jelölés;Donald Trump;Andrew Puzder;munkaügyi tárca;elbukott;

2017-02-17 06:31:00

Trump újabb veresége

Nehézkesen alakul az új amerikai kabinet, Donald Trump ellentmondásos jelöltjeit szinte teljes demokrata elutasítás mellett hagyja jóvá a washingtoni szenátus. Trump tegnap újabb veszteséget szenvedett: visszalépett a munkaügyi tárca élére jelölt Andrew Puzder, mivel világossá vált, hogy jelölése elbukott volna a szenátusi szavazáson.

Már Betsy DeVos oktatási miniszter kinevezését is alig sikerült elfogadtatni, a milliárdosnőt nem csupán a demokrata szenátorok ítélték alkalmatlannak, de két republikánus szenátor is ellene szavazott. Mivel a szenátusban 52-48 az állás a republikánusok javára, így – a kormányalakítások történetében először – Mike Pence alelnök, a szenátus elnöke voksa kellett ahhoz, hogy DeVos kinevezését áterőszakolják.

A munkaügyi tárca élére jelölt Andrew Puzder személye azonban a republikánusoknál is kiverte a biztosítékot. A főként Kaliforniában és a nyugati parton elterjedt CKE gyorsétteremlánc (Hardee’s, Carl’s Jr.) vezetője több területen is támadhatónak bizonyult. Meghallgatásán élesen ellenezte a minimálbér emelését, éttermeiben rendkívül alacsony bérért foglalkoztatta alkalmazottjait, akik közül többen elfogadhatatlan bánásmódra, szexuális zaklatásra panaszkodtak az elmúlt hetekben benyújtott beadványaikban.

Kiderült az is, hogy felesége korábban illegális bevándorlót alkalmazott házvezetőnőként, aki után nem fizettek adót, csak utólag, amikor rákényszerültek. Hasonló ok miatt az előző kormányok több miniszterjelöltje bukott el. Az utolsó csepp azonban az volt a pohárban, amikor az is kipattant, hogy Puzder egykor bántalmazta a feleségét, s az asszony 1987-ben Oprah Winfrey showjában tálalt ki a családon belüli erőszakról. Utóbb állítólag megbánta, hogy kamerák elé állt és visszavonta állításait.

Kezdetben csak két republikánus szenátor, Susan Collins és Lisa Murkowski ellenezte a kinevezést, de az Oprah-felvétel megtekintése után már heten jelezték, hogy nemmel szavaznak. Puzder visszalépését üdvözölték a demokrata szenátorok. Patty Murray, az egészségügyi, oktatási, munkaügyi bizottságának rangidős demokrata szenátora közölte: „Kezdettől látszott, hogy Puzder kivételesen alkalmatlan a munkaügyi tárca vezetésére.” Elizabeth Warren a Twitteren élesebben fogalmazott. „Aki nem bírja a hőséget, menjen ki a konyhából!” – írta.

Trump kabinetjének eddig 9 tagját erősítették meg, sok kinevezés jóváhagyása november vége óta húzódik. A legnagyobb támogatottsággal, 98 vokssal James Mattis védelmi miniszter jelölését erősítették meg. John Kelly volt tábornok, a belbiztonsági minisztérium élén 88 voksot kapott. A CIA-igazgatót, Mike Pompeót néhány demokrata szenátor is támogatta. DeVos 51-50 szavazataránnyal viszont éppen csak átment. A többi szavazás pártvonalak mentén zajlott. Nem csupán a miniszterekkel van gond, az alacsonyabb szintű posztok jelentős részét emiatt még nem is töltötték be.

Hadakozás a hírszerzéssel
Robert Harward nyugalmazott altengernagyot kérte fel Trump a menesztett nemzetbiztonsági tanácsadó, Michael Flynn helyére. A 60 éves volt kommandós (Navy SEAL) korábban a védelmi miniszter, James Mattis helyetteseként dolgozott. Szolgált Irakban és Afganisztánban, George W. Bush hivatali idejében a nemzetbiztonsági tanács terrorizmus ügyében illetékes stratégiai igazgatója volt. A poszt nincs szenátusi jóváhagyáshoz kötve.
Noha Sean Spicer fehér házi szóvivő azt mondta, Trump bizalma megingott nemzetbiztonsági tanácsadójában, s azért mondott fel neki, az elnök Benjamin Netanjahu izraeli kormányfővel tartott szerdai sajtóértekezletén védelmébe vette Flynnt, mondván, „csodálatos ember", akinek a hazug média és a szégyenletes hírszerzési kiszivárogtatások miatt kellett távoznia. A nemzeti hírszerzési igazgató tegnap cáfolta azokat a híreket, hogy a hírszerzés információkat tart vissza az elnöktől.