO-főtitkár emlékeztetett, az észak-atlanti szövetség tagállamai elkötelezték magukat az afganisztáni jelenlét növelése mellett, az elmúlt hetekben több mint 15 ország tett ígéretet további hozzájárulásra.